Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?

Początki bywają trudne i wie to każdy. Niesforne szczeniaki są ciekawe świata i nie zamierzają ograniczać się do Twojego tempa. Starsze psy, które nie są odpowiednio wyszkolone, wcale nie będą pod tym względem lepsze, bo chodzenie przy nodze to umiejętność, której trzeba się nauczyć. Nie ma innej drogi.

Nauczenie psa chodzenia na smyczy to podstawa i od tego się zaczyna każdy kurs, szkolenie czy trening. Zanim jednak zaczniesz tę przygodę ze swoim pupilem, musisz się odpowiednio przygotować. Pierwszym niezbędnikiem będzie oczywiście smycz – dopasowana do rozmiarów psa. W przypadku drugiego z niezbędników, masz wybór. Niektórzy dalej stawiają na popularne obroże, podczas gdy inni wolą bezpieczniejsze dla szyi szelki.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSmycz dla psa

Co prawda, niektóre obroże są projektowane w taki sposób, by ułatwiać kontrolę nad niesfornym psiakiem, ale to dalej obroża – jest więc potencjalnie gorsza dla zdrowia pupila. Szelki natomiast dają większe bezpieczeństwo i większy komfort. To ważne, bo sama nauka ma być przecież przyjemnością.

Jak nauczyć psa chodzenia na smyczy?

Warto zapamiętać, że szelki wcale nie są gorsze do nauki – przynajmniej jeśli wiesz, które modele powinno się wybierać. Modele szkoleniowe są skonstruowane tak, że zapięcie jest umocowane z przodu, dzięki czemu szelki obracają psiaka za każdym razem, gdy ten szarpnie lub szarżuje do przodu. To wystarczy, by piesek szybko przekonał się, że szarżowanie i oddalanie się od Twojej nogi, nie jest najlepszym pomysłem

Podobne efekty można oczywiście osiągnąć z pomocą obroży. Modele zaciskowe temperują psiaki, dzięki czemu pupil uczy się jeszcze szybciej. Sama obroża jest skonstruowana tak, by utrudniać ciągnięcie. Dlatego też piesek z czasem zaczyna spacerować tylko i wyłącznie przy nodze. Warto tutaj zaznaczyć, że mówimy tylko i wyłącznie o modelach zaciskowych. Nauka nie może się kojarzyć z bólem, a sam piesek nie może być wystraszony. Sęk w tym, by to zapamiętać i pilnować się tej zasady. Dzięki temu nauka będzie szybka i przyjemna.

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Do nauki trzeba być odpowiednio zmobilizowanym i przygotowanym. Liczy się zachęta i nie dotyczy to tylko ludzi. Psiaki również lubią być nagradzane, zwłaszcza za posłuszeństwo i dobrze wykonane zadanie. Jeśli zaczynasz spacerować z psem, zachęć go, by podszedł do Ciebie i dalej szedł za Tobą. Jeśli wykona polecenie, powinieneś go wynagrodzić – chociażby smakołykiem! Jeśli pies będzie ciągnął w przeciwną stronę, to stań w miejscu i czekaj, aż przyjdzie, nie ruszając się z miejsca. Kiedy w końcu do Ciebie podejdzie, pochwal go za to i rozpocznij to proste ćwiczenie od nowa.

Kiedy psiak złapie już podstawy, będziesz mógł urozmaicać spacery na kilka sposobów. Pierwszym może być wybór nieco dłuższej smyczy. To będzie wiązało się z kolejnymi przywilejami, bo poza spacerem przy nodze, można też spacerować na luźnej smyczy. Całość polega na tym, że póki psiak nie ciągnie, może oddalać się na długość smyczy i cieszyć się trochę większą swobodą. Musisz jednak pamiętać, że tak wyszkolony psiak powinien być wynagradzany za swoje posłuszeństwo.

Zastanawiając się, jak nauczyć psiaka spacerowania na smyczy, można dojść do prostego wniosku – przede wszystkim czas. To cierpliwe spacery i nieustanne starania sprawiają, że piesek uczy się odpowiedniego spacerowania. Same gadżety także są niezbędne, ale to jest przecież oczywiste. Dlatego też zapamiętaj – Twój piesek wcale nie jest niesforny. Obecna sytuacja jest wynikiem braku treningu i współpracy. Całe szczęście, szybko możesz to zmienić – przyjemna nauka spodoba się każdej ze stron!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

7 komentarzy na temat “Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?”

  1. Jaki śliczny psiaczek 🙂 Ja wziąłem pa ze schroniska i muszę przyznać, że na początku był spory problem z chodzeniem na smyczy. Pisak ciągnął i się wyrywał, bo najwidoczniej nie był do tego przyzwyczajony. Z dnia na dzień szło mu coraz lepiej 🙂 Praktyka czyni mistrza!

    (5/5)
  2. Jednym psiakom wychodzi to łatwiej, innym trudniej. U nas nauka chodzenia na smyczy była bardzo długa i stresująca. Ale w końcu się nauczył!

    (5/5)
  3. Pieska trzeba uczyć od początku, starać się wychować. A co do właścicieli pupili zachęcam do nauki ale też do sprzątania po nich. Worki na psie odchody są teraz popularnym i łatwo dostępnym produktem – osobiście polecam woreczki Pucek.

  4. U mnie się sprawdziło! Warto dowiedzieć się jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy zamiast kierowania się intuicją.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.