Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić świerszcze?

Świerszcze to owady kilku gatunków, które należą do rzędu Orthoptera. W tym wpisie omówimy głównie świerszcze domowe oraz bananowe, które są najpopularniejsze jako karmówka dla gadów czy pająków.

Co jedzą świerszcze?

Dzięki budowie jamy gębowej świerszcze odżywiają się w sposób wszystkożerny. Mogą jeść liście, łodygi, owoce, nasiona, a nawet różne rodzaje owadów, w tym także siebie nawzajem. Pokarm wybierają w zależności od jego dostępności. Przystosowały się one również do spożywania resztek pokarmu ludzkiego, co daje im możliwość do kolonizowania nowych środowisk, ze względu na to są łatwe w hodowli i utrzymaniu w domu. Potrzebują do tego zróżnicowanej diety, w której skład wchodzą komercyjne karmy dla ptaków oraz gryzoni, jednak ważne jest, żeby ten pokarm nie zawierał szkodliwych substancji, takich jak leki, czy hormonów, ponieważ mogą one powodować problemy w rozwoju tych owadów. Najlepszym rozwiązaniem do karmienia świerszczy będzie łączenie wysokiej jakości pasz z owocami, warzywami oraz nasionami. Zapewni to niezbędne białko oraz wodę tym owadom.

Odpowiednie karmienie jest bardzo ważne dla dobrostanu tych zwierząt. Możemy również skorzystać ze specjalistycznych karm dla owadów karmowych lub możemy sami sporządzić mix w proporcjach 1:1:1:2, składający się z płatków owsianych, płatków kukurydzianych, otrębów pszennych i płatkowego jedzenia dla rybek. Taka mieszanka w znacznym stopniu ograniczy kanibalizm. Z zieleniny polecane są jabłka, banany, marchewka, buraki, kiełki zbóż. Pod żadnym pozorem nie powinno się dawać świerszczom sałaty ani kapusty. Do picia najlepiej im podawać przegotowaną wodę w niskim pojemniczku, tak żeby owady miały do niego łatwy dostęp, ale żeby się w niej nie utopiły.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Jak hodować świerszcze?

Świerszcze zazwyczaj padają przez zbyt mały pojemnik i brak odpowiedniej wentylacji, czasem również przez nieodpowiedni pokarm. Zdrowa karmówka to zdrowy zwierzak, więc bardzo istotne jest odpowiednie utrzymanie tych owadów. Jeżeli nie zadbasz o świerszcze, możesz zacząć się spodziewać u nich roztoczy, a nawet innych pasożytów. Nieodpowiednio karmiony owad nie jest wartościowym pokarmem dla gada czy pająka.

Jeżeli zastanawiasz się nad hodowlą świerszczy, to powinieneś najpierw stworzyć im odpowiednie miejsce do życia. Można do tego celu wykorzystać specjalne pojemniki do hodowli tych owadów, które ułatwiają wyciąganie pojedynczych osobników i podawanie ich gadom lub innym zwierzakom. Jeżeli jednak zamierzasz je również rozmnażać, najlepszym rozwiązaniem będzie pojemnik plastikowy 60-120 litrów, przykryty siatką o bardzo drobnych oczkach. Należy go również odpowiednio przygotować. Najpopularniejszym pomysłem jest umieszczenie w jego wnętrzu wytłaczanek po jajkach pionowo, a na spodzie umieszczenie pokarmu. Temperatura w takim pojemniku powinna wynosić 30-32 stopni Celsjusza.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPodłoża do terrarium

Jeżeli chcesz rozmnażać te owady, to przede wszystkim musisz posiadać samce, samice i umieścić je w pojemniku przezroczystym wypełnionym na około 5 cm głębokości włóknem kokosowym. Taki pojemnik pozwoli Ci zobaczyć jaja. Wewnątrz niego musi być wilgotno, jednak nie mokro, jeśli jaj będzie już dużo, to należy go zastąpić nowym, a ten z jajami przestawić do ciepłego miejsca na okres inkubacji, który wynosi koło 10 dni. Temperatura w tym pojemniku powinna wynosić tyle samo, co wcześniej, czyli około 32 stopnie Celsjusza. Podczas hodowli świerszczy należy utrzymywać restrykcyjne warunki, ponieważ ich brak doprowadzi do śmierci wylęgu.

Co jedzą świerszcze w naturze?

W naturze świerszcze są wszystkożerne i zrównoważone w swojej diecie. Żywią się różnorodnym pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Ich dieta może obejmować liście, trawy, kwiaty, nasiona, owoce, ale także owady, pajęczaki i detrytus. Swobodne świerszcze są w stanie znaleźć odpowiednie źródła pożywienia w swoim środowisku naturalnym.

Czy świerszcze jedzą płatki owsiane?

Świerszcze mogą spożywać płatki owsiane jako źródło węglowodanów, ale należy zapewnić im również różnorodne pokarmy, takie jak liście roślinne, warzywa, owady i specjalistyczne karmy dla świerszczy, aby zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze.

Jak często karmić świerszcze?


Świerszcze można karmić codziennie, zapewniając im świeże pożywienie. Ważne jest, aby monitorować ich apetyt i dostosować ilość jedzenia w zależności od tego, ile zjadają. Zwracaj uwagę na to, czy są aktywne i zdrowe. Niektóre świerszcze mogą potrzebować więcej jedzenia, zwłaszcza jeśli są hodowane w celach handlowych lub używane jako pokarm dla innych zwierząt. Pamiętaj o zróżnicowaniu diety, oferując różne rodzaje pożywienia, aby zapewnić im różnorodne składniki odżywcze.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy ptasznik jest jadowity?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jaki pająk na początek?

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Czym karmić świerszcze?”

  1. Najgorsze jest to ich klikanie… szczególnie jak nie ma innego miesjca w domu na ich przechowywanie niż sypialnia 😀

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.