Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy koty mogą pić mleko?

Obraz kota pijącego mleko jest powszechnie kojarzony z komfortem i domowym ciepłem. Jednak wielu właścicieli zwierząt nie zdaje sobie sprawy, że podawanie mleka dorosłym kotom może nie być dla nich dobre. Dlaczego tak się dzieje i czy wszystkie koty reagują na mleko w ten sam sposób?

Dlaczego koty nie mogą pić mleka?

Kiedy koty są małe, ich układ pokarmowy produkuje enzym o nazwie laktaza, który pomaga w trawieniu laktozy zawartej w mleku matki. Jednak w miarę dorastania produkcja tego enzymu często maleje, co sprawia, że wiele dorosłych kotów staje się nietolerancyjnych na laktozę, która naturalnie występuje w krowim mleku. Zanim podasz swojemu kotu mleko krowie – zastanów się dwa razy!

Kiedy dorosły kot, który ma niewystarczającą ilość laktazy, pije mleko krowie, laktoza w mleku nie jest odpowiednio trawiona. To może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunka, wzdęcia i dyskomfort.

Nie wszystkie koty są nietolerancyjne na laktozę, ale wiele z nich jest. Dlatego wielu ekspertów zaleca unikanie podawania mleka krowiego dorosłym kotom, chyba że jesteś pewien, że twój kot może je tolerować, ale jeśli nie posiadasz odpowiedniej zgody od specjalisty – nie podawaj kotu mleka i nie skazuj go na problemy z układem trawiennym.

Czy małe koty mogą pić mleko?

Małe kocięta są uzależnione od mleka matki w pierwszych tygodniach życia. Jeśli z jakiegoś powodu kocię nie ma dostępu do mleka matki, zaleca się podawanie specjalnego mleka zastępczego dla kociąt, które można kupić w sklepach zoologicznych. Te zastępcze mleka są formułowane tak, aby dostarczyć kociętom wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które potrzebują.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiMiski i poidła dla kota

Podawanie kociętom mleka krowiego nie jest zalecane. Mleko krowie nie dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które kocięta potrzebują, a także może prowadzić do problemów żołądkowych, podobnie jak u dorosłych kotów. Mit kota pijącego mleko krowie jest znany od dawien dawna i niejednokrotnie jest nawet pokazywany w bajkach oraz kreskówkach. Mimo wszystko powinno się unikać pojenia kotów mlekiem krowim.

Po osiągnięciu wieku około 8 tygodni większość kociąt zaczyna stopniowo przechodzić na stałą karmę, a ich zależność od mleka znacznie się zmniejsza. Dodatkowo koty pozyskują wodę w większości z pożywienia, więc uzupełnianie ich diety mlekiem w celu większego nawodnienia również jest zbędne.

Chociaż mleko może wydawać się naturalnym wyborem dla kota, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla dorosłych kotów. Istnieją jednak bezpieczne alternatywy dla mleka dostępne w sklepach zoologicznych, takie jak mleko dla kotów, które jest pozbawione laktozy i dostosowane do ich potrzeb pokarmowych. Jeśli chcesz dać swojemu kotu mleczny przysmak, upewnij się, że jest on odpowiedni dla jego wieku i potrzeb zdrowotnych.

Czy dorosły kot może pić mleko?

Dorosły kot nie powinien pić mleka, ponieważ jego organizm nie trawi laktozy. Koty nie powinny być więc karmione mlekiem, co nie oznacza, że ich organizm nie potrzebuje nawodnienia. Kot, tak jak pies, pije wodę, choć zdecydowanie nie w tak dużych ilościach. Pobiera również wodę z karmy mokrej.

Co można dać kotu do picia?

Choć utarło się, że koty piją mleko, to jest to stereotyp, który może wyłącznie zaszkodzić kotu. Koty pobierają wodę z karmy mokrej, jednak należy zadbać również o to, aby zawsze miały dostęp do miseczki napełnionej świeżą wodą. Koty piją wodę, choć nie w tak dużych ilościach jak np. psy.

Co się dzieje, jak kot pije mleko?

Dorosły kot, który pije mleko, może mieć problemy z układem pokarmowym m.in. wzdęcia, biegunkę lub bóle brzucha. Koty nie powinny pić więc mleka, ponieważ jest ono dla nich szkodliwe.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

Co powinien pić kot i ile?
kot pije wodę ze szklanki

Joanna Chabora

3 lata

3 komentarzy na temat “Czy koty mogą pić mleko?”

  1. Ja mam dwa kotki i od małego podaję im wyłącznie wodę. Nie wiem skąd wziął się ten stereotyp, że koty piją mleko…….

    (5/5)
  2. Ja wzięłam kotka pierwszego i podawałam mu mleko. Dopiero weterynarz mnie uświadomił, że biegunka u kota, najpewniej spowodowana jest właśnie mlekiem. Odstawiłam mleko, a w miseczkę nadałam wody i jak ręką odjął.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.