Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Ptaki domowe – zeberki

Szukając nowych, pięknych ptasich towarzyszy do swojej hodowli, warto jest pochylić się nad zeberkami. Zeberki są bardzo towarzyskimi zwierzętami i nie wymagają znacznych nakładów pracy, dzięki czemu będą to idealne pupile dla początkujących hodowców ptaków. Aby dowiedzieć się, jak poprawnie hodować zeberki warto jest zapoznać się z treścią tego wpisu.

Jakie ptaki można trzymać z zeberkami?

Zeberka to gatunek ptaka pochodzący z Australii, żyjący nawet do 10 lat i osiągający do 15 cm długości. Występuje on w różnych kolorach, najczęściej szarych lub szaro-brązowych. Są to ptaki niewymagające dużego nakładu pracy przy hodowli oraz pielęgnacji, dlatego stanowią idealny okaz dla ptasich amatorów. Zeberki wywodzą się z ciepłego klimatu, przez co bardzo dobrze czują się będąc w dużym cieple. Warto jest trzymać je na dworze przy upalnych temperaturach, a w zimę zapewnić im odpowiednio nagrzane pomieszczenie. Z natury charakteryzują się one dużą potrzebą bycia z innymi ptakami, ponieważ bardzo źle znoszą samotność. Zeberki są zwierzętami żyjącymi w stadzie i jest to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę przy rozpoczęciu hodowli tego gatunku ptaka. Ptaki te do życia potrzebują ptasiego towarzystwa. Trzeba zatem zapewnić im towarzystwo składające się z przynajmniej jednej dodatkowej zeberki, bez której znacznie może pogorszyć się ich samopoczucie i stan zdrowia. Z konieczności hodowania przynajmniej dwóch zeberek naraz, warto jest zaopatrzyć się w bardzo dużą, wysoką klatkę, która pozwoli ptakom na swobodę i umożliwi im latanie. Dobrym pomysłem jest wysypanie piasku na dnie klatki oraz zamontowanie baseników na jej bokach. Poza tym zeberki można hodować także z innymi gatunkami ptaków. Świetnymi przyjaciółmi będą dla nich np. papugi faliste, które są równie łatwe w pielęgnacji oraz tak samo jak zeberki pochodzą z Australii. Kolejną propozycją mogą być kanarki, które także nie są wymagające w utrzymaniu, a za to bardzo lubią towarzystwo zeberek i vice versa.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla ptaków

fot. unsplash zgodnie z licencją

Co jedzą zeberki?

Głównym składnikiem żywienia zeberek są różnego rodzaju ziarna – głównie proso. Sprawdzą się również takie przysmaki jak owies czy siemię lniane oraz nasiona słoneczna lub dyni. Urozmaicenie diety mogą stanowić tutaj różnego rodzaju warzywa i owoce, takie jak marchewka, ogórki czy jabłka i gruszki.

Czy zeberki mogą być na dworze?

Warto jest trzymać je na dworze przy upalnych temperaturach, a w zimę zapewnić im odpowiednio nagrzane pomieszczenie.

Kiedy zeberki znoszą jaja?

Wszystko zależy do od warunków środowiskowych, w jakich żyją. Najczęściej jednak jaja składają w okresie wiosennym i letnim. Gdy warunki są odpowiednie, zeberki mogą znosić jaja przez cały rok.

Ile żyją zeberki w klatce?

Zeberki potrafią dożyć nawet 10-15 lat.

Czym karmić zeberki?

Zeberki należą do tego rodzaju ptaków, które posiadają bardzo duży apetyt. Głównym składnikiem żywienia zeberek są różnego rodzaju ziarna – głównie proso. Sprawdzą się również takie przysmaki jak owies czy siemię lniane oraz nasiona słoneczna lub dyni. Urozmaicenie diety mogą stanowić tutaj różnego rodzaju warzywa i owoce, takie jak marchewka, ogórki czy jabłka i gruszki. Zeberki nie pogardzą również liśćmi sałaty, szpinaku lub mniszka. Aby zapewnić zeberkom białko, można podawać im różnego rodzaju nabiał, taki jak np. biały twaróg czy biały ser. Ptaki te nie pogardzą różnymi rodzajami larw i świerszczami. Posiadając zeberki, nie powinniśmy także zapominać o dostarczasniu im odpowiedniej ilości wody, która umożliwi im zdrowe i poprawne funkcjonowanie. Zeberki lubią jeść nie tylko dużo, ale również często. Posiadając ten gatunek ptaków, trzeba intensywnie dbać o ilość pokarmu, które przyjmują. Warto pamiętać jednak, że gdy pozwolimy ptakom na zbyt wiele, możemy doprowadzić do ich otyłości, co z kolei będzie negatywnie wpływało na ich stan zdrowotny.

Podsumowując, zeberki są bardzo przyjemnymi oraz łatwymi w pielęgnacji ptaszkami, które z pewnością nadadzą się do pierwszej klatki amatorskiego hodowcy tych pierzastych stworzeń.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Jaka papuga na początek?

Joanna Chabora

3 lata

Jakie papugi można trzymać razem?

Joanna Chabora

3 lata

Czym karmić papugi faliste?

Joanna Chabora

3 lata

3 komentarzy na temat “Ptaki domowe – zeberki”

  1. Moja zeberka ma już 7 lat i nadal świetnie się trzyma. Nie mam z nią żadnych problemów. Jest wesoła i przyjazna.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.