Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Pawie oczko, czyli gupik

Gupiki to jedne z najczęściej wybieranych ryb akwariowych, szczególnie do pierwszego zbiornika. Sprawdź, czy wiesz wszystko o tym gatunku. W artykule dowiesz się więcej o występowaniu, hodowli i karmieniu gupików.

Występowanie gupików

Gupiki to jeden z najpopularniejszych gatunków ryb służących do hodowli. Ze względu na swoje kolorowe umaszczenie, znane są również pod nazwą „pawie oczko”. Te niepozorne rybki skradły serca wielu akwarystom, a to za sprawą niewielkich wymagań. Cechuje je także zdolność adaptacyjna – mogą przebywać z innymi, spokojnymi gatunkami. Szybko nawiązują dobre znajomości z krewetkami, mieczykami, zbrojnikami, kiryskami, neonkami i krewetkami. To, czego nie lubią, to tylko zbyt ruchliwi oraz agresywni lokatorzy, np. skalary oraz prądy morskie. Trzeba dodać, że ten gatunek cierpi na dymorfizm płciowy – czyli różnicami w morfologii oraz fenotypie samca i samicy. Mowa tutaj o różnicach w rozmiarze i kształcie ciała i ubarwieniu. A to, co je cechuje, to na pewno przebiegłość. Są na tyle sprytne, że w momencie zapalenia światła w akwarium szybko podpływają do miejsca sypania pokarmu, czekając na ulubione przysmaki.

Naturalnym środowiskiem gupików są różnorodne tyby zbiorników wodnych, czyli stawy strumyki, rzeki oraz pomniejsze wody morskie. Ponadto, mają wysoką tolerancje na zasolenie. Są aktywne w ciągu dnia, a ich hobby to dryfowanie po górnych strefach powierzchniowych wody. Jednakże rodzimym miejscem występowania gupików jest głównie Ameryka Południowa wraz z częścią wysp Antylskich. Z powodzeniem można je było również odnaleźć w krajach Ameryki Środkowej, na wyspach Australii i Oceanii, w Azji Południowej, Afryce, oraz części krajów europejskich, jak np. Czechach, Holandii, czy Węgrzech. W wyniku intencji człowieka, gatunek ten został rozprzestrzeniony również do innych rejonów na świecie.

Jak hodować gupiki?

Jeśli przymierzasz się do posiadania tegoż gatunku, to nade wszystko powinieneś wiedzieć, że gupiki to rybki stadne. Kochają towarzystwo innych morskich stworzeń, dlatego zaleca się trzymanie w akwarium minimum pięć osobników. Tak jak wspomniano wcześniej, wymagania gupików nie są wcale wysokie – ich hodowla nie powinna przysporzyć problemów nawet początkującemu zapaleńcowi. Niezbędne informacje to:

 • przygotowanie kotnika – niestety, gupiki często zjadają swoje młode, dlatego kotnik pozwoli oddzielić młodszych przedstawicieli od reszty stada,
 • częsta wymiana wody – jeśli planujesz na początek zakupić tylko kilka rybek, to woda w mniejszym akwarium musi być wymieniana częściej
 • przykrycie akwarium szybą lub pleksiglasem – podczas karmienia te łase nicponie lubią gromadzić się w jednym miejscu – często przy tym lubią wyskoczyć z wody. Warto wtedy zaopatrzyć się w coś, do przykrycia akwarium, aby w momencie wsypywania jedzenia tylko delikatnie odchylić zadaszenie.
 • bujna roślinność – oczywiście małe akwarium nie pozwoli Ci na stworzenie prawdziwego morskiego akwenu, ale i wtedy nie powinieneś żałować miejsca na rośliny. Flora jest niezwykle istotna, ponieważ pochłania ona CO2 i produkuje niezbędny tlen. Ponadto daje rybkom schronienie, a dla młodych stanowi bogate źródło pokarmu. Unikaj jednakże zbyt intensywnego rozrostu roślin, bo akwarium może dostawać się zbyt mała ilość światła.

Dobre warunki rozpoznasz po tym, że rybki natychmiast zaczynają się rozmnażać. Jednak każdemu z nas zdarza się popełnić błąd, a już szczególnie amatorowi w kontekście akwarystyki. W wyniku źle prowadzonej hodowli gupiki mogą wydawać się osłabione. Niestety, niektóre gatunki cierpią na martwicę płetw lub ichtioftiriozę. Zbawienna może okazać się nie tylko wyżej wspomniana zmiana wody, ale i posolenie jej niejodowaną solą kuchenną. Trzeba przy tym dodać, że zainfekowane stają się nie tylko rybki, ale i cała woda w której przebywają. Warto wtedy zastosować światło UV lub odpowiednie leki.

Gupiki jaka temperatura wody?

Temperatura wody powinna być uzależniona od posiadanego przez Ciebie gatunku ryb. W przypadku gupików, idealną temperaturą w której będą się rozwijać to 22-26°C. Ekstremalne dla nich wartości, w których mogą wytrzymać, wynoszą minimum 16°C, a maksymalnie 35°C. Nie trzeba chyba dodawać, że temperatura ma bardzo ważne znaczenie. Zbyt zimna wartość spowoduje, że rybki będą apatyczne i odrętwiałe, z kolei w zbyt ciepłej mogą zachowywać się zbyt nadpobudliwie, a nawet agresywnie – wysoka temperatura pozbawia wodę tlenu. Przy znacznym skoku temperatur barwa gupików przybiera dramatyczne barwy – układ krążenia po prostu wariuje, a w efekcie zdychają. Doskonała będzie temperatura taka nie za ciepła nie za zimna, czyli wyżej wspomniany przedział 22-26°C.

Ile gupików w akwarium?

Trzeba powiedzieć krótko – nie ma żadnego przelicznika, który mówi o tym, jaka jest odpowiednia ilość ryb do danego akwarium. Pamiętaj o tym, aby ryby hodować przede wszystkim z głową, stwarzając im warunki zbliżone do naturalnych. 150 ryb w akwarium 25l? Młode po prostu nie urosną, a filtracja również sobie nie poradzi. Gupiki mają wysoką przemianę materii, w związku z tym potrafią bardzo brudzić. Dla mniej więcej dwudziestu osobników, powinieneś przygotować akwarium ok. 25 litrowe, z kolei w 72 litrowym umieść około 30 rybek – są to zalecane wielkości dla początkujących hodowców. A skoro o filtrze była mowa…

Czy gupiki potrzebują filtra?

Oczywiście, że tak. Gupiki muszą mieć bardzo czystą wodę. Wszystkie rybki żyworódki wydzielają szkodliwe toksyny, dlatego w akwarium zadbaj o filtr biologiczny. Na dodatek co tydzień powinieneś wymieniać wodę. Nie musisz zmieniać całej, wystarczy wymiana 30% wody tak, aby była ona świeża. Czym taki filtr różni się od tradycyjnego? Po za usuwaniem szkodliwych substancji i filtrowaniu wody, filtr biologiczny wspomaga zachodzące w akwarium procesy biochemiczne, które związane są z rozkładem materii organicznej. Zachodzi to głównie poprzez wytworzenie sprzyjającego środowiska dla mikroorganizmów, asymilujących produkty rozkładu materii. Chodzi o:

 • bakterie,
 • pierwotniaki i grzyby,
 • bezkręgowce,
 • rośliny.

Filtr, tak jak każde urządzenie, potrafi się stosunkowo szybko ubrudzić. Filtr możesz wyczyścić podczas cotygodniowej wymiany wody, pod bieżącą wodą. Nigdy nie używaj do tego chemikaliów, ponieważ nawet niewielka, nieusunięta ilość może doprowadzić do późniejszej śmierci ryb.

Jaki pokarm dla gupików?

Gupik to gatunek wszystkożerny. Każdy hodowca wie, że chętnie zjadają pokarm dla ryb każdego rodzaju. Ważne jest też urozmaicenie posiłków – najchętniej jedzą stworzenia latające, dlatego aby dostarczyć ich niezbędnych składników odżywczych, możesz dodać żywy pokarm. Nie poskąpią również niewielkim roślinom. Ciekawostką jest fakt, że ten gatunek bardzo szybka przyswaja się do regularnego karmienia, więc wybierz odpowiednią dla siebie porę. Narybek również nie zalicza się do ryb wybrednych. Jako że są mniejsze, to możesz wybrać suchy, sproszkowany pokarm.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla gupików

Z drugiej strony, najbardziej popularny wciąż jest pokarm w płatkach. Nic dziwnego, jest bardzo łatwy w porcjowaniu i przechowywaniu. Bardzo dobrze dostarczają gupikom składników odżywczych oraz doskonale imitują ich naturalne pożywienie. Uważaj jednak, bo po otwarciu opakowania niezbędne minerały oraz witaminy bardzo szybko się ulatniają. Z tego powodu zawartość pojedynczego opakowania powinna zostać zużyta maksymalnie w przeciągu trzech miesięcy. A co z „niestandardowym pokarmem”? Pawie oczka w naturalnym środowisku chętnie zjadają wodne insekty oraz komary, larwy oraz pomniejsze mięczaki.

Gupiki jedzenie trawią około 45 minut, dlatego powinieneś karmić je niezbyt dużymi porcjami, lecz często. Zalecane jest, abyś zafundował im jeden dzień postu w tygodniu (nie musi być to piątek!) – ten proces odciąży jelita oraz wpłynie pozytywnie na rozwój młodych rybek.

Czym karmić narybek gupika?

Jeśli narybek pojawi się w Twoim akwarium, to przez pierwsze kilka dni żywi się on zawartością woreczka żółciowego. W sytuacji kiedy dostrzeżesz, że młode ryby krążą po akwarium w poszukiwaniu jedzenia, to w tej sytuacji powinieneś niezwłocznie rozpocząć karmienie. Tak jak większość gatunków, narybek możesz karmić takim samym posiłkiem, jak dorosłe gupiki. Możesz także samodzielnie przygotowywać im jedzenie! Narybek nie pogardzi ugotowanym żółtkiem lub drożdżami, musisz jednak uważać, bo tego rodzaju jedzenie dosyć szybko i widocznie zanieczyszcza wodę – dlatego tak bardzo istotne jest jej częste wymienianie.

W przypadku jakichkolwiek problemów w naszym sklepie Allezoo znajdziesz znajdziesz gotowe, w pełni dopasowane jedzenie. Umiejętnie dopasowana zawartość białka, tłuszczu, błonnika oraz węglowodanów sprawi, że rybki będą rozwijały się bez żadnych komplikacji.

„Dodatek witamin wzmocni układ odpornościowy gupików oraz zapewni im piękny i zdrowy wygląd.” – mówią eksperci Allezoo.

Jak rozmnożyć gupiki?

Gupiki nie są bardzo wymagające w pielęgnacji. To, co najbardziej je cechuje to wyjątkowe zamiłowanie do pływania oraz wyjątkowy popęd do rozmnażania. Jak zapewne wiesz, do rozmnażania tych rybek potrzebny jest samiec i samica. Czy ciężko jest je między sobą odróżnić? Otóż nie, ponieważ przedstawicieli płci męskiej rozpoznasz po bardziej wyraźnym kolorze i wzorze. Ponadto długość gupików wynosi maksymalnie 4 cm, jednakże najbardziej rozpoznasz je po zdecydowanie dłuższym ogonku. Z kolei samice gupików mają spiczaste pyszczki i zaokrąglone brzuszki. Ich długość wynosi 6 centrymetrów, a umaszczenie jest mniej kolorowe, przypominające bardziej szary odcień. Dodatkowo, płetwa damskich przedstawicielek tego gatunku ma ostry kształt i zakończona jest ruchomym pasem, który służy za swoisty „system zapładniania”.

Tak jak było napisane na początku, gupiki to ryby stadne i nie jest trudno je rozmnażać. Do zapłodnienia może dojść we wspólnym akwarium, jednakże niektórzy znawcy zalecają, aby trzymać je w osobnych zbiornikach. Samiec zaleca się do swojej wybranki strosząc swoje płetwy i pokazując jednocześnie swoje wyjątkowe umaszczenie. Trwa to dopóki samiec nie zbliży się do samicy – wprowadza końcówkę gonopodium (zewnętrzny narząd kopulacyjny) do otworu płciowego samicy. Aplikuje dawkę nasienia, którego pewna część zapładnia jaja, a reszta zostaje magazynowana. Takie nasienie jest gromadzone i może zostać użyte przez samice w przeciągu roku. A ile trwa ciąża?

Spokojnie, nie musisz czekać kilku miesięcy! Ciąża trwa mniej więcej 3 tygodnie. Samica rodzi maksymalnie do 15 sztuk małych pawich oczek, chociaż w zależności od warunków oraz samca, czasem przychodzi ich na świat znacznie więcej – nawet kilkaset osobników. Aby zapewnić rybkom bezpieczny poród, samice musisz umieścić w kotniku, aby nie napotkały je żadne niebezpieczeństwa – narybek może być pokarmem dla drapieżników. Pamiętaj także o tym, że gupiki czasami jedzą swoje małe – w końcu to zwierzęta wszystkożerne. Istotna jest również odpowiednia temperatura wody. Powinna ona wynosić 22-24°C – będą to wtedy doskonałe warunki dla rozwijania się zarówno ciąży, jak i małych gupików. A w sytuacji, kiedy nie posiadasz osobnego akwarium, to możesz wykorzystać gęstą roślinność – flora w tym wypadku również będzie świetnym schronieniem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Ile lat żyją rybki?

Joanna Chabora

2 lata

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

2 komentarzy na temat “Pawie oczko, czyli gupik”

 1. To nie samiczki maja pletwe jak mieczyk sluzaca do zapladniania, tylko samiec. Nie wszystkie samce sa tez ladnie wybarwione, wiec moze byc przez kilka tygodni problem z rozroznieniem plci. Moje maja juz 2 miesiace i nie sa kolorowe, maja tylko blade paseczki na ogonkach, jedne sa szczuple, inne pekate, ale tylko u jednego zauwazylam wyrazny ” mieczyk” przy odbycie, reszta sie jakos z tym kryje. Nie chce wiecej rybek, z jednej mam okolo 40 , z 3 porodow, bez samca.

  (4/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.