Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy można hodować nietoperza?

Książęta nocnych ssaków, nietoperze, wciąż są słabo zbadane przez naukowców. Ich nocny i skryty tryb życia nie ułatwia ich poznania. Warto również wiedzieć, że są to w Polsce ssaki objęte ochroną, a wiele ich gatunków znajduje się na czerwonej liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Dlatego też w dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak radzić sobie, kiedy na swej drodze spotkamy nietoperza, czy można je hodować oraz odkryjemy kilka sekretów chiropterologii, czyli nauki badającej te nieśmiałe zwierzęta.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Czy można mieć nietoperza w domu?

Zanim przejdziemy do kluczowego pytania dotyczącego domowej hodowli nietoperzy, potocznie zwanych „gackami”, warto wskazać, co zyskujemy dzięki tym latającym ssakom. Nietoperze są niezwykle ważne dla naszego ekosystemu, ale również dla nas samych.

  • zjadają niezwykle wiele insektów, przyczyniając się także do naszego komfortu także podczas letnich dni,
  • tropikalne nietoperze przyczyniają się do zapylania wielu egzotycznych roślin, np. bananów czy goździków,
  • odchody nietoperzy to doskonały nawóz,
  • są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ekosystemów.

Ci skrzydlaci wybawcy żyją obok nas. Możemy ich spotkać nie tylko w lasach, jaskiniach czy parkach, ale również na naszych posesjach.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiMleko dla szczeniąt

Wiele osób, które interesują się chiropterologią, zastanawia się, czy można hodować nietoperze w domu. Niekiedy nasi skrzydlaci przyjaciele sami wlatują do naszych domostw, szczególnie podczas letnich dni. Co wtedy? Czy możemy go przygarnąć? Jak już wspomnieliśmy, w Polsce jest to gatunek chroniony, stąd nie możemy go hodować w domu. Co więcej, już sam tryb jego życia sprawia, że nietoperze nie nadają się do klatek czy zamkniętych przestrzeni. Wiele osób pragnie kupić egzotyczne nietoperze, których sprzedaż stanowi dla wielu formalną możliwość, jednak przestrzegamy przed tego typu zakupem. Dlaczego? Nietoperze wymagają szczególnej pielęgnacji, a ich hodowla powinna ograniczyć się wyłącznie do ogrodów zoologicznych. W Polsce nietoperze zaliczamy do dzikich zwierząt. Nawet laik w kwestii hodowli zwierząt wie, że zabieranie takiego zwierzęcia do domu, odrywając go od środowiska naturalnego, wiąże się z cierpieniem zwierzęcia, ale również może stanowić niebezpieczeństwo dla człowieka. Co jednak, jeśli znajdziemy „gacka”, który nie chce odlecieć z naszego balkonu, wleciał do mieszkania, a my przerażeni nie wiemy, jak się go pozbyć? Wystarczy pamiętać o kilku prostych sposobach na radzenie sobie z nietoperzami.

Podczas nocnej aktywności łatwo jest pozbyć się z mieszkania małych intruzów. Wystarczy otworzyć wszystkie okna w pokoju, zgasić światło i poczekać aż nasz skrzydlaty gość sam opuści pomieszczenie. Jednak kłopotliwe może okazać się pozbycie się nietoperza za dnia, kiedy to wpada on nader często w pewnego rodzaju odrętwienie. Warto wtedy wziąć karton lub pudełko, do którego wrzucimy ściereczkę. Następnie przykrywamy nim nietoperza, a pod spód wsuwamy tekturkę. Tak złapanego nietoperza możemy przymknąć pokrywką z dziurkami i wynieść na świeże powietrze, w chłodne miejsce z dala od dzieci i innych zwierząt. Pudełko należy położyć na boku. Zwierzak w dogodnej chwili sam opuści pudełko. Warto pamiętać, żeby nie wypuszczać „gacków” na deszcz czy chłód. Jeśli nadal nietoperz nie chce opuścić kartonika, należy wezwać specjalistę.

fot. Unsplash, zgodnie z licencją

Czym karmić nietoperza?

Nietoperze to zwierzęta o niezwykle szerokim przekroju menu. W zależności od gatunków mogą być owadożerne, pyłkożerne, mięsożerne czy nawet rybożerne. A co z krwią? Mit wampira przemieniającego się w wampira należy zarezerwować literaturze. Na świecie do tej pory odkryto zaledwie kilka gatunków nietoperzy, które piją krew z ofiary. W Polsce takich nie uświadczymy. My sami, zanim doczekamy przyjazdu odpowiednich służb, powinniśmy podać im ewentualnie nieco wody umieszczonej w korku od butelki. Po przybyciu aktywistów czy odpowiednich służb, specjaliści z pewnością zadbają o stan znalezionego przez nas nietoperza. Czym spróbują zregenerować jego siły? Młodym nietoperzom, które przypomnijmy – są ssakami, podadzą mleko zastępcze np. takie dla szczeniąt. Dorosłym z kolei nietoperzom zaserwują pyszne owady, robaki czy larwami mącznika.

Wciąż pokutuje w naszej świadomości wizja niebezpiecznego, zarażonego wścieklizną krwiopijcy. Jednak warto zainteresować się ich życiem, by już po chwili uzmysłowić sobie szkodliwość tych stereotypów. Mamy nadzieję, że ten artykuł przygotuje Cię na mądre spotkanie z nietoperzem.

Czy posiadanie nietoperza jest legalne?

Regulacje dotyczące posiadania nietoperzy różnią się w zależności od kraju i lokalnych przepisów. W wielu miejscach posiadanie nietoperzy jako zwierząt domowych jest zakazane ze względu na ochronę tych dziko żyjących ssaków, a także z uwagi na ryzyko przenoszenia chorób, takich jak wścieklizna.

Czy można kupić nietoperza?

W wielu krajach zakup i sprzedaż nietoperzy jest zabroniony ze względu na ich ochronę oraz ryzyko przenoszenia chorób, takich jak wścieklizna. Nietoperze są dziko żyjącymi ssakami i nie są odpowiednimi zwierzętami domowymi.

Jak długo żyją nietoperze?

Średnia długość życia nietoperzy zależy od gatunku. Niektóre mniejsze gatunki mogą żyć od 5 do 10 lat, podczas gdy większe gatunki, takie jak niektóre nietoperze owocowe, mogą żyć nawet 20 lat lub dłużej.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Dlaczego chomiki gryzą klatkę?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Czy mysz gryzie ludzi?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Czy królik to gryzoń?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Świnka morska – co trzeba wiedzieć?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Czy można hodować jeża?

Joanna Chabora

1 rok

Jak długo żyją gryzonie?

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Czy można hodować nietoperza?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.