Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Alergie trapią nie tylko ludzi, ale także naszych czworonożnych przyjaciół. Są one jednym z najczęstszych powodów wizyt w lecznicach weterynaryjnych. Z tego wpisu dowiesz się, czym jest alergia, jakie są rodzaje alergii, a także czym karmić czworonoga, który ma alergię pokarmową.

Jaka karma dla psa alergika?

Alergie to nieprawidłowe reakcje układu immunologicznego na dane czynniki środowiskowe, zwane alergenami. Najczęściej uczulenie wywołują glikoproteiny, czyli białka zawierające do kilkudziesięciu procent sacharydów połączonych z białkiem wiązaniem glikozydowym. Możemy wyróżnić kilka rodzajów alergii u psów, które różnią się alergenem oraz objawami.

Alergia pokarmowa u psa to uczulenie na składnik pokarmowy, które występuje w diecie czworonoga. Do objawów reakcji alergicznej należą: silny świąd, wysypka, stany zapalne skóry, a także jej zakażenia. Żeby zdiagnozować taką alergię u pupila, należy przeprowadzić dietę eliminacyjną, która wskaże, na jakie składniki Twój przyjaciel jest uczulony. Trzeba jednak pamiętać, że u psów często występuje także nietolerancja pokarmowa, która wynika z nadwrażliwości układu pokarmowego zwierzaka. Objawia się ona zazwyczaj biegunkami oraz wymiotami. Nietolerancja pokarmowa wymaga zupełnie innego leczenia niż alergia pokarmowa.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiMokra karma dla psa

Alergia wziewna u psa objawia się zazwyczaj problemami z oddychaniem oraz opuchlizną w okolicy pyska, a także atakami astmatycznymi. Taka alergia to często przypadłość sezonowa, tak samo, jak w przypadku człowieka, objawia się najczęściej wiosną, a psiaka mogą uczulać unoszące się w powietrzu zarodniki grzybów, pleśni oraz pyłki drzew i traw.

Istnieje także alergiczne pchle zapalenia skóry (APZS), które objawia się silnym świądem, wysypką oraz podrażnieniem skóry, w miejscu, w którym ugryzła pchła. Czynnikiem wywołujący to uczulenie jest ślina pchły.

Jeśli wiemy już, czym jest alergia i jakie są jej rodzaje, w dalszej części wpisu zastanowimy się, w jaki sposób karmić psa, który ma uczulenie i co może być alergenem w komercyjnych karmach.

Jaka karma dla psa uczulonego na kurczaka?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – karma bez kurczaka. Kurczak bardzo często powoduje alergie, podobnie jak nabiał, jagnięcina, jaja, pszenica, kukurydza i soja, a także częstym alergenem są zagęstniki lub konserwanty, zawarte w karmach. Niektórych z tych rzeczy pies wcale nie powinien jeść, jednak często są obecne w komercyjnych karmach, dlatego warto nauczyć się czytać ich składy. Psy wbrew powszechnej opinii nie potrzebują w diecie węglowodanów. Najzdrowszym dla czworonoga modelem żywienia jest dieta BARF, która procentowo powinna składać się z:

 • 75 % składników zwierzęcych:
  • 10-15 % kości,
  • 10-25 % podrobów,
  • 65-80% mięsa,
 • 15 % składników roślinnych:
  • 80 % warzywa,
  • 20 % owoce,
 • 10 % dodatków, takie jak: jajka i suplementy.

Jeżeli podejrzewasz, że Twój pupil może mieć alergię, pierwszym krokiem powinna być wizyta u weterynarza, a następnie u zoodietetyka, który ustali dietę dla zwierzaka. Pies z alergią może funkcjonować zupełnie normalnie. Jedynym wyzwaniem jest unikanie alergenów oraz Twoja zwiększona czujność, co je Twój pies.

Żeby skutecznie leczyć alergię pokarmową u psa, ważne jest, aby właściciel i pozostali domownicy byli świadomi konieczności przestrzegania ściśle określonej diety. Zwierzę powinno otrzymywać tylko zalecane składniki i nie powinno dostawać innych pokarmów. Równie ważne jest dokładne monitorowanie składu dawki pokarmowej.

Jaka karma dla psa z alergią pokarmową?

Najlepszym wyborem będą naturalne karmy bez sztucznych dodatków, jeżeli już wiesz, na co jest uczulony pies, jesteś po wizycie u weterynarza oraz diecie eliminacyjnej, to wybieraj karmy bez dodatków składników alergizujących. Dobrym rozwiązaniem będzie też dieta BARF, gdzie mamy w stu procentach pod kontrolą co je zwierzak i możemy z łatwością unikać alergenów.

Tanie, marketowe karmy, z wątpliwym składem na pewno się nie nadadzą dla psiego alergika, ale także bardzo często drogie karmy znanych producentów, nie są odpowiednie. Każdy odpowiedzialny opiekun zwierzaka powinien umieć czytać składy karm i żywić swojego pupila najbardziej odpowiednią, która nie zawiera sztucznych dodatków oraz zbóż.

Czym karmić psa z alergią skórną?


Psy z alergią skórną często korzystają z diet hipoalergicznych. Takie diety mogą zawierać jedno źródło białka (np. kaczka, królik), które pies wcześniej nie jadł, oraz źródło węglowodanów. Ważne jest konsultowanie diety z weterynarzem.

Jakie mięso nie uczula psa?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ różne psy mogą mieć różne alergie. Jednak niektóre źródła białka, takie jak kaczka, królik czy jagnię, często są stosowane w dietach hipoalergicznych, ponieważ rzadko występują w typowej diecie psa, co zmniejsza ryzyko alergii.

Co najbardziej uczula psa?


Najczęstsze alergeny dla psów to białka pochodzenia zwierzęcego (np. wołowina, kurczak), gluten, mleko, jaja, soja, a także niektóre rodzaje zbóż. Każdy pies jest inny, więc reakcje mogą się różnić. Dlatego ważne jest konsultowanie diety z weterynarzem.

Czy pies uczulony na kurczaka może jeść jajko?

Nie zawsze. Jaja i kurczak to dwa różne alergeny. Jednak jeśli pies ma alergię na kurczaka, istnieje większe ryzyko, że może mieć alergię również na jaja. Każdy przypadek jest inny, więc zawsze warto skonsultować to z weterynarzem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak przechowywać karmę dla psa?

Joanna Chabora

2 lata

0 komentarzy na temat “Jaka karma dla psa z alergią skórną?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.