Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies wyje?

Psy, tak jak ludzie, mają różne sposoby komunikowania się z otoczeniem. Wycie jest jednym z nich i może mieć wiele różnych przyczyn. Aby zrozumieć naszego czworonożnego przyjaciela i jego zachowanie, warto przyjrzeć się bliżej kwestii wycia.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Dlaczego pies wyje jak wilk?

Pies, podobnie jak wilk, należy do rodziny psowatych. Wycie jest instynktownym zachowaniem, które ma korzenie w ich dzikich przodkach. Wilki wyją, by komunikować się ze swoim stadem, ostrzegać przed niebezpieczeństwem lub oznajmiać o swojej obecności. Chociaż domowe psy nie muszą już komunikować się w ten sposób, niektóre rasy wciąż mają silny instynkt do wycia.

Ponadto, psy mogą wyć w reakcji na różne dźwięki. Na przykład, gdy słyszą syrenę karetki, samochodu strażackiego czy innych pojazdów. Dźwięk ten przypomina im wycie i może wywoływać chęć odpowiedzenia na to swego rodzaju „wołanie”. Wówczas możesz psa odwrażliwiać na ten dźwięk – uczyć go, aby nie wył na dźwięk syren lub zaakceptować ten fakt.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Dlaczego pies wyje w nocy?

Wycie w nocy może mieć różne przyczyny. Jednym z najczęstszych powodów jest samotność. Jeśli pies jest zostawiony samemu na dłuższy czas, zwłaszcza w nocy, może wyć z powodu braku towarzystwa lub nudów. Inną przyczyną może być ból lub dyskomfort. Jeżeli pies wyje regularnie w nocy, warto skonsultować się z weterynarzem, by wykluczyć problemy zdrowotne.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiAkcesoria do tresury psa

Często również psy reagują na bodźce zewnętrzne, takie jak odgłosy w nocy, których my możemy nie zauważać. Może to być dźwięk innych zwierząt, odgłosy z ulicy lub nawet ultradźwięki, których ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć. Dobrze jest wówczas nagradzać psa za ciszę i ignorowanie tych bodźców.

Dobre przekąski do treningu psa mogą być użyteczne w przypadku, gdy chcemy nauczyć psa, by nie wył w nocy. Można je wykorzystać jako nagrodę za ciche zachowanie w ciągu nocy. Pamiętaj jednak, aby przekąski były zdrowe i dostosowane do potrzeb Twojego psa. Przydatne będą również akcesoria treningowe przeznaczone do tresury zwierząt, które będą Twoim nieocenionym przyjacielem w trakcie szkolenia szczeniaka, czy dorosłego psa. To trening i szkolenie pozwoli Ci nauczyć psa, aby nie wył w niepożądanych okolicznościach.

Podsumowując, wycie psa jest naturalnym zachowaniem i ma wiele różnych przyczyn. Ważne jest, aby obserwować naszego pupila i zrozumieć, co może stać za tym zachowaniem, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę i komfort. Dopiero odpowiednie rozpoznanie przyczyny pozwoli Ci wyeliminować problem.

Co zrobić, żeby pies nie wył?

Wycie psa jest naturalnym zachowaniem i ma wiele różnych przyczyn. Aby więc wyeliminować u psa wycie, należy znaleźć przyczynę tego zachowania. Jeśli trudno nam określić to samodzielnie, warto wybrać się do psiego behawiorysty, który na pewno pomoże w rozwiązaniu tego problemu.

Dlaczego pies wyje jak słyszy karetkę?

Dźwięk karetki przypomina psom wycie i może wywoływać chęć odpowiedzenia na to swego rodzaju „wołanie”. Wycie w odpowiedzi na dźwięk karetki czy policji to powszechny problem znany właścicielom psów.

Co zrobić, żeby pies nie wył?

Zrozum, dlaczego pies wyje i znajdź źródło problemu. Często może to być wyrazem samotności, lęku, bólu czy tęsknoty. Wyeliminowanie źródła problemu jest kluczem. Zapewnij psu odpowiednie szkolenie i socjalizację, aby pomóc mu radzić sobie z lękiem i stresem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

2 miesiące

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

6 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

6 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

6 miesięcy

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Jak przechowywać karmę dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

3 komentarzy na temat “Dlaczego pies wyje?”

  1. Dlaczego pies wyje? Ile psów, tyle powodów. Mieszkam w centrum miasta i mam problem z moim owczarkiem niemieckim. Za każdym razem, gdy słyszy dźwięk karetki, wyje w niebogłosy. Jesteśmy umówieni do behawiorysty, mam nadzieję, że coś zaradzi, bo sama nie jestem w stanie rozwiązać tego problemu.

    (5/5)
  2. Ja akurat nie mam takich problemów, ale pies sąsiadów….. Wyje za każdym razem, gdy zostaje sam w domu. Masakra, wiem, że to lęk separacyjny, ale trudno to wytrzymać, zwłaszcza jeśli człowiek pracuje w domu.

    (5/5)
  3. Ja mialam taki problem, ale udalam się do behawiorysty i okazało sie, ze to po prostu lek separacyjny. Od tamtej pory staralam sie nie zostawiac psiaka samego w domu na pol dnia, przychodzi do niego moja mama w ciagu dnia. Jednak 8h samemu to sporo i nie dziwie sie, ze pies teskni i sie nudzi.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.