Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies sika w domu?

Zastanawiasz się, dlaczego pies sika w domu? Psy, w przeciwieństwie do kotów, zwykle dosyć łatwo nauczyć załatwiania się podczas spacerów. Sytuacja, gdy pies sika w domu, może mieć kilka przyczyn, które warto rozważyć, jeśli chcemy na stałe wyeliminować problem.

Sikanie w domu czy znaczenie terenu?

Przede wszystkim powinniśmy określić, czy pies załatwia swoje potrzeby w domu zamiast na zewnątrz (co nazywamy mikcją), czy też jedynie znaczy teren niewielkimi ilościami moczu. Ten drugi przypadek dotyczy niewykastrowanych samców. Najczęściej „znaczą” one miejsca w okolicach drzwi wyjściowych. Często mogą również posikiwać na rzeczy, które pachną innym psem.

Gdy pies od małego sika w domu…

Jeżeli problem sikania przez psa trwa od małego i często powraca, przyczyną mogą być błędy wychowawcze lub źle rozumiana przez właściciela nauka sikania na maty. Niektórzy właściciele zamiast wyprowadzać psy nadużywają mat i kuwet do nauki sikania. To pewnego rodzaju patologia, której nie należy ulegać. W jaki sposób korzystać z mat przeczytać możesz w opisie naszego popularnego produktu: Maty do nauki sikania Chico.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiNauka czystości psa

Takie postępowanie może prowadzić do stresu u zwierzęcia. Zdarza się bowiem, że pies sika w domu, gdyż nikt nie nauczył go, że należy robić to na zewnątrz. Nie powinniśmy jednak w żadnym wypadku karać psa np. wsadzając mu mordkę w odchody. Może to jedynie sprawić, że stanie się lękliwy i nieufny.

Gdy pies, który zawsze sikał na zewnątrz, zaczyna robić to w domu…

Jeżeli pies nauczony załatwiania się na zewnątrz nagle zaczyna załatwiać się w domu, zawsze warto zbadać go u weterynarza, gdyż może to świadczyć o problemach ze zdrowiem. Niektóre choroby jak na przykład kamica nerkowa objawiają się właśnie w ten sposób.

Sikanie w domu może również być skutkiem zmiany otoczenia, pojawienia się nowych domowników lub zwierząt. Niektóre psy sikają w domu, gdy doświadczą silnego stresu lub przeżywają traumę.

Czasami przyczyna może być o wiele bardziej błaha – na przykład zmiana codziennej rutyny dnia właścicieli lub skrócony czas spacerów. Może być tak, że gdy śpieszymy się, pies nie może na spokojnie się załatwić.

Przeczytaj także:

JAK ODUCZYĆ PSA SIKANIA W DOMU?

Co zrobić, gdy pies sika w domu?

Oduczanie psa sikania w domu to dla wielu właścicieli psów wielkie wyzwanie, dlatego z tym problemem często zwracają się do psich behawiorystów. Chcąc samodzielnie oduczyć psa sikania w domu należy wprowadzić regularne pory spacerów w psem. Najlepiej sprawdzają się spacery 3 razy dziennie – rano, po powrocie z pracy/szkoły oraz wieczorem. Spacery nie powinny być również zbyt krótkie. W nauce czystości doskonale sprawdza się również klatka kennelowa. Pies umieszczony w klatce, która staje się jego posłaniem, powinna rozwiązać problem. Psy niechętnie załatwiają się w miejscu, w którym na co dzień śpią.

Czy pies wytrzyma 12 godzin bez sikania?

Psy najczęściej zostawiane są w domu na 8 godzin i większość z nich nie ma problemu z tym, aby wytrzymać tyle godzin bez oddania moczu. Czy pies wytrzyma 12 godzin bez sikania? Na to pytanie trudno jest odpowiedzieć, a każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Jeśli pies od małego uczony jest, że zostaje sam w domu na 12 godzin, możemy spodziewać się, że nie odda moczu w domu pod nieobecność właściciela. Jeśli jednak 12 godzin w domu to wyjątkowa sytuacja i pies nigdy nie zostawał sam na tak długo, warto zostawić mu matę higieniczną.

Czy pies wytrzymuje całą noc bez sikania?

Dorosłe psy bez problemu wytrzymują całą noc bez oddawania moczu. Sprawa wygląda inaczej, jeśli mówimy o szczeniakach, które w pierwszych miesiącach życia potrafią oddawać mocz nawet kilkanaście razy w ciągu doby. W takim przypadku większość właścicieli szczeniaków zaopatruje się w maty higieniczne, które służą jako miejsce do oddawania moczu – ten sposób doskonale sprawdza się w nocy.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

7 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

7 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

10 miesięcy

4 komentarzy na temat “Dlaczego pies sika w domu?”

  1. Ja miałem tragedię z moim sikającym psem. Rozumiem, że psy sikają jak są małe, bo jeszcze się nie nauczyły. Bardzo pomogła nam mata do sikania w domu. Sprawdziła się bardzo dobrze i polecam każdemu opiekunowi sikającego psiaka

  2. Taka mata do nauki psa sikania u mnie sprawdziła się świetnie. Na początku miałam pewne obawy, że pies właśnie nauczy się załatwiania w domu. Okazało się zupełnie inaczej. Polecam dla szczeniaków.

  3. Sama wiem, jak wielkim problemem jest to, że pies sika w domu. Pół biedy, jak to szczeniak, bo takiego jeszcze można oduczyć, gorzej jak to starszy pies.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.