Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy można hodować jeża?

Tak! W domu można hodować specjalne gatunki jeży, które są przystosowane do bycia oswojonymi. Coraz więcej ludzi decyduje się na hodowanie takiego kolczastego stworzenia we własnym domu. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób hodować jeża u siebie, to koniecznie zapoznaj się z treścią tego artykułu.

Jeż domowy – ile żyje?

Najbardziej rozpowszechnionym typem jeża hodowlanego w Polsce jest jeż pigmejski, który podchodzi z Afryki. Należy pamiętać, że jeże europejskie, żyjące dziko w Polsce nie są jeżami hodowlanymi. Pod żadnym pozorem nie można przechowywać ich w domu. Są to stworzenia pod ścisłą ochroną i nie należy wchodzić z nimi w żadną interakcję. Jeże pigmejskie zaś są małymi ssakami, których długość wynosi maksymalnie 10 cm. Kolce tych stworzeń są raczej krótkie i stosunkowo nieostre, ponieważ wiele z nich przekształca się w swojego rodzaju włosy, co nadaje całemu jeżowi gładki i puszysty wygląd. Stworzenia te żyją od pięciu do nawet ośmiu lat, lecz zdarzają się także przypadki, w których ich żywot trwa dłużej. Pigmejskie jeże hodowlane są z natury dosyć samotne i mało rekreacyjne. Nie wymagają one do życia towarzystwa i innego przedstawiciela swojego gatunku. Wielu posiadaczy jeży dziwi się, że nie są one tak towarzyskie jak psy czy koty. Nie oznacza to jednak, że nie nawiązują one więzi ze swoimi opiekunami. Pomimo że głaskanie i mizianie nie zawsze sprawia im przyjemność, to będą one rozpoznawały swoich właścicieli i cieszyły się na ich widok. Jeże potrafią wchodzić z ludźmi w niewielkie interakcje, takie jak na przykład podawanie łapki (w niektórych przypadkach). Mała towarzyskość jeży może wynikać również z faktu, że prowadzą one głównie nocny tryb życia, przez co w dzień są o wiele mniej aktywne i skore do zabawy.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla jeża

fot. unsplash zgodnie z licencją

Jak hodować jeża pigmejskiego?

Aby zacząć hodowlę jeża pigmejskiego w domu, to przede wszystkim powinniśmy zapewnić mu terrarium odpowiednich rozmiarów z właściwym wyposażeniem. Wybieg dla jeża powinien mieć wymiary minimalne ok. 100x40x40 cm. Należy pamiętać, że jeże bardzo lubią aktywność fizyczną. Z tego powodu warto jest zainwetsować w specjalny kołowrotek dla jeża, dzięki któremu będzie on mógł wykonywać długie i intensywne treningi bez konieczności wychodzenia z terrarium. Zaleca się również, aby jeż pigmejski był wypuszczany ze swojego domu na nocne spacery po mieszkaniu, które z pewnością wpłyną na jego pozytywne samopoczucie. Kolejnym ważnym elementem przy hodowli jeża jest zadbanie o odpowiednią temperaturę w jego terrarium. Temperatura, w której jeż czuje się komfortowo, wynosi od 22 do nawet 28 stopni, dlatego ważne jest, aby terrarium było wyposażone w różnego rodzaju emitery ciepła, dzięki którym zachowana temperatura będzie optymalna. Należy pamiętać, że temperatura poniżej 22 stopni bardzo negatywnie wpływa na stan zdrowotny i samopoczucie jeża, co może skutkować nieplanowaną wizytą u weterynarza lub nawet przedwczesną śmiercią zwierzaka. Jeśli chodzi o żywienie tych stworzeń, to lubią mieć one bardzo urozmaiconą dietę. Jedzą one głównie warzywa, owoce, mięso czy suszone owady. Jeżom można serwować także różnego rodzaju suche i mokre karmy dla psów czy kotów, którymi z pewnością nie pogardzą.

Podsumowując, jeże pigmejskie są małymi, słodkimi ssakami, które wymagają dosyć specyficznej pielęgnacji. Mimo że nie żądają one szczególnej uwagi, to z pewnością będą szczęśliwe gdy zapewnimy im odpowiednie warunki do prawidłowego funkcjonowania.

Czy można hodować jeża w domu?

Tak, jest to możliwe, a najbardziej rozpowszechnionym typem jeża hodowlanego w Polsce jest jeż pigmejski, który podchodzi z Afryki.

Czy jeż zapada w sen zimowy?

Tak, a dzieje się to, kiedy tempera na zewnątrz zaczyna spadać poniżej 15 stopni. Jeże śpią w jamach ziemnych, pod liśćmi i drzewami.

Kiedy jeże mają małe?

Małe jeże przychodzą na świat od maja do września, a w miocie jest zazwyczaj od 2 do 7 młodych.

Czy jeże jedzą jabłka?

Należy pamiętać, że jeże to zwierzęta drapieżne, a ich głównym pożywieniem są ślimaki, dżdżownice, gady i owady. Owoce i warzywa, w tym również jabłka mogą stanowić dla jeża jedynie przekąskę, jednak nie mogą być ich głównym składnikiem diety.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Dlaczego chomiki gryzą klatkę?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Czy mysz gryzie ludzi?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Czy królik to gryzoń?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Świnka morska – co trzeba wiedzieć?

Joanna Chabora

12 miesięcy

Czy można hodować nietoperza?

Joanna Chabora

2 lata

Jak długo żyją gryzonie?

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Czy można hodować jeża?”

  1. Super wpis, jak zawsze, a informacje bardzo pomocne. Właśnie zastanawiam się nad przygarnięciem do domu jeża pigmejskiego. Dzięki wpisowi wiem, że będę w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki!

    (5/5)
  2. Jeże to najsłodsze zwierzątka świata! Mam 2 jeże w domu i nie zamieniłabym ich na żadne inne zwierzątko domowe!

    (5/5)
  3. My z żoną co prawda nie mamy jeża domowego, ale mieszkamy w lesie i jeż zadomowił się u nas w ogródku. Jest już z nami od kilku sezonów. Latem go dokarmiamy owadami i owocami, a zimą wykopujemy mu specjalną jamę, w której może spokojnie zapaść w sen zimowy.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.