Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies wyje?

Psy, tak jak ludzie, mają różne sposoby komunikowania się z otoczeniem. Wycie jest jednym z nich i może mieć wiele różnych przyczyn. Aby zrozumieć naszego czworonożnego przyjaciela i jego zachowanie, warto przyjrzeć się bliżej kwestii wycia.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Dlaczego pies wyje jak wilk?

Pies, podobnie jak wilk, należy do rodziny psowatych. Wycie jest instynktownym zachowaniem, które ma korzenie w ich dzikich przodkach. Wilki wyją, by komunikować się ze swoim stadem, ostrzegać przed niebezpieczeństwem lub oznajmiać o swojej obecności. Chociaż domowe psy nie muszą już komunikować się w ten sposób, niektóre rasy wciąż mają silny instynkt do wycia.

Ponadto, psy mogą wyć w reakcji na różne dźwięki. Na przykład, gdy słyszą syrenę karetki, samochodu strażackiego czy innych pojazdów. Dźwięk ten przypomina im wycie i może wywoływać chęć odpowiedzenia na to swego rodzaju „wołanie”. Wówczas możesz psa odwrażliwiać na ten dźwięk – uczyć go, aby nie wył na dźwięk syren lub zaakceptować ten fakt.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Dlaczego pies wyje w nocy?

Wycie w nocy może mieć różne przyczyny. Jednym z najczęstszych powodów jest samotność. Jeśli pies jest zostawiony samemu na dłuższy czas, zwłaszcza w nocy, może wyć z powodu braku towarzystwa lub nudów. Inną przyczyną może być ból lub dyskomfort. Jeżeli pies wyje regularnie w nocy, warto skonsultować się z weterynarzem, by wykluczyć problemy zdrowotne.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiAkcesoria do tresury psa

Często również psy reagują na bodźce zewnętrzne, takie jak odgłosy w nocy, których my możemy nie zauważać. Może to być dźwięk innych zwierząt, odgłosy z ulicy lub nawet ultradźwięki, których ludzkie ucho nie jest w stanie usłyszeć. Dobrze jest wówczas nagradzać psa za ciszę i ignorowanie tych bodźców.

Dobre przekąski do treningu psa mogą być użyteczne w przypadku, gdy chcemy nauczyć psa, by nie wył w nocy. Można je wykorzystać jako nagrodę za ciche zachowanie w ciągu nocy. Pamiętaj jednak, aby przekąski były zdrowe i dostosowane do potrzeb Twojego psa. Przydatne będą również akcesoria treningowe przeznaczone do tresury zwierząt, które będą Twoim nieocenionym przyjacielem w trakcie szkolenia szczeniaka, czy dorosłego psa. To trening i szkolenie pozwoli Ci nauczyć psa, aby nie wył w niepożądanych okolicznościach.

Podsumowując, wycie psa jest naturalnym zachowaniem i ma wiele różnych przyczyn. Ważne jest, aby obserwować naszego pupila i zrozumieć, co może stać za tym zachowaniem, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę i komfort. Dopiero odpowiednie rozpoznanie przyczyny pozwoli Ci wyeliminować problem.

Co zrobić, żeby pies nie wył?

Wycie psa jest naturalnym zachowaniem i ma wiele różnych przyczyn. Aby więc wyeliminować u psa wycie, należy znaleźć przyczynę tego zachowania. Jeśli trudno nam określić to samodzielnie, warto wybrać się do psiego behawiorysty, który na pewno pomoże w rozwiązaniu tego problemu.

Dlaczego pies wyje jak słyszy karetkę?

Dźwięk karetki przypomina psom wycie i może wywoływać chęć odpowiedzenia na to swego rodzaju „wołanie”. Wycie w odpowiedzi na dźwięk karetki czy policji to powszechny problem znany właścicielom psów.

Co zrobić, żeby pies nie wył?

Zrozum, dlaczego pies wyje i znajdź źródło problemu. Często może to być wyrazem samotności, lęku, bólu czy tęsknoty. Wyeliminowanie źródła problemu jest kluczem. Zapewnij psu odpowiednie szkolenie i socjalizację, aby pomóc mu radzić sobie z lękiem i stresem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

7 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Jak przechowywać karmę dla psa?

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Dlaczego pies wyje?”

  1. Dlaczego pies wyje? Ile psów, tyle powodów. Mieszkam w centrum miasta i mam problem z moim owczarkiem niemieckim. Za każdym razem, gdy słyszy dźwięk karetki, wyje w niebogłosy. Jesteśmy umówieni do behawiorysty, mam nadzieję, że coś zaradzi, bo sama nie jestem w stanie rozwiązać tego problemu.

    (5/5)
  2. Ja akurat nie mam takich problemów, ale pies sąsiadów….. Wyje za każdym razem, gdy zostaje sam w domu. Masakra, wiem, że to lęk separacyjny, ale trudno to wytrzymać, zwłaszcza jeśli człowiek pracuje w domu.

    (5/5)
  3. Ja mialam taki problem, ale udalam się do behawiorysty i okazało sie, ze to po prostu lek separacyjny. Od tamtej pory staralam sie nie zostawiac psiaka samego w domu na pol dnia, przychodzi do niego moja mama w ciagu dnia. Jednak 8h samemu to sporo i nie dziwie sie, ze pies teskni i sie nudzi.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.