Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Pies idealny dla alergika

Wśród wielu alergii, jedną z najbardziej przykrych dla człowieka jest alergia wywołana przez kontakt z psem. Nie oznacza to jednak, że bycie alergikiem determinuje życie bez czworonoga.

Alergia na psa

Wielu ludzi uważa, że głównym „psim” alergenem jest sierść zwierzęcia. Tymczasem, tak na prawdę alergicy reagują na wydzieliny będące produktem skóry psa lub substancje, które osiadają na sierści. Niektóre alergie powodowane są kontaktem ze śliną lub innymi wydzielinami, takimi jak łzy, mocz lub kał. Na występowanie silnego kataru, łzawienia, swędzenia, zapalenia spojówek, opuchlizny oczu i innych objawów alergii, nie ma wpływu ani długość, ani gęstość sierści zwierzęcia. Najlepszym dowodem tego jest fakt, że uczulać mogą również psy bezwłose.

Jaki pies dla alergika?

Ze względu na podatność na alergeny, alergicy nie mogą pozwolić sobie na kontakt z każdym psem. Przed wyborem czworonoga warto sprawdzić czy zwierzę linieje, bowiem to właśnie na wypadającej sierści znajduje się większość substancji uczulających. Dobrym wyborem będą więc psy, które nie wymagają regularnej pielęgnacji szaty, np. jej trymowania lub strzyżenia. Alternatywą jest również wykonanie badania, które wykaże, jak alergik reaguje na naskórek zwierzęcia.

Wbrew powszechnej opinii, alergię na psa można wyleczyć. Jednym ze sposobów jest odczulanie. Proces ten polega na przyjmowaniu określonej dawki alergenu w postaci zastrzyku lub kropli i niejako „wymuszenie” na organizmie wytworzenia przeciwciał. Odczulanie jest skuteczne, jednak musi być przeprowadzone przez wykwalifikowanego lekarza i pod jego ścisłą kontrolą.

Odpowiednie psy dla alergików

Jest wiele ras psów, które nie wywołują objawów alergii. Należą do nich m.in.:

Charcik włoski

Idealny pies dla alergika. Nie nadaje się jako pupil dla bardzo małych dzieci, bowiem jest niezwykle zwinny i szybki. Ta rasa charakteryzuje się krótką szatą, która jest bardzo miękka. Pies niemal nie linieje, dlatego rzadko wywołuje reakcje alergiczne. Sprawdzi się idealnie dla osób aktywnych, lubiących bieganie i dla tych, którzy chcą, aby pupil towarzyszył im niemal w każdej czynności. Charcik włoski to pies, który bardzo przywiązuje się do człowieka i naśladuje go, ale jednocześnie niechętnie się uczy. Lubi pieszczoty i wymaga delikatnego traktowania.

Foksterier szorstkowłosy

Jeden z tych psów, które wymagają regularnej pielęgnacji szaty. Czesanie i trymowanie zapobiega linieniu, dlatego przedstawiciele tej rasy to dobre psy dla alergików. Pomimo stosunkowo małych rozmiarów, foksterier szorstkowłosy potrafi zrobić dużo hałasu. Bardzo przywiązuje się do ludzi i niejednokrotnie w sytuacji zagrożenia potrafi stanąć w obronie rodziny lub głośnym szczekaniem alarmuje o potencjalnie niebezpiecznej sytuacji. To rasa odpowiednia dla małych dzieci. Pies jest bardzo opiekuńczy i czuły, obdarza uczuciem całą rodzinę. Ma także silny instynkt myśliwski i żywiołowe usposobienie.

Irlandzki spaniel dowodny

Te kudłate psy to kolejny przykład czworonoga wymagającego regularnej pielęgnacji. Cotygodniowe wyczesywanie i strzyżenie co 6 do 10 tygodni gwarantuje zachowanie szaty psa w doskonałej kondycji, a co za tym idzie, niewielką możliwość wywołania reakcji alergicznej. Sierść psa tej rasy wymaga również częstych kąpieli z użyciem specjalistycznych kosmetyków wysokiej jakości. Irlandzki spaniel dowodny to pies bardzo rodzinny i czuły. Lubi się bawić i kocha dzieci. Jest też bardzo inteligentny i szybko się uczy, wymaga jednak dużo ruchu oraz sporej przestrzeni. Nie nadaje się więc do życia w małych mieszkaniach.

Bichon frise

Mały, ale głośny piesek, dla którego kontakt z człowiekiem jest zdecydowanie ważniejszy niż wygoda życia. Charakteryzuje się łagodnym usposobieniem, lubi się bawić i szybko się uczy. Swoje zwyczaje dostosowuje do stylu życia właściciela. Jest doskonałym kompanem dla dzieci. Bichon frise nie mają sierści, ale wełenkę, która nie wymaga częstego czesania lub strzyżenia. Wizyta u psiego fryzjera może się odbywać raz na 3 miesiące. Pies nie linieje, dlatego niezwykle rzadko powoduje reakcję alergiczną.

Airedale terrier

Idealny pies dla alergika nie musi być mały, czego dowodem jest właśnie airedale terrier. Jego cechą charakterystyczną są długie nogi, które często wydają się nienaturalnie wydłużone w stosunku do reszty ciała. Psy te wymagają dużo ruchu, dlatego zaleca się, aby trzymać je w domach z ogrodem, a nie małych mieszkaniach. Przedstawiciele tej rasy są bardzo ufni, szybko przywiązują się do ludzi. Szata czworonoga wymaga regularnej pielęgnacji.

Alergiku – Dobrze wiedzieć!

Po wyborze odpowiedniej rasy warto jeszcze raz sprawdzić czy po dłuższym kontakcie z czworonogiem nie wystąpi reakcja alergiczna. Wielu hodowców umożliwia przebywanie z psem przez kilka godzin i sprawdzenie, jak przyszły właściciel zareaguje na potencjalnego pupila.

Zanim alergik zdecyduje się na powiększenie rodziny o czworonożnego pupila, warto aby sprawdził, czy na pewno wybrał odpowiedniego psa. Przedstawiciele wymienionych ras to tylko przykłady, bowiem istnieje o wiele więcej czworonogów, które idealnie sprawdzą się jako psy dla alergików.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

2 komentarzy na temat “Pies idealny dla alergika”

  1. u mnie był problem jak nazbierało się za dużo, pomogłam sobie z irobotem, bardzo często sprząta i ma filtr hepa

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.