Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5

Czy kota można kąpać?

Koty to czyściochy. Większość czasu spędzają na pielęgnacji swojej sierści, utrzymując ją w perfekcyjnym stanie. Z tego też powodu, kotów się z reguły nie kąpie. One same raczej nie przepadają za wodą, więc kwestie higieny biorą w swoje ręce, lub raczej łapki… i pyszczek!

Nie da się jednak ukryć, że przychodzą chwile, w których opiekun walczy z samym sobą, żeby nie wpakować kociaka do wanny. Takie momenty zdarzają się sporadycznie, bo – jak już wspominaliśmy – koty to stworzenia, które potrafią zadbać o swoją czystość. Jeśli jednak dojdziesz do wniosku, że Twój kociak potrzebuje pomocy, to tak – kota można kąpać.

Trzeba jednak zaznaczyć, ze sprawa nie jest taka prosta. Rynek jest oczywiście pełen szamponów dla kota, ale w wielu przypadkach są to produkty wadliwe lub niekompletne. Problem w tym, że nawet „bezwonne” płyny i szampony, zostawiają bardzo lekki, czasami niewyczuwalny dla człowieka zapach. Problem w tym, że taki zapach wystarczy, by zdezorientować kota i wprowadzić go w bardzo niekomfortową sytuację. Nie kieruj się też tym, że Tobie zapach wydaje się przyjemny i delikatny. Koty postrzegają to zupełnie inaczej i komfortowo czują się tylko we własnym środowisku.

Czym umyć kota?

Koty wiedzą jak zadbać o swoją sierść. Niektóre kociaki – głównie te z długą sierścią – mogą jednak wymagać pewnej pomocy przy pielęgnacji. Zwykła szczotka jest w stanie zdziałać cuda. Warto jednak zaznaczyć, że szczotka w zupełności wystarczy. Koty nie przepadają przede wszystkim za środkami chemicznymi i wodą, czyli wszystkim, co zaburza zapach ich własnej sierści. Grzebień jest więc jak najbardziej w porządku, ale też nie możesz się dziwić, jeśli próbując rozczesać sierść, kociak zrewanżuje się kilkoma zadrapaniami, ale każdy kociarz doskonale już o tym wie.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSzampony dla kotów

Opiekun kota musi uświadomić sobie, że jeśli koty potrzebują pomocy z sierścią, to chodzi głównie o pozbycie się jej nadmiaru. Kwestie czyszczenia można już zostawić samemu pupilowi – to zdecydowanie najlepszy układ. Musisz bowiem wiedzieć, że język kota jest świetnie przystosowany do czyszczenia własnej sierści. Brud, włoski i wszystko, co niepożądane, zostaje natychmiastowo usuwane. Kot bezproblemowo wydala to później w naturalny sposób. Możesz mu w tym pomóc – chociażby podając mu trawę dla kota albo pastę słodową.

Czy kota się myje?

Najpoprawniejsze będzie więc stwierdzenie, że kota – mimo wszystko – się nie myje. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że od tej reguły jest sporo wyjątków. W niektórych sytuacjach po prostu wypada zafundować kociakowi delikatną i szybką kąpiel. Wniosek? Nie ma prostej odpowiedzi. Kota nie powinno się kąpać, ale to nie znaczy, że Twój kociak nigdy nie powinien trafić do wanny lub miski. Sama szczotka to zupełnie inna para kaloszy. Nawet jeśli kociak jej nie lubi, to raz na jakiś czas musi się z nią spotkać. W ten sposób ułatwisz mu codzienną walkę o idealnie czystą i zadbaną sierść, a wierz nam – to dla kota naprawdę ważne!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

7 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

1 komentarz na temat “Czy kota można kąpać?”

  1. Ja tylko raz wykąpałam mojego kota i muszę przyznać, że zarówno dla mnie, jak i dla niego nie było to najmilsze :/

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.