Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić karpie?

Wiele osób posiadających przydomowe stawy zastanawia się nad hodowlą karpi. Szczególnie gatunek karpia „koi” jest nie lada ozdobą takiego oczka wodnego. Jak karmić te ryby, by nie tylko zadbać o ich piękny wygląd, ale przede wszystkim o ich zdrowie?

Czym karmić karpie w stawie?

Właściwa dieta ryb żyjących w stawie to podstawa w ich hodowli. Czasami właściciele stawów i oczek wodnych skupiają się wyłącznie na jakości samej wody czy estetyce akwenu. Tymczasem odpowiedni pokarm to i zdrowa ryba, i higiena oczka wodnego. Dlaczego? Jeśli zapewnimy odpowiednią ilość pokarmu, który będzie smakował karpiom, unikniemy m.in. opadania dużej ilości pożywienia na dno czy unoszenia się karmy na powierzchni wody, co znacząco wpłynie nie tylko na estetykę stawu, ale również na jakość wody.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPałeczki dla ryb stawowych

Co więcej, rozkładające się zalegające pożywienie może prowadzić do ważnych chorób u ryb, więc warto dopasować jadłospis to upodobań karpi. Pamiętaj, by dawkować tyle pokarmu, by ryby mogły go zjeść w około 10 minut. Karpie należą do tych żarłocznych ryb, więc z pewnością nie będzie z tym problemu. Jakie przysmaki są szczególnie cenne w przypadku hodowli karpi?

  • Pasze: karpie na ogół karmi się mieszankami zbóż, w tym pszenicą, żytem, kukurydzą czy jęczmieniem, ale również soją i łubinem słodkim lub gorzkim.
  • Drobne zwierzęta – karpie z chęcią zjedzą larwy owadów, dżdżownice, kijanki. Pamiętajmy, że są to drapieżniki, które na co dzień żywią się także mięsem mniejszych rybek czy larwami komarów. Zadbajmy więc nie tylko o zbożowe produkty, ale również o jadłospis zawierający drobne zwierzęta.
  • Granulaty – to popularne rozwiązanie w akwarystyce. Starannie skomponowane granulowane karmy dla ryb stawowych zapewnią karpiom odpowiednią ilość białka.
  • Pasze lecznicze i wspierające organizm karpi – podawane na zalecenie lekarza lub przy niższym pH wody w stawie.
  • Owoce i warzywa – karpie są wszystkożerne, więc nie pogardzą i gotowanymi warzywami czy owocami, np. z powodzeniem można podawać im ziemniaki lub marchewkę. Pamiętajmy, by unikać cytrusów.

Oczywiście w codziennej diecie nie powinno być miejsca na przetworzoną żywność, np. chleb. Unikajmy tego rodzaju produktów, które mogłyby zaszkodzić karpiom w naszym stawie.

Także narybek karpi wymaga specjalnego karmienia. Najlepiej korzystać z gotowych granulatów dla narybku, który to posiada dużą ilość białka – tak ważnego na etapie wzrostu oraz niezbędne dla młodych ryb minerały i witaminy.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Czym karmić karpie koi?

Na co dzień karpie kojarzą nam się z rybami, które można spotkać w polskich wodach. Jednak coraz częściej w naszych akwenach można zauważyć gościa z Japonii, karpia koi. Jest to piękny gatunek, który w Kraju Kwitnącej Wiśni cieszy się wielką popularnością, a sama hodowla wraz ze wszelkim sztafażem, tj. wystawami, rodowodami uznawana jest za szlachetne zajęcie. Jak wygląda karmienie tych nietuzinkowych karpi?

  • Specjalną karmą dla karpi koi – zadbają o zdrowie, ale i piękny kolor łusek ryby.
  • Larwami owadów, ślimakami, kijankami itp.,
  • spiruliną,
  • glonami,
  • resztkami roślin.

Karpie nie należą do wymagających ryb hodowlanych. Ważne jest jednak, aby nie przekarmiać hodowli, odpowiednio dawkując pożywienie. Unikajmy także produktów niskiej jakości i przetworzonej żywności. Jeśli będziemy stosować się do tych rad, z pewnością pokaźne okazy będą cieszyły nasze oko.

Jaka karma dla karpi?

Karpie są wszystkożerne i zwykle dobrze radzą sobie z różnymi rodzajami pokarmu. Najlepsza karma dla karpi to pełnoporcjowe granulaty zawierające odpowiednią ilość białka, tłuszczu i włókien. Można także podawać owoce, warzywa i specjalne przekąski dla ryb.

Co lubi karp koi?

Karpie Koi to ryby wszystkożerne, które preferują zbilansowaną dietę. Zwykle jedzą specjalnie przygotowane pelety dla Koi, ale także warzywa, owoce i niewielkie ilości białka zwierzęcego. Ważne jest, aby unikać nadmiaru tłuszczów i białek, które mogą szkodzić ich zdrowiu.

Jak często karmić karpie w stawie?

Częstotliwość karmienia karpi zależy od temperatury wody i pory roku. W ciepłych miesiącach, kiedy temperatura wody jest powyżej 10°C, można je karmić 1-2 razy dziennie. Zimą, gdy temperatura wody spada, karmienie powinno być ograniczone lub wstrzymane.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czym karmić ryby w stawie?

Joanna Chabora

1 rok

0 komentarzy na temat “Czym karmić karpie?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.