Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaki pająk na początek?

Pająk wydaje się bardzo prostym zwierzęciem do hodowania w terrarium. Jednak rozpoczynając dopiero swoją przygodę, musisz umiejętnie wybrać pierwszego ptasznika, który będzie nie tylko łatwy w utrzymaniu, ale także przyjazny początkującemu hodowcy. Z tego powodu dobrze jest rozeznać się w gatunkach, które będą najbliżej naszym oczekiwaniom. Jaki pająk będzie najlepszy na start?

Jakiego pająka kupić na początek?

Niestety wybór pierwszego pająka jest ogromnym wyzwaniem, ponieważ nie posiadając doświadczenia ciężko odczytać specyfikacje danego gatunku, który nas interesuje. Z tego powodu tak ważne jest dobre przygotowanie i odpowiedzialne podejście do tematu. Pająk, jako zwierze, jak każde inne wymaga odpowiedniej troski oraz pokarmu, aby czuć się dobrze. Każdy „ośmionóg” wymaga zupełnie innego traktowania, a nawet wyposażenia terrarium.

Jeśli teorię masz już za sobą – czas przejść do praktyki. Zaczynając od szukania informacji na temat pająków, pamiętaj przede wszystkim, aby zdecydować się na takiego, który:

 • będzie odporny na różnie nieprzewidziane błędy hodowcy
 • będzie poruszać się powoli, abyś w razie ucieczki z terrarium mógł go bezpiecznie złapać
 • będzie wykazywać niską lub znikomą agresję wobec człowieka
 • będzie posiadał jak najsłabszy jad, aby w razie błędu i ukąszenia nic poważnego się nie stało

Dzięki wzięciu pod uwagę wszystkich czynników będziesz mógł spokojnie uczyć się hodowania pająków bez uszczerbków na zdrowiu Twoim, czy pupila. Przede wszystkim stawiaj bezpieczeństwo na pierwszym miejscu i nie bierz pochopnie swojego pająka na ręce. Może się okazać, że nie będzie on zachwycony i będzie chciał się bronić – aż w końcu ugryzie. Nie będzie to niebezpieczne, ale z pewnością bolesne. Pamiętaj również, że każdy pająk jest inny i może posiadać nieco większy temperament od innych przedstawicieli swojego gatunku.

Najlepiej jest zdecydować się na okaz naziemny, dość żarłoczny, wolny i pochodzący z nowego świata. Do nich należą między innymi:

 • Brachypelma spp. – będą idealne dla osoby, która chce poświęcić im nieco więcej czasu i uwagi w ciągu dnia. Wszyscy przedstawiciele tego gatunku nie posiadają niebezpiecznego jadu dla zdrowego, dorosłego mężczyzny. Ich mechanizmem jest przede wszystkim wycofywanie się w razie zagrożenia niż rzucanie do ataku. Największy mechanizm obronny znajduje się w odwłoku, bowiem mają na nim parzące włoski. Wykonując charakterystyczny odruch, wyczesuje je w stronę napastnika. To na nie szczególnie musisz uważać, ponieważ działają mocno drażniąco na skórę. Jest to gatunek w pełni naziemny i powolny, więc w razie jakiejkolwiek ucieczki z terrarium będziesz mógł nadążyć za jego ruchami. Ich dodatkowym atutem są wyraziste kolory, które wielu osobom przypadną go gustu!
 • Chromatopelma cyaneopubescens – tak samo, jak poprzednik – posiada słaby jad, a dodatkowo nie przejawia żadnych zachowań agresywnych. Jeśli zamierzasz kupić młodego osobnika, to będzie on bardzo żarłoczny, przez co będzie rósł w oczach. Gdy czują się zagrożone, również wyczesują włoski z odwłoka w stronę napastnika. Wiele hodowców uważa je za atrakcyjny gatunek, ponieważ pokrywają siecią całe terrarium, a dodatkowo prezentują się bardzo okazale i wielobarwnie.
 • Grammostola spp. – tym, co przyciąga wielu początkujących do tego gatunku, jest ich bardzo rzadkie wyczesywanie włosków z odwłoka. Jest to bezsprzecznie ogromna zaleta, która pozwala czuć się bezpieczniej w trakcie ich karmienia lub trzymania na ręce. W porównaniu do wyżej opisanych gatunków – rosną zdecydowanie wolniej, jednak nie powinieneś traktować tego, jako minus. Najpopularniejsi przedstawiciele tego gatunku to: pulchra, rosea i pulchripes. Mają ciemne ubarwienie z kolorystycznymi akcentami.
 • Lasidora spp. – jeśli zależy Ci na posiadaniu ptasznika nieco większego, niż przeciętnie, to zdecydowanie jest to okaz dla Ciebie! Niektóre osobniki po osiągnięciu dojrzałości bywają bardziej agresywne, a dodatkowo bardzo często wyczesują włoski – z tego powodu warto przy nich zachować ostrożność. Ich atutem jest żarłoczność, która sprawia ogromną frajdę początkującym hodowcom, bardzo chętnym do oglądania, jak ich ptasznik poluje na swoją zdobycz.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiTerraria i pojemniki

Jakie pająki można hodować w domu?

Przy wyborze pająka często rolę gra prawo, które reguluje posiadanie niektórych gatunków. Jeśli chodzi o ptaszniki, to nie nie podlegają one żadnym regulacjom, ponieważ sprzedaż oraz obrót nimi jest całkowicie dozwolony – co za tym idzie, nie wymaga żadnych dokumentów. Sytuacja jest inna w przypadku polecanego akapit wyżej gatunku Brachypelma, ponieważ do hodowli potrzebujesz dokument udowadniający jego legalne pochodzenie. Może to być:

 • Zezwolenie CITES, jeśli chcesz sprowadzać go z zagranicy. Jest to pozwolenie na import okazów zgodny z wytycznymi, które zostały zawarte w ustawie o ochronie przyrody. Jeżeli stało się tak, że zamawiasz pajęczaka z kraju, który nie ma tego certyfikatu, to musisz zachować dowód zakupu lub oświadczenie hodowcy.
 • Zaświadczenie o urodzeniu w niewoli wystawiane przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny dostaniesz, decydując się na zakup z polskiej hodowli. Jej rozmiar oraz lokalizacja nie są ani trochę istotne, ponieważ do każdego osobnika powinno być ono wydawane.
 • Jeśli dostajesz ptasznika od kogoś lub inaczej wchodzisz w jego posiadanie, to dobrze będzie sporządzić umowę darowizny, faktura, spadek lub inna dokumentacja transakcji.

Żadnego ze swoich ptaszników nie będziesz musiał rejestrować, ponieważ stawonogi nie podlegają rejestracji. Pojawia się wiele wątpliwości w tej sprawie, jednak należy pamiętać, że pająki należą właśnie do stawonogów i dlatego nie ma obowiązku rejestracji. Jednak musisz dopilnować, aby nabywca przekazał Ci wszystkie niezbędne dokumenty, ponieważ są wymagane nie tylko przez nową Ustawę o ochronie przyrody, ale również Unię Europejską. Naruszenie tego przepisu prawnego sprawia, że sprzedającemu grozi areszt lub grzywna z art. 131 pkt. 1 Ustawy o ochronie przyrody.

Są gatunki pająków, które zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 3 sierpnia 2011 roku dotyczącego gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia [1] ludzi wymagają specjalnego pozwolenia na ich hodowlę. Należą do nich:

 • Phoneutria spp. – jest to łacińska nazwa wałęsaka brazylijskiego, która nie odnosi się do jednego osobnika, a stanowi polską nazwę dla całego gatunku. Jest niezwykle agresywnym, szybkim i skocznym pająkiem, a dodatkowo jednym z najbardziej jadowitych na całym świecie.
 • Atraks robustus – jest to gatunek bardzo dużego pająka, który jest bardzo agresywny i niebezpieczny. Aktualnie uważany za najbardziej jadowitego pająka na świecie. Jego szczękoczułki są w stanie przebić nawet ludzki paznokieć. Szczególnie jadowite są osobniki męskie.
 • Hadronyche spp. – gatunek bardzo obszerny i zróżnicowany. Podobnie jak atraks – są niezwykle jadowite i niebezpieczne.
 • Loxosceles spp. – polska nazwa tego gatunku to pustelnik brunatny. Jego jad może powodować rozległą martwicę tkanek.
 • Sicarius spp. – należą do rodziny Sicariidae – pająków pustelniczych, które są uznawane za jedne z najbardziej jadowitych na świecie. Nie są to pająki agresywne, jednak stanowią bezsprzeczne zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka. Znany przede wszystkim dzięki swojemu silnemu jadowi.
 • Latrodectus mactans – słynna czarna wdowa, której nie mogło zabraknąć w rozporządzeniu. Lubią żyć blisko ludzi, a ich jad jest 15 razy silniejszy od grzechotnika.
 • Latrodectus tredecimguttatus – jest to gatunek jadowitego pająka, który niejednokrotnie jest mylony z czarną wdową. Jego jad może powodować nieodwracalną destrukcję nerwów ruchowych.
 • Latrodectus katipo – inaczej katipo. Jego jad może być śmiertelny dla człowieka.

Najpopularniejsze jest hodowanie ptaszników, których jad może powodować poważniejsze symptomy, jednak nie są to gatunki toksycznych zabójców, których jedno ukąszenie wystarczy, aby w kilka minut zabić dorosłego człowieka. Hodowla tego typu pająków niesie ze sobą małe ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek niebezpieczeństwa, a dotychczas nie odnotowano żadnego śmiertelnego przypadku ukąszenia przez tego typu osobniki. Są także dostępne w wielu sklepach, które oferują nie tylko same pająki, ale także kompendium wiedzy na temat danego gatunku.

[1] Źródło: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 3 sierpnia 2011 r. w sprawie gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20111731037/O/D20111037.pdf

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPodłoża do terrarium

Jakie są pająki dla początkujących?

Np. Brachypelma spp., Chromatopelma cyaneopubescens, Grammostola spp., Lasidora spp.. Na początek warto postawić na pająka o łagodnym usposobieniu oraz odpornego na błędy hodowlane. Pająki agresywne i jadowite to nienajlepszy pomysł dla amatorów, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z tego rodzaju zwierzęciem.

Jak zacząć z pająkami?

Przed kupnem pierwszego pająka należy przede wszystkim dowiedzieć się, jak zachowują się pająki, co jedzą, jakie mają wymagania i jak rozpocząć ich hodowlę. Na szczęście w internecie dostępnych jest mnóstwo ciekawych i przydatnych materiałów, dzięki którym można dowiedzieć o najczęściej popełnianych błędach hodowlanych, a także jakiego pająka wybrać na początek, aby nie żałować swojej decyzji.

Czy da się oswoić pająka?

Pająków nie da się oswoić, ponieważ posługują się one wyłącznie swoim instynktem. Próby oswojenia pająka mogą zakończyć się ugryzieniem. Większość pająków nie powinno się nawet brać na ręce, szczególnie ptaszników, które są jadowite.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy ptasznik jest jadowity?

Joanna Chabora

12 miesięcy

Czym karmić świerszcze?

Joanna Chabora

1 rok

4 komentarzy na temat “Jaki pająk na początek?”

 1. Jeśli jesteś zapalonym hodowcą i chcesz się bawić w uzyskiwanie zgody na zakup pająka, to Sicarius są ciekawym gatunkiem zakopującym się w piasku. 😉 nie skaczą !

  (5/5)
 2. Wiele tutaj informacji które w dużej mierze pomogą podjąć decyzje o najlepszym okazie dla siebie.

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.