Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak opiekować się kotem?

Koty to najbardziej niezależne spośród wszystkich zwierząt domowych. Chodzą swoimi ścieżkami, mają swoje humory i kaprysy, a mimo uroczej aparycji, mogą być bardzo złośliwe.

Żadna z tych cech nie jest jednak wadą – one wszystkie sprawiają, że liczba „kociarzy” dorównuje liczbie „psiarzy”. Kot to jednak nie tylko fascynująca istotka przemykająca po domowych parapetach, ale i duża odpowiedzialność.

Jak oswoić kota?

Wydawałoby się, że opieka nad kotem będzie mniej wymagająca, niż zajmowanie się psem, ale nic bardziej mylnego. Stosowanie odpowiedniej diety i pielęgnacji jest w tym przypadku równie ważne, a do tego dochodzi dbałość o to, aby kot się nie nudził i aby miał gdzie wyładować swoją energię i w co wczepić pazury. To, że nie trzeba wychodzić z nim na spacer nie oznacza, że nie trzeba zadbać o kwestię toalety, a fakt, że koty są bardzo niezależne, nie zwalnia z obowiązku zapewniania temu zwierzęciu rozrywki. Ten tekst pomoże dowiedzieć się, co trzeba zrobić, by kot dobrze czuł się w nowym domu i żył w zdrowiu i komforcie.

Przygotowanie mieszkania na przybycie kota

Koty psocą. Zrzucają wszystko, co przykuje ich uwagę, wczepiają się pazurami w firany i chodzą po szafach. Należy się do tego przygotować nie tylko psychicznie, ale i usuwając z mieszkania wszystko, co może być dla kotka niebezpieczne. Warto tu wspomnieć, że koty często interesują się roślinami, bo od czasu do czasu zjadają trawę w celu poprawienie trawienia. Powinno się więc zwrócić uwagę na to, czy żadna z roślin nie jest trująca lub bardzo kłująca. Zaopatrzenie się w drapak, najlepiej dość rozbudowany, aby zaciekawił kota, jest konieczne, jeśli nowy właściciel nie chce, aby zwierzak podrapał mu meble czy tekstylia. W tym miejscu warto także wspomnieć, że nawet najbardziej wymyślny drapak może nie zachwycić naszego pupila. Ot, takie są właśnie koty. Takie ich piękno 🙂

Kuweta, czyli jak dbać o czystość

Jeśli chodzi o inne zakupy, to konieczne będzie kupienie kuwety i odpowiedniego żwirku. Jak żwirek jest najlepszy? Taki, jaki będzie pasował konkretnemu zwierzakowi – niektóre koty mogą być w tym zakresie bardzo wybrednymi domownikami. Na szczęście, gdy kot zaakceptuje już i kuwetę, i żwirek, zadanie właściciela właściwie się kończy. Koty mają w genach załatwianie się do kuwety i zazwyczaj wystarczy kilka razy włożyć małego kotka do kuwety, aby wiedział, o co chodzi, nie należy go na siłę uczyć dobrych zwyczajów.

Niestety, kotek sam po sobie nie posprząta – jego pan co dwa dni powinien sprzątać kuwetę, a co tydzień myć samo „pudełko”. Lepiej dobrze przykładać się do czyszczenia kuwety, bo zwierzak niezadowolony ze stanu czystości toalety może wybrać inne miejsce do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSucha karma dla kota

Karmienie, czyli jak opiekować się małym kotkiem

W zakresie karmienia inne będą zasady tego, jak zajmować się dorosłym kotem, a jak opiekować się małym kotkiem. Kilkudniowe kocięta należy karmić specjalnym mlekiem w proszku, w żadnym wypadku nie można im podać zwykłego krowiego mleka. Kotka karmi się na początku bardzo często, ale podając mu jedynie małe ilości pokarmu za pomocą pipety, smoczka z małym otworem albo strzykawki jednorazowej.
Gdy zwierzątko podrośnie można zacząć podawać mu suchą karmę dla małych kociąt, a później przejść na zwykłą karmę. Najlepiej przeplatać karmienie kota suchą karmą z dawaniem mu pożywienia z puszek, a co jakiś czas można podsunąć mu drobno pokrojonego gotowanego kurczaka czy indyka. Należy też dbać o to, by kot zawsze miał dostęp do źródlanej wody i nie zapominać o tym, że zwykłe mleko jest dla kotów szkodliwe.

Jak zadbać o zdrowie kota?

Właściwa dieta i zapewnienie ciągłego dostępu do wody są niezwykle ważne dla rozwoju kota, ale warto również pamiętać odpchleniu oraz o dwukrotnym odrobaczaniu. Ważne są również szczepienia – pierwszy raz po ukończeniu 8 tygodnia życia, drugi raz 4 tygodnie później. W przypadku opieki nad malutkim kotkiem trzeba także pomóc mu w trawieniu poprzez odpowiednie masowanie brzuszka po każdym posiłku.

Najbardziej intrygujący z domowników

Koty są niesamowitymi stworzeniami. Czasem bawią, innym razem wzbudzają podziw swoją gracją i sprytem. I choć opieka nad nimi wymaga trochę czasu, to posiadanie w domu tak fascynującej istoty, jaką jest kot, jest tego warte. Wprowadzenie do swojego życia tego pięknego czworonoga będzie z pewnością świetną decyzją.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

5 komentarzy na temat “Jak opiekować się kotem?”

  1. Super wpis dla osób, które dopiero planują zaprosić do swojego domu kociaka. Ja przy pierwszym kocie nie miałam pojęcia jak się nim zaopiekować. Koty są zupełnie inne niż psy!

  2. Lubię koty i chcę go mieś ten artykuł bardzo mi pomógł polecam:) Lubię koty i już niedługo będę go miał…..

  3. Bardzo fajny wpis, akurat na początek. Ja dopiero planuję zaprosić kotka do mojej rodziny, więc chcę się do tego w pełni przygotować. Wiadomo, że koty są zupełnie inne niż psy.

    (5/5)
  4. Bardzo fajny wpis! Dzięki wam dowiedziałam się, jak opiekować się kotem i może mama zgodzi się w końcu na kociaka!

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.