Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy kot może jeść psią karmę?

Różnice gatunkowe między psami i kotami są ogromne i tak samo odmienne są ich potrzeby żywieniowe. Niektóre mruczki to wyjątkowe łakomczuchy i lubią podkradać jedzenie z psiej miski. Jednak czy koty mogą jeść psią karmę? Poniżej odpowiadamy na to pytanie.

Zapotrzebowania pokarmowe kotów

Koty są wyłącznie mięsożercami, tymczasem psy stoją gdzieś pośrodku między mięsożercami, a wszystkożercami. Wbrew pozorom potrzeby żywieniowe kotów są znacznie większe, niż w przypadku psów. Potrzebują one o wiele więcej białka, tłuszczów i aminokwasów w pokarmie. Ponadto żywienie kotów wymaga dostarczania im tauryny, która ma zbawienny wpływ na wzrok, serce i rozmnazanie kotów. Co ciekawe, tauryna jest psom całkowicie zbędna i dlatego też nie zawierają jej psie karmy. Kocia karma powinna być również bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, których koty nie są w stanie wyprodukować same. Podobnie sytuacja ma się z witaminą A oraz witaminą B3.

Czy psia karma może szkodzić kotom?

Regularne zjadanie karmy dla psów przez koty może powodować u nich niedożywienie. Jest to spowodowane brakiem budulcowego białka w psich posiłkach. Nadmiar błonnika i węglowodanów, zawartych w pokarmie dla psów, wywołuje u kotów biegunki, a niejednokrotnie również wymioty.

Kot i Pies jedzą obok siebie

Problemy zdrowotne, których przyczyną jest spożywanie psiej karmy, na dłuższą metę są bardzo niebezpieczne. Wszelkiego rodzaju niedobory u kotów objawiają się słabą kondycją sierści i pogorszeniem widzenia, a w najgorszym wypadku mogą prowadzić do zmian zwyrodnieniowych gałki ocznej, niekiedy również do całkowitej ślepoty.

Sucha karma dla psów także może wyrządzić szkody w kocim organizmie, szczególnie, jeśli kot nie otrzyma odpowiedniej ilości wody do picia. Wtedy jego nerki i pęcherz mogą zacząć funkcjonować nieprawidłowo.

Nie warto ryzykować

Niektórzy opiekunowie czworonogów często, podczas zakupu karmy, kierują się ceną i wybierają tańszy psi pokarm, także dla kota. Najtańsza psia karma nie zaspokoi potrzeb żywieniowych psa, a co dopiero kota.

Przy zakupie karmy dla zwierząt nie można się również kierować własną wygodą, ponieważ przez nasze zaniedbania możemy wywołać u kota problemy zdrowotne. Koszty leczenia zwierząt będą niewątpliwie o wiele wyższe niż wydatki, poniesione na zakup odpowiedniej karmy, przeznaczonej dla psów lub kotów.

Jak zapobiec wyjadaniu przez koty psiej karmy?

Jeśli w domu posiadamy zarówno psy, jak i koty, warto zadbać o to, aby ich miski znajdowały się w osobnych miejscach. Drugim sposobem jest stosowanie stałych pór karmienia, tak, aby dopilnować każde ze zwierząt i ewentualnie zainterweniować w sytuacji zjadania z cudzej miski. Warto już od małego uczyć zwierzęta tego, aby jadły wyłącznie z własnych misek.

Czy kot może jeść psią karmę?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: oczywiście, że nie. Jednorazowe spożycie psiej karmy przez kota nie stanowi dla niego niebezpieczeństwa, ale regularne powoduje już negatywne konsekwencje dla jego zdrowia. Dlatego też nie należy dopuszczać do sytuacji, w której koty żywią się karmą przeznaczoną dla psów.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiŻywienie kota

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

Co powinien pić kot i ile?
kot pije wodę ze szklanki

Joanna Chabora

3 lata

2 komentarzy na temat “Czy kot może jeść psią karmę?”

  1. Świetnie a moja kicia niechętnie je puszki dla kota. Nieraz karma leży kilka godzin na talerzu i wyrzucam, bo nie i już. A tylko zaczynam szykować psu jedzenie kicia się odmeldowuje za mną i miauczy żeby jej też dać. Psia saszetka Rafi bardziej jej smakuje. To co ma nie jeść wcale, skoro kocich nie chce? Nawet kupiłam kocie puszki tej samej firmy i też nie. Więc to takie głupie gadanie a zwierzaki i tak mają swoje zdanie, z kotem nie wygrasz…

    (3/5)
  2. Trzeba kota nauczyć jeść zdrowo, skoro je psią karmę, to na pewno ma niedobry. Nie rozumiem ludzi biorących zwierzęta do swojego domu i nie interesującymi się ich żywieniem. Przed wzięciem zwierzaka powinny być jakieś testy. Opiekunem możemy nazwać osobę, która się interesuje żywieniem i zachowaniem swojego zwierzaka, a nie osobę, która daje mu do jedzenia byle co i myśli, że robi dobrze, nie interesując się jego zdrowiem.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.