Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie krok po kroku?

Szukasz sposobów na zagospodarowanie terenu? Pragniesz więcej ozdób w ogrodzie? Jeśli dookoła swojego domu lub działki posiadasz dość dużą przestrzeń, to możesz rozważyć budowę oczka wodnego. Samodzielna budowa jakiejkolwiek struktury dla wielu może wydawać się trudna. Czy tak jest jednak naprawdę?

Najbardziej istotnym elementem jest wybór materiałów pod budowę oczka. Najpowszechniejsze są folie PCV, ponieważ z łatwością można dostosować je do kształtu gruntu. Nie są drogie, a dobrze posłużą jako szkielet zbiornika. Do charakterystycznych zalet folii należy:

 • odporność na mróz,
 • ekologiczność,
 • brak wydzielania szkodliwych substancji chemicznych.

Powyższe cechy pozwalają na bezproblemową hodowlę ryb lub podwodnych roślin. Pamiętaj jeszcze o zakupie filtra oraz pompy. Bez tego woda szybko stanie się błotnista. Do wyboru masz:

 • modele przepływowe, które dedykowane są do oczek przekraczających kilkanaście metrów kwadratowych,
 • filtry ciśnieniowe, które przeznaczone są do niewielkich oczek.

Warto na początku zdecydować się na niewielkie oczko. Będzie to doskonały wybór dla nowicjuszy, a efekty będą równie zachwycające, co przy większych zbiornikach” – mówią znawcy tematu.

A jak to wygląda od strony prawnej?

Odpowiedź eksperta – „Oczkiem wodnym jest otwarty zbiornik wodny, służący celom rekreacyjnym, o lustrze wody nieprzekraczającym 50 m² (bez względu na inne gabaryty inwestycji). Budowa takich zbiorników nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, tylko zgłoszenia.

W sytuacji, kiedy rozmiar planowanego oczka jest zatem mniejszy od powyższego, to nie musisz nawet tego zgłaszać. Pamiętaj, aby odpowiednio zadbać o oczko – będzie ono znakomitą wizytówką Twojego ogrodu. Jeśli kochasz nocny rechot żab lub delikatne szumienie wody, to budowa wodnego oczka to wręcz Twój obowiązek! Oczywiście korzyści na tym się nie kończą. Oczko skutecznie zwiększa wilgotność powietrza w okolicy, co przekłada się na Twój komfort podczas niemiłosiernych upałów!

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego miejsca pod budowę akwenu. Bez obaw! Trochę pracy fizycznej jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

 • po wyborze terenu należy wykopać odpowiedni dół. Według wielu źródeł najlepiej będzie, jeśli najgłębsze miejsce będzie wynosiło ok. 1 metra. Kolejno na głębokości 60 oraz 30 centymetrów, możesz wykonać półki, które uatrakcyjnią wygląd całości. Możesz postawić na nich, np. kosze z roślinami. Pamiętaj, aby półki wykopywać nieco ze spadkiem, ponieważ mogą później osunąć się pod naporem wody,
 • masz już gotowy teren? Dobra robota! Zanim jednak położysz na niego folię, warto jednak ją zabezpieczyć przed ewentualnymi uszkodzeniami. Najczęściej wykorzystuje się do tego wełnę mineralną, geowłókninę lub agrowłókninę,
 • podkład gotowy? Pora na rozłożenie folii! Pamiętaj, aby zaczynać od najniższego punktu. Wielu początkujących naciąga folię do granic możliwości – jest to fatalny błąd. Folia powinna zawsze leżeć swobodnie. Niechciane krawędzie zawsze możesz przyciąć lub zakryć elementami ozdobnymi, np. kamieniami,
 • w końcu nadeszła oczekiwana chwila. Upewnij się, że zbiornik jest w takim stanie, w jakim sobie zakładałeś. Następnie wypełnij dziurę wodą i zasadź w nim rośliny wodne. Wygląda trochę pusto? Nie martw się! Daj roślinom trochę czasu. Zawsze możesz też wpuścić do zbiornika drobne rybki!

Gratulacje. Teraz zarówno Ty, jak i Twoi sąsiedzi mogą podziwiać efekty Twojej pracy!

Jak zrobić oczko wodne bez pompy?

Czy wyżej wspomniana pompa jest jednak obowiązkowa? Oczko bez pompy jest możliwe, jednak musisz się trzymać jednej zasady. Oczko wodne musi być naprawdę niewielkich rozmiarów, a tym samym, będziesz musiał odszukać alternatywnych sposobów filtracji wody. Odchody ewentualnych ryb, gnijące rośliny, amoniak, azotany i resztki niestrawionego pokarmu wpływają na stan wody. Jeśli jesteś jednak pewien braku filtra, to nastaw się na dodatkową pracę. Niezbędnym wyposażeniem będą dla Ciebie grabie oraz sporych rozmiarów sitko, aby wyłowić zanieczyszczenia, w tym martwe rośliny. Przed każdym oczyszczeniem należy spuścić z oczka wodę (2/3 powinno wystarczyć). Pamiętaj też o wyłowieniu wszystkich ryb!

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiOczka wodne

Jak widzisz, przy małym oczku filtr jest zbędny. Jednak niewielkich rozmiarów akwen to świetne środowisko do powstawania glonów. Jeśli nie życzysz sobie ich obecności, to powinieneś też zadbać o właściwe pH wody. Skala odpowiedniej kwasowości mieści się w przedziale od 7,4 do 8,5. Gdy przekroczysz te wartości, to ryzyko wystąpienie niechcianej roślinności będzie niebezpiecznie wysokie. Musisz wtedy przystąpić do obniżenia poziomu pH. W domowych warunkach wystarczy ocet, który wlewaj oczywiście po wyłowieniu wszystkich rybek i roślin.

Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?

Prawdziwym szczytem relaksu przy oczku wodnym jest szum wodospadu. Nie musi to być od razu Niagara – mały wodospadzik na początek będzie idealny. Przelewająca się woda będzie prawdziwą przyjemnością dla Twoich doznań słuchowych! Jak jednak zrobić wodospad w domowych, a raczej wodnych warunkach? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowany proces.

Na początku skup się na materiałach. Do budowy możesz wykorzystać kamienie o odpowiednim kształcie lub bale drewniane – warto w tym przypadku rozejrzeć się trochę po okolicy. Równie istotny jest wybór odpowiedniego terenu, dlatego przed budową oczka powinieneś się zdecydować, czy interesuje Ciebie kwestia wodospadu. Tutaj nieoceniona może być technologia. Potrzebna będzie Ci pompa wodna umieszczona na podeście (przy mniejszych oczkach, zamiast pompy wystarczy Ci w zupełności wąż ogrodowy).

Do ukrycia węża przydatne mogą być kamienie. Pod nimi warto też umieścić folię, która dodatkowo uszczelni całą konstrukcję.

Jak zrobić oczko wodne bez folii?

W tym przypadku również jest to możliwe. Tutaj jednak większą uwagę powinieneś poświęcić samemu gruntowi. Jeśli jest on na podmokłym terenie, to grunt staje się gliniasty. Dzięki temu wpuszczona przez Ciebie woda nie wsiąknie w glebę. Możesz zdecydować się też na głębszy akwen, wtedy warto dokopać się do wód gruntowych – dzięki temu kwestia dolewania wody przy trudnym terenie pójdzie w zapomnienie. Niektórzy zapaleńcy zamiast folii stosują też opony od samochodów lub beton, są to jednak bardziej skomplikowane rzeczy. Teraz posiadasz już wszystkie niezbędne informacje. Na co czekasz? Zakasz rękawy i bierz się za oczko wodne!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czym karmić karpie?

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić ryby w stawie?

Joanna Chabora

1 rok

3 komentarzy na temat “Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie krok po kroku?”

 1. Nie wiedziałem, jak zrobić oczko wodne w ogrodzie. Krok po kroku wszystko zostało wyjaśnione we wpisie. Dziękuje Allezoo!

  (5/5)
 2. Znajomy się mnie zapytał, jak zrobić oczko wodne bez folii. Pokazałem mu ten wpis i poprosił mnie o jak najszybszą pomoc!

  (5/5)
 3. Zachodziłem w głowę, jak zrobić oczko wodne bez pompy. Okazało się że pompa jest zbędna w przypadku niewielkich akwenów. Super lektura! 🙂

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.