Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić ryby w stawie?

Przydomowe oczka wodne i stawy są bardzo częstym widokiem. Jednak jeżeli w takim zbiorniku wodnym hodujemy ryby, należy o nie zadbać i stworzyć im odpowiednie do życia warunki. W tym wpisie odpowiemy o tym, jak, czym i kiedy karmić ryby w stawie.

Czym najlepiej karmić ryby w stawie?

Ryby stawowe potrzebują diety bogatej w różne składniki odżywcze, które będą wspierać ich prawidłowy rozwój. Karmy dla ryb stawowych możemy podzielić na:

 • Mieszanki zbóż – karpie i liny najczęściej dokarmia się: pszenicą, jęczmienie, żytem, kukurydzą oraz gotowymi mieszkankami. Ich skład powinien być zbilansowany, ponieważ intensywne żywienie samą pszenicą prowadzi do otłuszczenia ryb.
 • Granulat – jest droższy od gotowych mieszanek zbożowych, ale umożliwia dostarczenie rybom dużych ilości białka, którego zazwyczaj potrzebują najbardziej, młode osobniki.
 • Pasze kondycyjne i lecznicze – podaje się je jesienią i wiosną, jeżeli pH wody jest niższe niż 8. Gdy zwierzęta zachorują, podaje się im pasze, które zawierają środki lecznicze, a ich dawkowanie określa lekarz.
 • Pasze dla ryb ozdobnych – pełnoporcjowe mieszanki dla poszczególnych gatunków ryb, które zawierają właściwe proporcje składników odżywczych najlepiej kupować w sklepach lub u hodowców. Przykładowo karma dla karpi koi zawiera spirulinę, która wspiera ich wybarwianie.
 • Ryb zdecydowanie nie powinno się karmić chlebem, jest to żywność przetworzona. Układy trawienne tych zwierząt nie są przystosowane do takiego pokarmu, a opadające na dno pieczywo tylko zanieczyszcza zbiornik, co może być powodem wielu chorób.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla ryb stawowych

Dostosowanie ilości pokarmu do ilości ryb w zbiorniku wodnym, jest niezwykle ważne. Przyjmuje się, że ryby w stawie hodowlanym powinny dostać tyle pokarmu, żeby zjadły go w ciągu 10 minut, ponieważ w przeciwnym razie pokarm opadnie na dno i zacznie gnić. Dawka paszy powinna być największa w okresie letnim, gdy panują najwyższe temperatury, jednak powinna być podawana rano, gdy woda nie osiągnęła jeszcze najwyższej temperatury. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ regularne dostarczanie pokarmu wysokobiałkowego i wysoki odczyn wody może skutkować martwicą skrzeli ryb.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Kiedy karmić ryby w stawie?

Ryby w naturalnym stawie zawsze znajdą pożywienie, jednak ich dokarmianie jest konieczne. W tym przypadku należy brać pod uwagę nawyki żywieniowe danych gatunków i wymagania ryb związane z porami roku. Ryby w naszym klimacie wymagają dokarmiania szczególnie w określonych miesiącach, ogólnie rzecz biorąc, jest to przedział czasowy od kwietnia do października. Dzieje się tak dlatego, że ryby przestają żerować, kiedy temperatura wody jest poniżej dziesięciu stopni Celsjusza, zapadają wtedy w stan podobny do letargu. Na samym początku wiosny, stawy obfite są w pokarmy naturalne, co oznacza, że nie musimy dodatkowo dokarmiać ryb. Sytuacja ta może ulec zmianie, kiedy w oczku wodnym jest dużo zwierząt, wtedy wcześniejsze karmienie może okazać się koniecznością.

Ryby utrzymywane w prawidłowym zbiorniku wodnym mają dostęp do pokarmów naturalnych, takich jak zooplankton, rośliny i narybek. W oczkach wodnych dokarmianie ryb jest konieczne głównie ze względu na duże zagęszczenie tych zwierząt na małej powierzchni zbiornika. Podawanie pokarmu stanowi również ważny element oswajania ryb.

Czy można karmić ryby w stawie chlebem?

Chleb nie jest zalecany jako pokarm dla ryb w stawie. Chociaż ryby mogą go jeść, chleb nie dostarcza im wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Ponadto, zbyt dużo chleba może zanieczyszczać wodę i prowadzić do problemów z jakością wody.

Ile karmy dla ryb w stawie?

Ilość pokarmu zależy od wielkości ryb, temperatury wody i pory roku. Zasada to karmić tyle, ile ryby mogą zjeść w ciągu 5 minut. W zimie, gdy temperatura wody spada poniżej 10°C, karmienie powinno być ograniczone lub całkowicie wstrzymane.

Co można dać rybom do jedzenia?

Typ pokarmu zależy od gatunku ryby. Słodkowodne ryby akwariowe często jedzą granulki, płatki, żywe lub mrożone pokarmy, jak dafnie, larwy komarów czy artemia. Ryby morskie mogą potrzebować bardziej specjalistycznego pokarmu. Ważne jest zróżnicowanie diety.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czym karmić karpie?

Joanna Chabora

1 rok

3 komentarzy na temat “Czym karmić ryby w stawie?”

 1. Przydatny wpis! Do tej pory rzucałem moim rybom byle, co ale od wiosny zadbam o ich zdrowie!

  (5/5)
 2. Karpie koi są przepiękne! Jestem właśnie na etapie budowy oczka wodnego i planuję sprawić sobie takie ryby!

  (5/5)
 3. Piękne te ryby, gdybym mieszkała na wsi to na pewno bym miała takie oczko, ale niestety mam tylko mieszkanie w bloku

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.