Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Adopcja małego pieska zawsze wiąże się z żywymi emocjami- ekscytacją, szczęściem i radością, a jednocześnie z silną irytacją- bo oprócz wielu pogodnych chwil i poprawiających nastrój sytuacji, psiak powoduje nieprzyjemne zapachy, które, chociaż naturalne, przysparzają właścicielom wiele kłopotu.

Załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych w domu jest bowiem jedną z rzeczy, jakiej trudno jest oduczyć każdego młodego pupila, a może zdarzyć się i starszemu osobnikowi. Decydując się zatem na opiekę nad psem, warto już przed jego wprowadzeniem do domu zastanowić się nad sposobem uczenia go zachowania czystości.

Dlaczego pies załatwia się w domu?

Aby jak najskuteczniej nauczyć zwierzę wypróżniać się na zewnątrz, trzeba na początku uświadomić sobie, jakie mogą być przyczyny częstego załatwiania się w domowym zaciszu. Głównie problem ten dotyczy małych szczeniąt, które zostają zaadoptowane z hodowli. W hodowlach bowiem nie uczy się piesków załatwiania w określonym miejscu, a co za tym idzie mocz oraz stolec oddają one w przypadkowych, znanych sobie miejscach. Małe szczenięta oddają mocz znacznie częściej niż dorosłe osobniki, ponieważ ich mięśnie odpowiadające za ujście moczu nie są jeszcze do końca rozwinięte.

Maty do nauki sikania

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKuwety dla kota

Moczenie się może także dotyczyć psów starszych, które, choć wcześniej nie sprawiały problemów z wypróżnianiem się na zewnątrz, nagle zaczęły spełniać swoje potrzeby w domu. Jednym z powodów takiego zachowania jest choroba układu moczowego. Infekcję łatwo rozpoznać po tym, że w okolicach intymnych zwierzęcia pojawiło się zaczerwienienie lub inne nietypowe, niepokojące objawy. W przypadku ich wystąpienia konieczne jest udanie się do specjalisty oraz udzielenie psu fachowej pomocy.

Jak twierdzą doświadczeni treserzy psów oraz weterynarze, nagłe oddawanie moczu na podłogę w domu może być również spowodowane różnymi traumatycznymi wydarzeniami, które znacząco wpłynęły na psychikę zwierzęcia. Gdy bowiem pies czuje się zagrożony, to wszystkie czynności- w tym i te fizjologiczne- wykonuje tam, gdzie czuje się bezpiecznie i pewnie. Chcąc pomóc swojemu pupilowi, w tej sytuacji warto zbadać, co powoduje u niego taki stres, a następnie wyeliminować tę przyczynę.

Ostatnim czynnikiem, który może powodować moczenie się przez psa, jest po prostu niedołężność, jaka wynika z jego podeszłego wieku. Niemożność poruszania się oraz utrata poczucia oddawania moczu sprawia, że pies zaczyna wypróżniać się w miejscu, w którym się znajduje.

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Po pierwsze warto zastanowić się, czy istnieje możliwość wychodzenia z psem z domu. Jeśli bowiem mamy osobny ogródek albo w bliskiej okolicy trawnik lub park, w którym można spokojnie wyprowadzać pieska, to najlepiej już od samego początku uczyć go wypróżniania się na świeżym powietrzu. Bywają jednak takie sytuacje, kiedy nie jest to możliwe na przykład dlatego, że nie ma kto wyjść ze zwierzęciem albo po prostu nie ma odpowiedniego miejsca przystosowanego do tego celu. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wyznaczenie jednego punktu w domu, który będzie służyć psu do spełniania swoich fizjologicznych potrzeb.

Chico maty do nauki

Polecamy maty Chico z bardzo wysokim współczynnikiem wchłanialności!

Maty do Nauki sikania Chico

Jak nauczyć psa sikać na matę?

Jeżeli pies może wypróżniać się na zewnątrz, to naukę zachowania czystości warto rozpocząć od samego początku. Im więcej bowiem czasu poświęci się na zapoznawanie go z regułami higieny, tym szybciej pojawią się jego efekty. Dlatego w pierwszych dniach treningu najlepiej jest być z pupilem cały czas, aby lepiej poznać jego organizm oraz dobowy rytm. Zasadniczo psy prawie za każdym razem defekują po skończeniu posiłku, obudzeniu się, a także po emocjonującej zabawie, która niezwykle je ekscytuje. Warto też zadbać o to, by pies wypróżnił się przed pójściem spać, aby nie zmoczył się w nocy. Pies zawsze też sygnalizuje wcześniej, że ma ochotę na siku- najczęściej przestaje wykonywać zajmującą czynność i zaczyna węszyć albo kręcić się w kółko, co jest oznaką tego, że szuka odpowiedniego miejsca na załatwienie swoich potrzeb.

Najskuteczniejszą metodą oduczenia psa sikania w domu jest wychodzenie z nim na świeże powietrze w każdym przewidywanym momencie oddawania przez niego moczu. Po wyjściu nie należy jednak od razu udawać się w drogę, ale zaprowadzić pieska na trawę i cierpliwie poczekać, aż ten się załatwi. Z czasem pies wyrobi sobie nawyk oddawania moczu dopiero po opuszczeniu domu. Niezwykle motywujące dla pupila będą też pochwały oraz drobne nagrody jak dla przykładu psie ciasteczka albo inne przysmaki. Dlatego każde jego zachowanie takie jak zasygnalizowanie chęci wypróżnienia się albo oddanie moczu dopiero na trawę trzeba koniecznie pochwalić oraz nagrodzić. W ten sposób pies zrozumie, że sikanie w wyznaczonym miejscu wiąże się z przyjemną sytuacją, coraz chętniej więc będzie chciał wychodzić na zewnątrz.

Jak nauczyć psa czystości?

Przy nauce wypróżniania się w określonym miejscu w domu mogą pojawić się inne problemy. Na początku psiakowi ciężko będzie bowiem pojąć, że swoje potrzeby powinien załatwiać w jednym kącie. Dlatego, jak radzą i profesjonaliści, i doświadczeni właściciele psów na forach internetowych, naukę najlepiej rozpocząć od ustalenia określonego miejsca oraz zachęcanie psa do defekowania właśnie w nim. Dlatego, jeśli wypróżni się on na podłogę, trzeba zetrzeć jego mocz bardzo dokładnie, a następnie położyć wytartą ścierkę na kocu, specjalistycznej macie lub w kojcu, który ma być przeznaczony właśnie do toalety. Bardzo ważne jest również dokładne wyczyszczenie „miejsca zbrodni”, ponieważ charakterystyczny unoszący się nad nim zapach będzie zachęcał psa do oddawania moczu właśnie w nim. Matę warto też spryskać preparatem, który ma przywabiać zwierzę.

Trenex preparat do nauki nawyków

Trenex pomoże Ci wykształcić dobre nawyki

Trenex preparat do nauki czystości

Jak widać, nauka utrzymania czystości przez psa jest procesem wymagającym wiele czasu i cierpliwości. Jest jednak także dobrym momentem, który pomoże w zbudowaniu zaufania i wzajemnej więzi między zwierzęciem a jego właścicielem. Dlatego ucząc psa oddawania moczu w wyznaczonym miejscu, pod żadnym pozorem nie można stosować wobec niego kar, obelg, jak i również takich internetowych mądrości jak tych mówiących o tym, że nos zwierzęcia należy wkładać w jego odchody. Taka postawa tylko zniechęci zwierzę, a przez to znacznie wydłuży czas potrzebny na wyrobienie nawyku spełniania potrzeb fizjologicznych w jednym miejscu.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

5 komentarzy na temat “Jak oduczyć psa sikania w domu?”

  1. Mój pies dość szybko nauczył się wołać o to, żeby wyjść na spacer, żeby się załatwić. Na początku wiadomo, że kilka razy w domu nasikał, ale to mój 3 pies, więc już miałem swoje sposoby.

  2. Ja tam nigdy nie miałem problemu z psem sikającym w domu, ale to może dlatego, że nie mam mojego psiaka od najmłodszych lat. Psa wziąłem ze schroniska i już wiedział, że ma się załatwiać w trakcie spaceru.

  3. Muszę kupić te maty, bo niedługo w moim domu pojawi się szczeniak. Maty koniecznie muszę sprawdzić!

  4. Faktycznie maty Chico są super. Dotychczas kupowałam na allegro najtańsze i jakościowo szajs. Mój pies też zauważalnie chętniej się załatwia na te maty niż na te poprzednie. Zostawiamy zawsze maty w jednym miejscu w domu gdy wychodzimy do pracy. Nie zawsze pies da radę wytrzymać do naszego powrotu i załatwi się zawsze na matę. Maty więc sprawdzą się nie tylko do nauki 🙂

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.