Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak prawidłowo karmić kota?

Chcesz, aby Twój kot tryskał energią i był zdrowy na lata? W takim przypadku zadbaj o jego menu! Właściwe żywienie to podstawa, ponieważ to właśnie z podawanego przez opiekuna pożywienia czerpie on niezbędne składniki odżywcze. Jak prawidłowo karmić kota?

Zdziwiony kot brytyjski z dużymi oczami patrzy na karmę dla kota

W sklepach zoologicznych na właścicieli kotów czeka pełna gama produktów. Karma sucha, mokra, z kurczakiem, łososiem, dziczyzną, w formie pasztetu, z galaretą czy filetowa – od tak dużego wyboru może zakręcić się w głowie. Przed zakupem warto więc dowiedzieć się, jaka karma dla kota jest najlepsza.

BARF – w zgodzie z kocią naturą

Dieta BARF (od ang. Biologically Appropriate Raw Food – biologicznie odpowiednie surowe jedzenie) bazuje na podawaniu kotu surowego mięsa, podrobów oraz kości uzupełnionych o odpowiednie suplementy.

Koty to urodzeni mięsożercy. Właśnie dlatego ich dieta powinna składać się w większości z białek (około 50-60 proc.), tłuszczu (około 20-30 proc.), a także z niewielkiej ilości węglowodanów. Te proporcje wykorzystuje dieta BARF, która ma na celu odtworzenie naturalnego sposobu żywienia kotów na wolności.

BARF to dieta uznawana za idealną, ponieważ dostarcza kotu niezbędne wartości odżywcze w atrakcyjnej dla niego formie. Ma jednak kilka wad, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o menu swojego pupila.

Przede wszystkim BARF to dieta czasochłonna dla opiekuna. Konieczne jest zakupienie odpowiednich produktów, a potem ich krojenie, porcjowanie, mrożenie. Trzeba też uzupełnić je o dodatkowe suplementy, by dostarczyć kotu niezbędne witaminy i minerały. Wprawdzie w sprzedaży dostępne są gotowe zestawy BARF dla kotów, ale ich cena jest wysoka.

Warto też wskazać, że niewłaściwie dobrane składniki diety BARF mogą przełożyć się na pogorszenie zdrowia kota. Surowe produkty mogą zawierać groźne dla zdrowia drobnoustroje, na przykład Salmonellę, Escherichia coli, pierwotniaki Toxoplasma gondii, a także larwy pasożytów.

Jeśli nie BARF, to co?

Gdy dieta BARF nie wchodzi w grę, nie oznacza to, że zwierzak będzie narażony na pogorszenie stanu zdrowia. Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć wiele gotowych karm suchych i mokrych, które odzwierciedlają zapotrzebowanie kotów na kluczowe dla nich substancje odżywcze.

Aby zaserwować kotu to, co dla niego najlepsze, warto jednak zwrócić uwagę na składniki zawarte w karmach. Nie każdy produkt dostępny na sklepowej półce jest zdrowy. Jak prawidłowo karmić kota gotowymi karmami?

Karmy mokre dla kota

Może mieć formę pasztetu, kawałków w galarecie, sosie lub filetów – mokra karma powinna być podstawą diety kota. Dostępna jest w puszkach, saszetkach, tackach. Różne smaki powodują, że można dopasować ją do preferencji swojego czworonożnego ulubieńca.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiMokra karma dla kota

Mokra karma zawiera dużo wody, którą kot w naturze pobiera właśnie z pożywienia. Dodatkowym plusem jest jej mniejszy stopień przetworzenia w porównaniu z karmami suchymi.

Karmy suche dla kota

Chociaż są wygodne dla opiekuna, warto pamiętać o tym, że nie powinny być głównym daniem w menu kota.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSucha karma dla kota

Koty mają krótki przewód pokarmowy, dlatego długo trawiąca się karma sucha obciąża ich żołądek. Dodatkowo może ona przyczynić się do odwodnienia i problemów z nerkami. Zatem karmę suchą najlepiej traktować jako dodatek do mokrej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kota?


Zarówno wśród suchych, jak i mokrych karm dla kotów można znaleźć lepsze i gorsze produkty. O czym warto pamiętać przy ich wyborze?

  • Duża ilość mięsa – powinno być wyłącznym źródłem białka.
  • Odpowiedni stosunek składników odżywczych – w karmie mokrej około 9-11% białka, 4,5-7,5% tłuszczu i do 2% węglowodanów, natomiast w karmie suchej 41-51% białka, 20-35% tłuszczu i do 5% węglowodanów.
  • Wysokiej jakości składniki – wyszczególnione rodzaje mięsa i podrobów zamiast mączki mięsnej i kostnej, produktów pochodzenia zwierzęcego.
  • Brak zbóż – układ pokarmowy kotów nie jest przystosowany do ich trawienia. Mogą one również powodować alergie i biegunki. Właśnie dlatego warto wybierać karmy bezzbożowe (grain free).
  • Dodatek tauryny – to niezbędny składnik odżywczy w diecie kotów, dlatego dobra karma powinna zawierać go jak najwięcej.
  • Właściwe proporcje wapnia i fosforu – optymalny stosunek to 1,2 : 1. Dzięki temu zapobiega się rozchwianiu równowagi mineralnej organizmu.
  • Witaminy i minerały – witamina A, witamina D, witamina E, cynk, mangan, selen, jod.
  • Naturalne konserwanty lub brak konserwantów – sztuczne konserwanty mogą powodować nowotwory.

W przypadku, gdy kot choruje, konieczne może być stosowanie specjalistycznej karmy weterynaryjnej zaleconej przez weterynarza.

Nie można również zapominać o nawodnieniu. Tutaj, na szczęście, nie trzeba zastanawiać się nad wyborem, ponieważ najlepszym napojem dla kota jest czysta woda. Ile wody powinien wypijać kot? Jak najwięcej, ponieważ wspiera ona pracę nerek. Kot pije zwykle od 100 do 200 ml wody dziennie.

Jak zatem prawidłowo karmić kota? Podsumujmy.

Prawidłowe żywienie kota nie jest trudne, gdy zna się podstawowe zasady wyboru odpowiednich produktów odpowiadających potrzebom tego urodzonego mięsożercy. Gdy szukasz jednak czegoś innego niż BARF, postaw na wysokiej jakości mokre karmy, które można dodatkowo uzupełnić o karmy suche.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Co powinien pić kot i ile?
kot pije wodę ze szklanki

Joanna Chabora

3 lata

0 komentarzy na temat “Jak prawidłowo karmić kota?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.