Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki filtr do akwarium?

Każdy akwarysta chociaż raz w życiu zadał sobie następujące pytanie: jaki filtr do akwarium kupić? Jak zapewne wiesz, filtr do akwarium należy do podstawowego wyposażenia każdego szklanego pojemnika. Bez niego życie ryb byłoby poważnie zagrożone, ponieważ każde akwarium ma za zadanie imitować warunki naturalne, w których żyją ryby.

Każdy początkujący akwarysta powinien zatem wybrać taki filtr, który wydajnościowo adekwatny jest do wielkości danego akwarium. Istnieje wiele modeli przeznaczonych do różnych warunków w akwarium. Istotny jest też gatunek ryb, który chcesz mieć. Filtr akwarium będzie odpowiedzialny za ekosystem – czyli odpowiednie warunki, w jakich mogą rozwijać się rybki. Warto więc przed zakupem zadać sobie pytanie, jaki gatunek ryb Cię interesuje. Najlepszy filtr do akwarium to taki, który przefiltruje całą objętość wody do dwóch razy w ciągu godziny, więc zwróć uwagę na wydajność, która mierzona jest w litrach na godzinę. Na tej podstawie bezproblemowo dopasujesz filtr do akwarium pod swoje preferencje!

Jaki litraż wybrać do akwarium? Ranking mówi sam za siebie, więc warto się nim sugerować przy wyborze:

  • do najbardziej popularnych należą akwaria mniej więcej 40-60L. Jest to rozwiązanie idealne zwłaszcza dla początkujących, ponieważ wymiana wody w zbiorniku nie będzie zabierać całego dnia. Do akwariów o pojemności maksymalnie 60L łatwiej jest też wybrać odpowiedni filtr,
  • jeśli masz jednak wyższe ambicje, to może zainteresować Cię zakup zbiorników o pojemności co najmniej 120L. W takich warunkach bezproblemowo mogą rozwijać się wymagające gatunki. Zalecane jest to jednak dla prawdziwych miłośników akwarystyki. Na początek warto wybrać mało wymagające gatunki, które będą czuły się w niewielkim akwarium, jak… ryba w wodzie.

Weź pod uwagę powyższe informacje i zdecyduj, jaki filtr do akwarium będzie optymalny zarówno dla Ciebie, jak i Twoich rybek. Pamiętaj, że większe filtry montuje się nieco inaczej od tych mniejszych.

Jak zamontować filtr w akwarium?

Kiedy zakupiłeś już wszystko, pozostaje tylko kwestia poskładania wszystkiego do kupy. Może się to wydawać trudne, jednak montaż filtrów ma jedną prostą zasadę – wszystko zależy od rodzaju posiadanego przez Ciebie filtra do akwarium. Jednak bez obaw! Każdy nowicjusz bezproblemowo poradzi sobie z montażem jakiegokolwiek filtra, jeśli będzie przestrzegał kilku najważniejszych zasad. Koniec końców, każdy filtr będziesz mógł zamontować wedle uznania, jednak nie każdy filtr da Ci takie same rezultaty filtracji. Nie każdy filtr jest też zalecany dla początkującego – zbyt słaby filtr może po prostu nie dać rady z przefiltrowaniem wody z Twojego akwarium. Warto przy tym wspomnieć, że istnieją dwa rodzaje filtrów do akwarium:

  • zewnętrzne – to urządzenie przeznaczone jest dla doświadczonych akwarystów. Taki system, jest w stanie przefiltrować wodę nawet ze 100L akwarium. Jego zaletami jest to, że umieszczany jest obok zbiornika, dzięki temu działa o wiele ciszej, niż urządzenia wewnętrzne.
  • wewnętrzne – ten rodzaj filtra zalecany jest dla małego akwarium. Niestety, jego największą wadą jest to, że zajmuje on dosyć sporo miejsca w akwarium. Wielu zapaleńców radzi, aby umieścić filtr w takim miejscu, w którym prąd wody najmniej porusza roślinkami. Wybór samego miejsca jest dowolny – zwróć jednak uwagę na rośliny. Zbyt mocny filtr może je po prostu wyrwać. Pamiętaj też, aby zadbać o delikatne falowanie powierzchni wody. A jak wygląda kwestia montażu takich filtrów? Z tym nie ma żadnego problemu, ponieważ w filtrze zainstalowane są specjalne przyssawki lub mocowania, które dobrze utrzymują filtr w akwarium. Wszystko zależy od Ciebie na jakie filtry do akwarium się zdecydujesz. Nie warto jednak pchać się na głęboką wodę i wybrać zarówno akwarium, jak i filtr zalecany dla nowicjuszy. Dzięki temu nawet początkujący akwaryści będą wiedzieć, jaki filtr do akwarium wybrać dla siebie.

Jak ustawić filtr w akwarium?

Nie od dzisiaj wiadomo, że ustawienie odpowiedniej cyrkulacji wody w akwarium ma bardzo duży wpływ na to, w jakim stanie będzie Twój ekosystem. Filtry do akwarium należy też odpowiednio skorygować. Do jednych z najczęściej popełnianych błędów należy złe ustawienie cyrkulacji filtra. Początkujący bardzo często rozdzielają wlot i wylot dla teoretycznie lepszej cyrkulacji. Skutkuje to tym, że woda wraz z brudem osiada na wylocie, a nie jest zbierana przez wylot. Najważniejsze jest to, abyś filtr ustawił na tyle głęboko, aby poruszał on taflą wody. Filtry do akwarium umieszczone za głęboko, po prostu nie mogą dawać rady z zasysaniem powietrza. Według wielu ekspertów filtr wewnętrzny powinien być zamontowany na tylnej ściance akwarium. Sam wylot wody z filtra umieszczony mniej więcej na głębokości 5-7 cm pod wodą i skierowany ku tylnej szybie. Nieocenione mogą być również liczne roślinki, ponieważ to one produkują CO2.

Jak powinien działać filtr w akwarium?

Filtr ma za zadanie oczyszczać wodę z wszystkich niepożądanych substancji oraz ciał stałych. Dzięki temu warunki wodne będą wprost idealne dla wszystkich Twoich ryb. Dobry filtr do akwarium możesz też znaleźć w gotowych zestawach dla początkujących – jak widzisz, możliwości wyboru jest naprawdę wiele. Filtrowanie wody może przebiegać na różne sposoby. Rodzaje filtrów do akwarium są następujące:

filtrowanie mechaniczne – najczęściej spotykany w niewielkich oraz niewymagających akwariach. Działanie takiego filtra w akwarium jest bardzo proste – pochłania drobinki zabrudzeń i osadza je na specjalnej membranie, którą co jakiś czas trzeba wymieniać,
filtrowanie biologiczne – ten filtr wyróżnia to, że znajdują się w nim bakterie odpowiedzialne za filtrację wody. Filtracja biologiczna skutecznie usuwa z wody niewidzialne dla oka związki azotowe, które są często przyczyną chorób wodnych lokatorów,
filtrowanie chemiczne – wkłady filtracyjne takiego urządzenia zawierają w sobie węgiel aktywny, który pochłania nieprzyjemne zapachy oraz związki chemiczne.
Dla początkującego najważniejszy będzie filtr mechaniczny. Filtr mechaniczny działa na podobnej zasadzie, co usuwanie fusów z kawy przez papier – filtr usuwa widoczne dla oka zabrudzenia, resztki pokarmu itp. Niestety, kwestia wyboru filtra jest często pomijana przez początkujących.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiFiltry do akwarium

Jak czyścić filtr w akwarium?

Jeśli już zdecydowałeś, jaki filtr do akwarium Cię interesuje, to warto wspomnieć również o czyszczeniu. Długoletnie działanie filtra powoduje, że nie działa on tak jak kiedyś. Szczególnie wtedy, jeśli posiadasz akwarium o pojemności przekraczającej standardowe rozmiary. Nawet bardzo dobry filtr do akwarium potrafi nie działać z taką samą skutecznością, co kiedyś. Miej na uwadze to, że filtr oprócz brudu, potrafi zbierać też bakterie, które mają pozytywny wpływ na cały ekosystem. Maksymalna wydajność filtracji może być uzyskana tylko wtedy, jeśli regularnie będziesz dbał o czystość filtrów. Przed rozpoczęciem czyszczenia filtra, powinieneś pamiętać jednak o kilku najważniejszych rzeczach:

  • materiał filtracyjny zawiera wyżej wspomniane bakterie nitryfikacyjne – utrzymują wodę w dobrej jakości, więc ich usunięcie może poważnie wpłynąć na jakość wody,
  • nigdy do czyszczenia nie używaj detergentów ani żadnych innych chemicznych płynów. Niewyczyszczone pozostałości mogą przeniknąć w głąb filtra, a tym samym zaszkodzić Twoim rybkom,
  • do czyszczenia niektórych elementów filtru, np. rur możesz wykorzystać specjalnie do tego dedykowane szczotki.
    Jeśli już wiesz wszystko, to w dalszej kolejności musisz wypłukać gąbki oraz wkłady. Możesz do tego użyć bezpośrednio wody z akwarium. Pamiętaj o wcześniej wspomnianych bakteriach – czysta woda z kranu może je wypłukać. Nawet o najlepszy filtr do akwarium należy odpowiednio dbać – dzięki temu sprzęt będzie Ci służył przez wiele lat. Zadbaj o regularność w czyszczeniu filtra w akwarium! Filtry (a zwłaszcza te w większych akwariach) potrafią dosyć szybko zbierać brud – miej to na uwadze, wybierając filtr do swojego zbiornika.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

12 miesięcy

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

0 komentarzy na temat “Jaki filtr do akwarium?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.