Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak obciąć pazury kotu?

Koty są małymi drapieżnikami, dla których nieodłącznym elementem wyposażenia są pazury. Zastosowanie kocich pazurów jest bardzo szerokie – służą one przede wszystkim do tego, aby zdobywać pożywienie w trudnych warunkach terytorialnych. Ponadto, kocie pazury przydają się do znakowania terytorium oraz komunikacji. W domowym zaciszu nasz kot nie wykorzystuje w pełni swoich pazurków, na dodatek rosną one przez cały czas, więc istotna jest odpowiednia pielęgnacja. W odróżnieniu od kota właściciele mogą bezproblemowo obcinać pazury u kota – bez żadnej szkody dla Twojego małego przyjaciela.

Obcinanie pazurów u kota może sprawić wiele trudności – zwłaszcza początkującym właścicielom. Dlatego kolejnym sposobem na kocie pazury jest zakup drapaka – doskonale usunie część martwych pazurków, a także zapewni mruczkowi odpowiednią gimnastykę. Drapanie jest naturalnym zachowaniem kota, więc warto przemyśleć tego rodzaju zakup. Koty po przebudzeniu wręcz muszą się rozciągnąć, aby mieć energię przez cały dzień – często wbijają przy tym pazury w naszą podłogę, więc jest to kolejny powód, dla którego warto kupić drapak. Kot na pewno będzie zadowolony. A Ty nie będziesz narażony na rany powstałe w wyniku drapania. Drapak jest ważny, ale jeszcze bardziej istotne jest dbała pielęgnacja.

Decydujesz się na trudniejszą drogę? Obcinanie pazurów musi być przeprowadzone dedykowanymi do tego narzędziami. Najważniejsze jest to, abyś nie robił tego przyrządami dla ludzi – koci pazur, ma zupełnie inny kształt. Jest też o wiele twardszy, dlatego użycie zwykłych nożyczek może tylko zniekształcić strukturę pazurków. Zaopatrzywszy się w odpowiednie przyrządy, możesz przystąpić do akcji. Najważniejsze jest to, abyś nigdy nie dotarł do macierzy pazurków – jest to część żywa i jej uszkodzenie może przysporzyć zwierzęciu wiele bólu. Część, która Ciebie interesuje, jest przezroczysta. Rzadkością są jednak czarne pazurki – ich widoczność może być dużo gorsza. Obcinanie może sprawiać wiele trudności, dlatego musisz zapoznać się z pozostałymi wskazówkami – zwłaszcza na początek. Podstawą jest dobry sprzęt.

Jak obciąć pazury kota?

Należy wiedzieć, jak prawidłowo obcinać pazury u kota. Zanim jednak się za to zabierzesz, warto zadbać o wstępne przygotowania. Bez tego, obcinanie pazurów u kota będzie po prostu niemożliwe.

  • przede wszystkim musisz przyzwyczaić swojego kota do pielęgnacji pazurów. Sposobem na to jest codzienne dotykanie kocich stóp. Kocięta o wiele łatwiej jest nauczyć takiego dotyku. W przypadku starszych kotów musisz uzbroić się w cierpliwość,
  • nagradzaj swojego kota za wysiłek. Delikatny ton, liczne smakołyki oraz drobne pieszczoty na pewno będą pomocne. Pamiętaj o tym, aby natychmiast przerwać cały proces, jeśli kot zacznie się denerwować. Koty mają wyjątkowo dobrą pamięć, więc jeśli w takiej sytuacji usuwanie pazurów nie będzie przerwane, to Twój podopieczny może źle reagować już na sam dotyk.
  • w sytuacji, kiedy zauważysz jakieś efekty, to nie ociągaj się zbytnio z początkowym procesem obcinania. Większość kotów źle znosi zbyt długie przetrzymywanie, dlatego istotne jest jak najszybsze (ale ostrożne!) obcinanie pazurów u kota,
  • poproś o pomoc znajomego. Twoim zadaniem – jako właściciela – będzie usunięcie pazurów oraz uspokajanie zwierzaczka. Druga osoba powinna łagodnie go przytrzymać, jednakże pamiętaj o powyższym punkcie.

Nie martw się, praktyka czyni mistrza. Usuwanie pazurów stanie się waszą wspólną przyjemnością oraz pozwoli na rozwinięcie więzi. Nawet małe kocie może przyzwyczajać do dotyku w miejscach stóp już od maleńkości. Teraz już wiesz, jak obciąć pazury kotu – przynajmniej w teorii.

Jak obcinać pazury kota?

Aby prawidłowo obcinać kotu pazury, stosuj tylko i wyłącznie dedykowany do tego sprzęt. Jak obciąć pazury kotu? Najlepiej odnajdą się w tym specjalnie cążki oraz podobne tego typu przedmioty. Do najbardziej popularnych należą takie rzeczy, jak:

nożyczki do obcinania pazurów – swoją budową przypominają zwykłe nożyczki dla ludzi. Te jednak mają specjalny uchwyt,
cążki typu gilotyna – obcinają pazury poprzez wsadzenie ich w otwór gilotyny, dzięki temu kocie nie będzie narażone na dodatkowe nerwy. Pozwalają szybko i sprawnie usunąć potrzebną część pazura,
cążki do pazurów – wiele z nich posiada blokadę bezpieczeństwa, jednocześnie obcinają pazurki na całej powierzchni.

Oczywiście na koniec możesz dać jakąś nagrodę swojemu podopiecznemu. Pazury to w końcu element, który decyduje o jego przetrwaniu w trudnym środowisku. Dla kotów jest to świętość! Kochają bawić się w domowych warunkach, więc w tym wypadku pazurki są dla kotów niezbędne. Aby obcinanie pazurów u kota dało jeszcze lepsze rezultaty, to kupno drapaka będzie doskonałym pomysłem.

Jak obciąć pazury u kota?

Cały zabieg obcinania pazurów powinien zostać przeprowadzony w odpowiedniej, spokojnej atmosferze. Wybierz taki moment, w którym kot jest jak najmniej rozbudzony. Wybudzony z długiej drzemki kot, nie będzie stawiał długiego oporu – jest wtedy bardziej bierne, dlatego bezproblemowo pozwoli Ci na zajęcie się jego łapkami. A co w przypadku małych kotów? Możesz od maleńkości przyzwyczajać kota do dotyku jego stópek, jednak pod żadnym pozorem nie obcinaj mu pazurów. Delikatna struktura pazura szybko zetrze się podczas licznych zabaw, więc nie ma potrzeby, aby kocie poddawane było dodatkowemu stresowi.

Popularnym rzeczą jest szalona moda na całkowite usuwanie kocich szponów. W niektórych krajach ten zabieg jest dozwolony. Co prawda przeprowadzany jest ze znieczuleniem, ale nadal dostarcza kotom wiele bólu. Natura stworzyła koty tak, drapały, ścierały albo nawet zakopywały swoje odchody. Pozbawiając kota pazurów skazujesz go na nieuchronną traumę. Na szczęście w naszym kraju kot nie może poddawany być tego rodzaju zabiegom, ponieważ jest to niezgodne z ustawą o ochronie zwierząt. Lepiej zaopatrzyć się w solidny drapak lub po prostu regularnie pielęgnować szpony. Drapaki zredukują również potrzebę drapania, co może być zbawienne w przypadku wielogodzinnych zabaw z kotem.

Obcinanie pazurów u kota jak często?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko bowiem zależy od trybu życia podopiecznego. Koty dbają o swoje szpony zwłaszcza podczas odpoczynku – chowają je, chroniąc przed nadmiernym ścieraniem. Kiedy kot czuje potrzebę, to swoje pazury zetrze na kanapie… lub drapaku.

U kotów wychodzących sprawa wygląda zgoła inaczej. Jeśli kot sam chętnie wychodzi na zewnątrz, to nie ma potrzeby, abyś dodatkowo obcinał mu pazury. Kot sam doskonale o to zadba, ścierając je na okolicznych drzewach lub chodnikach. Trzeba dodać, że nie tylko dba w ten sposób o swój pazur – kot dodatkowo znakuje teren swoim zapachem. Obcięte pazury niedostatecznie dobrze chronią kota przed pozostałymi zwierzętami, np. psami lub kotami – krótkie szpony uniemożliwiają mu ucieczkę na drzewo. Negatywnie wpływają też na wyprawy łowne kota – instynkt nakazuje kotom polować, a brak sukcesów może skutkować problemami na tle psychicznym.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiObcinaczki do pazurów dla kota

W przypadku kotów niewychodzących warto przeprowadzać regularnie obcinanie pazura. Krótsze pazury z przyjemnością będą widziane przede wszystkim przez samych domowników – dobrze zminimalizują liczne zadrapania. Kotom zazwyczaj skraca się szpony co kilka tygodni – taki przedział będzie wystarczająco dobry. Pamiętaj, aby przyzwyczaić kota do obcinania pazurów – nieregularność może być dla niego bardzo stresująca.

Kiedy obcinać pazury kotu?

Wszystko zależy od wyżej wspomnianego stylu życia czworonoga. W niektórych przypadkach będziesz musiał obcinać kotu pazury nawet co 3-4 tygodnie. A niektórym nawet wcale, ponieważ najważniejsza jest regularna kontrola. Jeśli zauważysz, że kot ma problemy z poruszaniem się i zahacza o różnorodne przedmioty, to wiedz, że nadszedł czas na pielęgnację pazura. Jeśli urosną zbyt długie, to mogą wbić się w opuszkę, co może przysporzyć kotom ogromnego bólu. Obcinać kotu pazury trzeba przede wszystkim delikatnie!

Starsze koty mogą sobie nie radzić z samodzielną pielęgnacją. Warto wtedy sprawdzać stan pazurów częściej niż zwykle. Z wiekiem grubość pazura znacznie się zwiększa, więc kot może mieć problemy z jego chowaniem. Regularne obcinanie pazura jest niezwykle istotne. Drapak może również okazać się kotom niezbędny. Zadbaj, aby kot „miau” zdrowy pazur!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

6 miesięcy

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

Co powinien pić kot i ile?
kot pije wodę ze szklanki

Joanna Chabora

3 lata

7 komentarzy na temat “Jak obciąć pazury kotu?”

  1. Teraz już wiem, jak obciąć pazury u kota. Mój mruczek już nie ma takich problemów z chodzeniem!

    (5/5)
  2. Mój kot jest już dosyć stary, a obcinanie mu pazurów zawsze stanowiło problem. Nie robi się agresywny, ale bardzo się wyrywa i nawet smaczki nie mogą go uspokoić. Pomoc znalazłam w salonie pielęgnacji, gdzie jednak z odpowiednim nastawieniem i cierpliwością poradzili sobie z moim kocurkiem.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.