Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak tresować psa?

Tresowanie psa to nie tylko sposób na wychowanie posłusznego pupila, ale także doskonała okazja do budowania silnej więzi i wzajemnego zrozumienia między psem a właścicielem. W tym wpisie podpowiemy Ci, jak skutecznie stosować metody i techniki, które pomogą Ci w procesie tresury psa. Bez względu na wiek czy rasę Twojego pupila, zdobycie umiejętności trenowania psa jest osiągalne dla każdego! Wystarczą chęci i regularne treningi. Mamy nadzieję, że polubisz aktywną formę spędzania czasu ze swoim czworonożnym przyjacielem! Jednak, aby trening przynosił zamierzony efekty, musisz wiedzieć, jak pracować ze swoim psem. Sprawdź, czy warto zainwestować w lekcje z profesjonalnym treserem psów, czy postawić na samodzielną tresurę w domu.

Ile kosztuje tresura psa?

Tresura psa może być wydatkiem, ale to także inwestycja w lepsze relacje z psem i jego dobrą kondycję psychiczną. Koszt profesjonalnej tresury psa może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, poziom zaawansowania tresury, wybrany trener czy długość kursu. Ceny mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sesję lub od kilkuset do kilku tysięcy złotych za cały program tresury. Warto jednak pamiętać, że istnieją również dostępne opcje dla osób o ograniczonym budżecie, takie jak grupowe zajęcia szkoleniowe, kursy online czy samodzielne uczenie psa. Tresura to doskonałe rozwiązanie dla każdego psa, a zacząć ją warto jak najwcześniej. Kilkumiesięczne szczeniaki z zaskakującą łatwością uczą się nowych komend, czego nie można powiedzieć o dorosłych psach. Znacznie trudniej zmienić u nich nawyki, które wyrobili sobie na przełomie kilku lat. Mimo to na tresurę nigdy nie jest za późno! Podczas tresury nie należy zapominać o nagradzaniu psa za prawidłowe wykonywanie komend. Nie wiesz, jakie przysmaki do treningu wybrać? Polecamy Chico treserki dla psa.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPrzysmaki treningowe dla psa

Samodzielna tresura psa w domu może być tańszą alternatywą, ale wymaga większego zaangażowania czasowego i odpowiedniej wiedzy. Istnieje wiele darmowych lub niedrogich materiałów edukacyjnych, książek, filmów instruktażowych oraz poradników online, które mogą pomóc Ci w rozpoczęciu treningu psa w domowym otoczeniu. Kurs z profesjonalnym trenerem psów należy traktować jako inwestycję, a nie jako zbędny wydatek. Podczas kursu właściciele psów zdobywają cenną wiedzę, dzięki której na co dzień mogą jasno i klarownie komunikować się ze swoim psem. Co więcej, na tego rodzaju kursach trener jest w stanie wyłapać nieprawidłowe zachowania – zarówno te psie, jak i te ludzkie. Wbrew pozorom w wielu przypadkach przyczyną nieodpowiedniego zachowania psa nie jest pies sam w sobie, jednak nieumiejętne postępowanie jego właściciela. Warto więc wybrać się, chociażby na kilka lekcji pod okiem profesjonalnego trenera, aby nauczyć się podstaw, które będziemy mogli wykorzystać podczas tresury psa w domu.

Od kiedy tresować psa?

Tresurę psa warto zacząć jak najwcześniej. Pierwsze lekcje tresury warto zacząć więc, gdy szczeniak ma 2-3 miesiące.

Kiedy tresować psa?

Treningi należy przeprowadzać jak najczęściej. Możemy powtarzać je codziennie i poświęcać na nie wyłącznie 10-15 minut. Niezwykle ważna jest regularność!

Od czego zacząć tresurę psa?

Zaczynaj od prostych komend, takich jak „siad”, „zostań” i „chodź”.

Jak tresować psa w domu?

Tresowanie psa w domu to wygodne i efektywne rozwiązanie dla wielu właścicieli. Pozwala ono na elastyczność czasową i dostosowanie treningu do indywidualnych potrzeb pupila. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby rozpocząć trening psa w domowym środowisku:

 • Ustal cele treningowe: Określ, jakie konkretne zachowania chcesz nauczyć swojego psa. Czy chodzi o podstawowe komendy, szkolenie na smyczy, naukę czystości czy rozwiązanie konkretnych problemów behawioralnych?
 • Zrozum psychologię psa: Zdobądź wiedzę na temat behawioru i psychologii psów. Zrozumienie, dlaczego psy zachowują się w określony sposób, pomoże Ci dostosować trening do ich potrzeb i zdobyć ich zaufanie. Wiedzę czerpać możesz z książek, poradników i internetu. Warto także udać się z psem na kilka lekcji pod okiem profesjonalnego tresera psów, który nauczy Cię pracy z psem.
 • Nauka podstawowych komend: Zaczynaj od prostych komend, takich jak „siad”, „zostań” i „chodź”. Wykorzystuj pozytywne wzmocnienie w postaci smakołyków, pochwał i nagród. Nagradzaj psa za poprawne wykonanie komendy. Wybierz słowo, które będziesz powtarzać za każdym razem, gdy Twój pies wykona Twoje polecenie. Może być to istniejące już słowo lub wymyślone – ważne, aby było to słowo, które nie używasz na co dzień. Hasło musi być unikalne, ponieważ masz go używać wyłącznie w jednym wypadku – gdy pies wykona poprawnie Twoje polecenie.
 • Systematyczność i konsekwencja: Trening psa wymaga systematyczności i konsekwencji. Powtarzaj ćwiczenia regularnie i utrzymuj spójne zasady. Możesz trenować kilka razy w tygodniu lub codziennie, poświęcając dziennie 10-15 minut na tresurę.
 • Pozwól na zabawę i nagradzaj postępy: Wprowadź zabawę i interakcję podczas treningu. Pamiętaj, że nagrody i pozytywne wzmocnienie są kluczowe dla motywacji psa.
 • Radzenie sobie z problemami: Jeśli napotkasz problemy podczas treningu, takie jak nieposłuszeństwo czy agresywne zachowanie, skonsultuj się z doświadczonym trenerem lub behawiorystą psów. Pieniądze przeznaczone na ten cel traktuj jako inwestycję w relację ze swoim pupilem. Pamiętaj, że tresura ma poprawić Twoją komunikację z pupilem, a to inwestycja w klarowną komunikację ze zwierzęciem, dzięki której w przejrzysty i zrozumiały dla psa sposób, będziesz się z nim porozumiewać.

Tresowanie psa to doskonały pomysł na spędzenie aktywnie czasu w towarzystwie swojego psiego przyjaciela. Trening możesz wykonywać w domu lub na świeżym powietrzu. Zdobyte umiejętności psa warto testować w różnych miejscach, zwłaszcza te związane z przywoływaniem. Nie bój się trenować z psem podczas spacerów. To doskonała okazja na sprawdzenie, jak Twój pies zachowuje się w miejscu, w którym znajduje się wiele rozpraszaczy w postaci przechodniów, psów, hałasów i nieznanych zapachów. Podczas tresury bądź cierpliwy – każdy pies uczy się w swoim własnym tempie. Dużą rolę odgrywa również wiek psa, a także rasa!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak przechowywać karmę dla psa?

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Jak tresować psa?”

 1. My skorzystaliśmy z lekcji z trenerem. Polecam bardzo! Dopiero na takich zajęciach dowiadujemy się, jak wiele jest do przepracowania z psem.

  (5/5)
 2. Ja rozpoczęłem samodzielną tresurę podstawowych komend ze swoim psem, jednak gdy doszło do bardziej skomplikowanych komend, to nie dałem sobie sam z tym rady. Wybrałem się na kilka grupowych zajęć z treserem psów i polecam każdemu!!

  (5/5)
 3. Dziękuje za super wpis. Dzięki niemu zdecydowałam się wybrać na tresurę pod okiem profesjonalnego trenera. Mam Jack Russel Terriera i roznosi go energia. Nie wiem jak sama opanować ten żywioł. Mam nadzieję, że zajęcia przyniosą efekty.

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.