Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy ptasznik jest jadowity?

Pająki wśród ludzi równie często wzbudzają zachwyt, co powodują odrazę. Coraz więcej osób decyduje się na hodowanie tych ośmionogich stworzeń we własnym gospodarstwie domowym. Aby dowiedzieć się, czy ptaszniki są bezpiecznymi zwierzątkami domowymi oraz czy są one jadowite, koniecznie zapoznaj się z niniejszym wpisem.

Ptasznik kędzierzawy – czy jest jadowity?

Ptaszniki są najpopularniejszą grupą pająków trzymanych w domowych hodowlach. Wyróżniamy prawie 900 gatunków tych różnorodnych stworzeń. Charakteryzuje je wielkość ciała wynosząca od kilku do nawet kilkunastu centymetrów długości oraz miękkie futerko, będące narządem zmysłów stanowiącym pewnego rodzaju mechanizm obronny. W różnych hodowlach będziemy mogli dostrzec rozmaite wzory ptaszników, które będą charakterystyczne dla poszczególnych gatunków.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiŻarówki terrarystyczne

No dobrze, ale co z tą jadowitością? Każdy ptasznik jest stworzeniem w pewnym stopniu jadowitym. W większości przypadków ptaszniki nie stanowią jednak szczególnego zagrożenia dla człowieka. Nie są one zbytnio agresywne wobec ludzi i bardzo rzadko zdarza im się wyprowadzać atak. W przypadku ataku jednak nie należy się przesadnie martwić. Pomimo że ukąszenie ptasznika może być dosyć kujące, to nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Istnieje natomiast około 20 typów ptaszników, których jad może stanowić niebezpieczeństwo dla naszego organizmu – od tych gatunków warto trzymać się z daleka. Jeżeli chodzi natomiast o te łagodne gatunki, to z pewnością zalicza się do nich ptasznik kędzierzawy. Jest on uznawany za jeden z najłagodniejszych i najbardziej przyjaznych ptaszników na świecie. Jego jad jest bardzo łagodny i raczej rzadko przez niego używany. Głównym mechanizmem obronnym tego gatunku jest bowiem ucieczka. Gdy ptasznik kędzierzawy znajdzie się w sytuacji stanowiącej dla niego zagrożenie, to z reguły próbuje on szybkiej ewakuacji.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Najbardziej jadowity ptasznik?

Nawiązując do wcześniej wspomnianych niebezpiecznych ptaszników, to są to głównie gatunki pochodzące z Afryki, Azji czy Australii. Bardzo często ugryzienie przez mocno jadowitego ptasznika skutkuje silnym bólem, problemami z układem nerwowym, skurczami mięśni niewydolnością oddechową czy w ekstremalnych przypadkach nawet śmiercią. Za jednego z najbardziej jadowitych ptaszników na świecie uważany jest ptasznik australijski (atrax robustus). Pochodzi on z Australii i zamieszkuje on głównie okolice Sydney. Lubuje się w wilgoci i osłoniętych przestrzeniach gdzie spędza większość swojego czasu. Jest to pająk o masywnym ciele zwykle ubarwionym na kolor czarny. Jego jad może stanowić spore zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Należy on do gatunku bardzo agresywnego oraz niebezpiecznego i jest często postrzegany jako najbardziej jadowity pająk na świecie (chodzi głównie o samce). Jego ukąszenia mogą być śmiertelne, jednak w 1979 roku zostało wynalezione na nie antidotum, które skutecznie ratuje ludzkie życia. Samice tego gatunku dożywają 20 lat, lecz samce ze względu na szybszy okres dojrzewania żyją maksymalnie 4 lata.

W Polsce hodowanie tego ptasznika jest praktycznie niemożliwe, ponieważ ze względu na jego agresywne usposobienie import jest znacznie utrudniony. Warto jest wspomnieć, że ten gatunek jest nazywany ptasznikiem tylko umownie. Należy on do nieco innej rodziny pająków, lecz przypomina ptasznika na tyle mocno, że jest potocznie nazywany w taki, a nie inny sposób.

Ile kosztuje ptasznik?

Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – wszystko zależy od gatunku ptasznika oraz jego pochodzenia.

Ile żyje ptasznik?

Samce żyją od 5 do 12 lat, samice – nawet do 20 lat.

Jaki ptasznik na początek?

Np. Chromatopelma cyaneopubescens – ponieważ nie przejawia agresji, a jego jad jest słaby.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czym karmić świerszcze?

Joanna Chabora

1 rok

Jaki pająk na początek?

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Czy ptasznik jest jadowity?”

  1. Ja osobiście posiadam ptasznika kędzierzawego – super stworzonko. Zastanawiam się nad kupnem drugiego pająka.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.