Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić papugi faliste?

Egzotyczne ptaki coraz częściej stają się częścią polskich domów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowisko zwierzątka domowego było zarezerwowane głównie dla psów i kotów – poza drobnymi wyjątkami rzecz jasna. Dzisiaj jednak sytuacja jest już inna. Ludzie chętnie adoptują ptaki egzotyczne, bo i opieka nad takimi ptakami nie jest już tak wymagająca.

Wszystko dzięki ogromnej dostępności wszystkich niezbędnych artykułów. Obecnie nie ma żadnego problemu z zakupem odpowiedniej karmy, dodatków i akcesoriów, a to oczywiście daje możliwość przygarnięcia pod swój dach stworzonka, które jest przystosowane do zupełnie innych warunków. To naprawdę ważne – trzeba pamiętać o tym, że papuga falista jest przedstawicielem gatunku egzotycznego, a to oznacza, że nasze rodzime warunki nie zawsze będą dla niej odpowiednie.

Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Papużki faliste nie są szczególnie wymagające w opiece właśnie dlatego, że wystarczy im odpowiednia dieta. Żeby zrozumieć, co powinieneś podawać swojej papużce, musisz wiedzieć, co je ona w swoim naturalnym środowisku.

Co papugi jedzą?

Tak się składa, że papuga falista występuje w Australii i tam zajada się nasionami traw. Wylatuje w tym celu na ogromne trawiaste stepy i wyszukuje na wpół dojrzałe nasiona. Jaki z tego wniosek? Papuga falista jest typowym „ziarnojadem” i to właśnie odpowiednia mieszanka będzie dla niej optymalną dietą, która dostarcza zarówno witaminy, jak i wartości odżywcze. Takie mieszanki są obecnie łatwo dostępne, a ich cena często ogranicza się do kilkunastu/kilkudziesięciu złotych. Dzięki temu na taką karmę może pozwolić sobie każdy, a to oczywiście przekłada się na znaczny wzrost popularności papug falistych – nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSmycz TREND by Chico

Umówmy się – papugi faliste to istne wulkany energii. Mogą cały dzień latać po domu, zaczepiając co chwilę pozostałych domowników i nigdy nie tracą ochoty do dalszej zabawy. To prawdziwy skarb, a sam fakt, że są niezwykle piękne, dodatkowo wpływa na klimat. Aby zachować te urocze papużki w dobrej kondycji, trzeba wiedzieć co podawać i jak często to robić. Wspomnieliśmy już o pokarmie podstawowym, czyli mieszance. Znajdują się tam różne rodzaje prosa, mozga kanaryjska oraz odrobinka owsa. To podstawa, od której nie wolno odchodzić, ale wcale nie trzeba na tej mieszance poprzestawać. Jak już wspomnieliśmy, papuga falista to istny wulkan energii. Dlatego też wszelkie witaminy i minerały zawsze będą w cenie!

Co jedzą papugi faliste?

Co dostarczy witaminy i nie zaszkodzi Twojej papużce? Pasza zielona i owoce! Wiele osób świeżą zieloną paszę gromadzi nawet podczas wiosennych spacerów, bo mowa jest tutaj oczywiście o liściach mniszka lekarskiego, owocach bzu czy chociażby o gwiazdnicy pospolitej. Na uwagę zasługuje także kora świeżych gałązek drzew – owocowych i liściastych. Dla papużek falistych to prawdziwe smakołyki i na pewno będą zadowolone z takiej diety. Ogólnie rzecz biorąc – papuga falista i zielenina to naprawdę dobre połączenie. Pamiętaj o tym!

W przypadku owoców, papużki na pewno będą zachwycone jabłkami, bananami, winogronami. Nie odmówią też startej marchewce, sałacie lub cykorii. Z taką dietą, Twoja papuga falista będzie zdrowa i pełna energii. Do pełni szczęścia będzie jej potrzebne już tylko wapno. Wapń nie tylko jest potrzebne w diecie, ale też – dzięki temu, że sprzedaje się je w kostkach – pomaga utrzymać dziób w nienagannej kondycji. Jeśli zadbasz o to wszystko, stworzysz idealne warunki dla swojej papugi falistej.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Ptaki domowe – zeberki

Joanna Chabora

12 miesięcy

Jaka papuga na początek?

Joanna Chabora

3 lata

Jakie papugi można trzymać razem?

Joanna Chabora

3 lata

3 komentarzy na temat “Czym karmić papugi faliste?”

  1. Bałam się, że nie będę miała czym karmić papugi falistej, ale pokarm dla nich można kupić dosłownie wszędzie i to za kilkanaście złotych. Kiedy mogę, daję im też nieco zieleniny – zawsze się cieszą 🙂

  2. Do tej pory nie wiedziałam, co papugi jedzą, po prostu kupowałem pokarm dla papug falistych. Świetny art, nie wiedziałam, że papugi jedzą też owoce 🙂

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.