Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Bokser, czy to pies dla ciebie?

Boksery to duże, imponujące psy zaliczane do dogowatych. Dawnej hodowane były jako psy stróżujące, do walk i polowań na byki. Dzisiaj doskonale sprawdzają się jako psy towarzyszące, myśliwskie oraz użytkowe.

Chociaż wśród niektórych boksery budzą strach z powodu „groźnie” wyglądającego pyska, ich miłośnicy argumentują, że to bardzo towarzyskie i wesołe psy. Boksery potrafią być bardzo wierne i przyjacielskie, to jednak psy, które wymagają odpowiedniego szkolenia i wychowania, dlatego nie sprawdzą się u każdego.

Bokser – pochodzenie i historia rasy

Przodkowie bokserów, do których zaliczamy przede wszystkim bullen-beissera, boston-teriera i buldoga angielskiego, tradycyjnie wykorzystywane były do polowań w czasach, gdy nie wynaleziono jeszcze broni palnej. Psy te były w stanie osaczyć niedźwiedzie i dziki. Przytrzymanie zębami ofiary było możliwe dzięki szerokiej, wysuniętej szczęce. W dziewiętnastym wieku, gdy zaprzestano używać psów do polowań na masową skalę, a walki stały się nielegalne, ich przyszłość stanęła pod znakiem zapytania. Przez pewien czas wykorzystywano je do ochrony transportów bydła.

W 1860 roku oficjalnie wyodrębniono rasę i nadano jej nazwę. Od tego czasu boksery były hodowane z troską o zachowanie „rasowej czystości”. W 1895 roku boksery zadebiutowały na wystawie psów rasowych w Monachium, a w 1902 roku powstał oficjalny wzorzec tej rasy (był on jeszcze później kilkukrotnie modyfikowany, między innymi wykreślono z niego czarne i jasne umaszczenie). W czasie pierwszej wojny światowej boksery jako psy użytkowe wykorzystywane były w armii niemieckiej. Obydwie wojny światowe sprawiły, że populacja bokserów drastycznie się zmniejszyła. Po drugiej wojnie światowej podjęto się jednak odtworzenia populacji – udało się to dzięki osobnikom hodowanym w Stanach Zjednoczonych. Obecnie najwięcej bokserów znajduje się we Włoszech.

Charakterystyka rasy

Bokser nie jest dużym psem, raczej średniego wzrostu (samce 57-63 cm, samice 55- 59 cm), lecz postawnym i umięśnionym. Szeroka klatka piersiowa, wyprostowana postawa dająca się wpisać w kwadrat i mocne kończyny, sprawiają, że pies prezentuje się w sposób niezwykle elegancki. Boksera bardzo wyróżnia spośród psów innych ras wygląd kufy: widnieje na niej ciemna „maska”.

Głowa boksera jest proporcjonalna, charakterystyczna, jej kształt wpisuje się w sześcian. Dawniej bokserom często obcinano uszy i ogony, dzięki czemu prezentowały się one bardziej „groźne”. Obecnie jest to zakazane, dlatego też wygląd rasy się zmienił.

Boksery charakteryzują się krótką i delikatną sierścią. To sprawia, że mimo iż psy te wyglądają na mocne i wytrzymałe, źle znoszą mrozy. W zimie należy zapewnić im odpowiednie okrycie. Pielęgnacja sierści boksera nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o regularnym wyczesywaniu, które ma służyć przede wszystkim pozbyciu się martwego włosia. Boksery mogą mieć żółte umaszczenie (w różnych odcieniach, zarówno jasnożółtych, jak i rudo-brązowych) albo pręgowane (ciemne pręgi na jaśniejszym tle).

Czy boksery są agresywne?

Mimo że boksery prezentują się groźnie, nie są zwykle agresywne. Najczęściej zachowują się spokojnie, przyjaźnie, mają pogodne usposobienie. Bokser zwykle nie atakuje pierwszy, nie daje się też łatwo sprowokować. Zwykle atak poprzedza ostrzegawcze warczenie.

Jeżeli jednak on nastąpi, psy potrafią walczyć bardzo zaciekle. To psy odważne, energiczne. Z tego powodu często bywają wykorzystywane w policji albo jako opiekunowie niewidomych. Boksery sprawdzą się również jako psy rodzinne, także w domach, gdzie są małe dzieci. Należy pamiętać jednak o tym, że muszą być one odpowiednio wychowywane i mieć możliwość rozładowania swojej energii podczas długich spacerów. W przeciwnym razie mogą być agresywne.

Boksery – problemy ze zdrowiem

Boksery są szczególnie narażone na problemy zdrowotne takie jak skręt jelit, alergie pokarmowe i skórne. Boksery często również miewają problemy z sercem i układem schorzenia. Warto kupić szczenięta boksera z renomowanej hodowli, gdzie zwierzę po narodzinach przechodzi szereg badań. Pamiętajmy również o tym, że boksery są bardzo wrażliwe na skrajne temperatury (mrozy i upały), dlatego w tym czasie należy szczególnie o nie zadbać.

Dla kogo bokser?

Bokser sprawdzi się w różnych rodzinach, również tych z dziećmi (boksery bardzo często przyjmują wobec nich postawę opiekuńczą). Należy jednak pamiętać, że chociaż z reguły boksery nie są agresywne, to ze względu na swoją siłę i ostre zęby mogą być w niektórych sytuacjach niebezpieczne – przede wszystkim wobec innych psów lub osób, w których upatrują zagrożenie.

Na zakup boksera powinny zdecydować się osoby spokojne i wyważone. Bardzo ważne jest, by móc zapewnić psu odpowiedni trening, a także długie spacery i zabawy, podczas których pies będzie mógł rozładować swoją energię. Jeżeli zadbamy o odpowiednie warunki dla rozwoju psa i jego odpowiednie wychowanie, bokser stanie się naszym wiernym przyjacielem i doskonałym towarzyszem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

2 komentarzy na temat “Bokser, czy to pies dla ciebie?”

  1. Jak dla mnie, nie ma lepszej rasy niż bokser – pies jest żywy, ruchliwy i przyjazny. Jak się go dobrze wychowa to jest naprawdę dobrze ułożony i czysty.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.