Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaka papuga na początek?

Papużki są doskonałym kompanem do zabawy. Cieszą zarówno małe dzieci, jak i dorosłych. Nie są spotykane na co dzień, więc ich wygląd budzi zachwyt oraz ciekawość. Ludzie wybierają je chętnie do swoich domostw, ponieważ poszukują wrażeń, wyzwań hodowlanych oraz przede wszystkim chcą być oryginalni. Jednakże wybór papugi do domu może stanowić niemały problem. Jest to egzotyczne zwierzę – bardzo ciężko jest się nią opiekować, a co dopiero wybrać przystosowaną do warunków domowych. Każdy gatunek ma swój indywidaulny charakter oraz upodobania. Istotna jest również wielkość Twojego mieszkania i ilość poświęconego czasu, który jesteś w stanie poświęcić ptakowi.

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że papugi to ptaki stadne: potrzebują towarzystwa oraz dużej ilości zabawy. Jesteśmy świadomi, że każdy z nas wychodzi do pracy na długie godziny, dlatego powinieneś zadbać o to, aby ptak potrafił zająć się sobą w miarę możliwości. Ważne są zarówno zabawki, jak i umiejscowienie samej klatki – najlepiej tam, gdzie toczy się życie domowników. Artykuły dla papugi znajdziesz u nas – wszystko to, co niezbędne na początek.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, każdy gatunek ma odmienne cechy oraz zachowania. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to nie tylko regularne dokarmianie, ale i pozwalanie jej na swobodne przeloty po mieszkaniu kilka razy w tygodniu.

  • W sytuacji, kiedy nie możesz poświęcić im zbyt dużo czasu, to z brakiem towarzysza najlepiej radzą sobie piony oraz szkarłatki.
  • Odwrotnie – kiedy wprost marzysz o pierzastym przyjacielu, to musisz przemyśleć zakup papużek nierozłączek. Ten pochodzący z Afryki gatunek jest niezwykle towarzyski. Słyną one z całożyciowych związków – stąd w końcu ich nazwa. Są bardzo urocze oraz niewielkich rozmiarów – bezproblemowo dopasujesz klatkę.
  • Oswojone papugi czarują nas swoim pięknym głosem – potrafią przy tym jednak powodować mnóstwo hałasu. Do najspokojniejszych możemy zaliczyć żako, szkarłatki, senegalki oraz piony.
  • Najczęściej z kolei wybierane są papugi faliste – są piękne, a przy tym mało wymagające. A przede wszystkim tanie. Jednakże są niewielkich rozmiarów: ich długość od ogona do końca dzioba wynosi od 18 do ok. 20 cm. Statystycznie przeżywają do 15 lat.
  • Jeśli szukasz jednak większych rozmiarów, przy podobnym, spokojnym zachowaniu, to polecamy Nimfy – są zdecydowanie większe od papużek falistych (osiągają długość do 30 cm, a rozpiętość skrzydeł zachowana jest w granicach 45 cm). Warto dodać, że tego typu ptaki mogą być trzymane w wolierach – w odgrodzonej części pomieszczenia.

Jaką papugę wybrać do domu?

Nie warto na początek wskakiwać na głęboką wodę. Wiele ekspertów zaleca, aby wybrać papugę falistą. Są to tanie, śliczne papużki, a przede wszystkim bardzo mądre. Wysokość minimalna klatki dla tego gatunku wynosi 40 cm. Do klatki potrzebujesz:

  • poidełko,
  • miseczki,
  • okolne drewienko – huśtawkę,
  • najważniejsze – pokarm.

Wszystko znajdziesz u nas – na Allezoo. Również niezbędne transportery, które przydadzą się w razie podróży do weterynarza.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPtaki egzotyczne

No właśnie, jedzenie. Zróżnicowane i pełnowartościowe jedzenie pozwoli zachować jej piękny wygląd oraz zdrowie. Pokarm powinien być zbliżony do takiego, jaki panuje w jej naturalnym środowisku – Australii. Na tamtejszych zielonych preriach poszukują nasion trawy – więc adekwatnym dla nich jedzeniem będą wszelkie ziarna, np. owies, len lub proso. W jedzeniu powinien być także dodatek mozgi kanaryjskiej i włośnicy ber. Co do zróżnicowanej diety, to papugę musisz karmić różnymi nasionami – podawane za często mogą się jej znudzić, pierzasty łobuz może wtedy wyrzucać takie, które jej się znudziły.

Ponadto, dietę papużek możesz wzbogacić o pokarmy, które kupujesz przy okazji gotowania zup lub obiadów. Mowa tutaj o zielonych warzywach, ponieważ te również występują w ich naturalnym środowisku. Zaliczyć można do nich cykorię, brukselkę, wszystkie odmiany kapusty, brokuł, kapustę oraz rzodkiewki. W trakcie sezonu lub przebywania na działce możesz papużkom podawać listki mlecza, gałązki wierzby oraz pędy porzeczek czy agrestu. Jednakże ulubionym jedzeniem papug falistych jest… marchewka. A czy lubią jakieś owoce? Oczywiście! Szczególnie lubią słodkie jabłka, banany lub winogrona, które musisz przepołowić.

O czym jeszcze powinieneś wiedzieć?

Napoje są równie ważne, co żywność. Przede wszystkim woda powinna być przegotowana oraz ostudzona. Może to być również woda źródlana – broń Boże mineralna, ponieważ ta jest szkodliwa dla ich delikatnego żołądka. Od czasu do czasu możesz podawać im słodkie napoje, takie jak słabe herbatki owocowe lub rumianek zmieszany z wodą w proporcjach 50/50.

Ponadto polecane jest, abyś podawał papużkom wapno, ponieważ te rzadko kiedy występują w ich naturalnym środowisku. Pełnią jedynie funkcję uzupełniającą. Istotny jest także piasek, który możesz w niewielkich ilościach podawać im w pokarmie. Pomaga papużkom lepiej strawić pokarm, a na dodatek bardzo za nim przepadają.

Jaka papuga dla dziecka?

Bardzo często rodzice słyszą te magiczne słowa: „mamo, tato, kupcie mi jakieś zwierzątko!” Jeśli i tak planowałeś podarować dziecku jakieś zwierzę, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś podarował swojemu dziecku egzotycznego ptaka. Oczywiście nie mówimy tutaj o trudnych w utrzymaniu gatunkach, dlatego też idealnym kompanem dla Twojej pociechy będzie… papuga falista.

Będzie to wybór wręcz zalecany, ponieważ papużki faliste są powszechnie sprzedawane w dobrej cenie na terenie naszego kraju. Warto także wspomnieć o tym, że takie papużki nie wykazują ani grama agresji – są towarzyskie, urocza i mają niewielkie wymagania bytowe.

Z drugiej strony, jeśli budżet Ci na to pozwala, to możesz zdecydować się na zakup Ary. Ze względu na swoje potężne rozmiary, zaleca się, aby kupowane były dla nieco starszych dzieci. Ara nie jest w żadnym wypadku agresywna. Doskonale dogada się z Twoim dzieckiem, i to dosłownie! Należą do gatunku, który potrafi mówić. Z utęsknieniem wyczekuje pieszczot oraz uwielbia się przy tym bawić. Musisz tylko wiedzieć o tym, że wymaga jedynie dużej ilości miejsca w klatce. Jeśli jednak istnieje ryzyko, że Twoje dziecko szybko znudzi się papugą, to mu jej nie kupuj, ponieważ te ptaki bardzo przeżywają wszelką rozłąkę i zaniedbanie towarzyskie.

Jakie papugi najłatwiej oswoić?

Najłatwiejsze w oswojeniu będą również papugi faliste. Równie proste są też Nimfy, ponieważ można je nauczyć mówić. Nie są także skłonne do tego, aby uciec – nawet kiedy droga do wolności stoi przed nimi otworem. Są przede wszystkim ciche, ale zalecane jest, aby do nich przemawiać, nawet gdy te nie odpowiadają!
Jaka papuga dla alergika?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ponieważ dostępne powszechnie dane nie biorą pod uwagę wszystkich gatunków, które powodują alergię. W środowisku domowym za alergią mogą stać przeważnie papużki faliste – to pewnie dlatego, że są po prostu najczęściej wybierane. Warto podkreślić, że u osób uczulonych, mogą wystąpić poniższe objawy:

  • astma, nieżyt nosa lub spojówek,
  • tzw. bird egg syndrome, czyli nieżyt nosa, pokrzywka, lub nawet obrzęk naczynioruchowy występujący po kontakcie z piórami, naskórkiem albo odchodami.

Istotne jest także atopowe zapalenie skóry – z tego powodu nie możesz sobie pozwolić na futrzaste stworzenie. A co z pierzastymi stworzeniami? Lora Wielka, Piona lub wcześniej wspomniane Ary będą się doskonale nadawać dla alergików, ponieważ aż tak się nie puszą, a niektóre lubią nawet być kąpane!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Ptaki domowe – zeberki

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jakie papugi można trzymać razem?

Joanna Chabora

3 lata

Czym karmić papugi faliste?

Joanna Chabora

3 lata

5 komentarzy na temat “Jaka papuga na początek?”

  1. Zastanawiałem się przez dłuższy czas, jaka papuga na początek… znajomy polecił mi Allezoo. Znalazłem wszystko, co potrzebowałem, dzięki!

    (5/5)
  2. Zdecydowaliśmy się z mężem kupić papugę. Nie wiedzieliśmy, jaka papuga dla dziecka będzie idealna, ale dzięki wam już wiemy.

    (5/5)
  3. Nie wiedziałem, jakie papugi najłatwiej oswoić. Teraz już wiem, Allezoo to strona idealna dla mnie! Polecam każdemu miłośnikowi zwierząt.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.