Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego chomiki gryzą klatkę?

Chomiki są popularnymi i uroczymi zwierzętami domowymi, które często są wybierane jako pierwsze zwierzątko dla dzieci czy początkujących opiekunów. Choć zazwyczaj chomiki są przyjazne i łagodne, czasem mogą wykazywać zachowania, które mogą wydawać się niezrozumiałe. Jednym z takich zachowań jest gryzienie klatki. Chomik gryzie klatkę z różnych powodów, a zrozumienie przyczyn tego zachowania może pomóc w zapewnieniu mu odpowiednich warunków i lepszej opieki. Jeśli zmagasz się właśnie z takim problemem, to koniecznie przeczytaj nasz wpis. Dowiesz się z niego wielu wartościowych informacji, dzięki którym zrozumiesz zachowanie swojego małego pupila.

Czemu chomik gryzie klatkę?

Jednym z głównych powodów, dla których chomiki gryzą klatkę, jest chęć ucieczki lub pragnienie swobody. Chomiki są aktywnymi zwierzętami, które potrzebują dużo miejsca do biegania i eksplorowania. Jeśli klatka jest za mała lub nie zapewnia wystarczającej ilości przestrzeni, chomik może odczuwać frustrację i stres, co skłania go do prób ucieczki poprzez gryzienie drutu czy plastiku. Dlatego ważne jest, aby zapewnić chomikowi odpowiednio dużą klatkę, która pozwoli mu swobodnie poruszać się i wykazywać naturalne zachowania. Jeszcze przed samym zjawieniem się chomika w domu, warto zainwestować w dużą klatkę, która posłuży nie tylko na początku, lecz będzie doskonale sprawdzać się przez długie lata. Chomiki są zwierzętami aktywnymi, zwłaszcza w nocy. Co więcej, kochają zabawę, a żeby była ona udana, chomik musi czuć się swobodnie w swojej klatce.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKlatka dla chomika

Innym powodem, dla którego chomiki mogą gryźć klatkę, jest zaniedbanie ich potrzeb higienicznych. Chomiki są bardzo czystymi zwierzętami, które regularnie pielęgnują swoją sierść. Jeśli klatka nie jest utrzymywana w czystości, chomik może odczuwać dyskomfort i zacząć gryźć klatkę w oznakach niezadowolenia. Regularne czyszczenie klatki, wymiana podłoża i zapewnienie świeżej wody są kluczowe dla utrzymania higieny klatki i zdrowia chomika. Jak często czyścić klatkę? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Należy obserwować stan klatki, a gdy zauważymy, że jej zawartość wymaga wymiany, nie zwlekajmy z jej wyczyszczeniem. Pamiętajmy, że klatka to miejsce, w którym chomik spędza większość swojego czasu – musi więc w niej czuć się dobrze i komfortowo.

Stres jest kolejnym czynnikiem, który może prowadzić do gryzienia klatki. Chomiki są zwierzętami wrażliwymi na zmiany w otoczeniu i rutynie. Nowe środowisko, hałas, nagłe ruchy czy obecność innych zwierząt w pobliżu mogą wywoływać stres u chomika. W takich sytuacjach chomik może reagować gryzieniem klatki jako formą wyrażenia swojego niepokoju. Jeśli więc chomik to nie Twoje jedyne zwierzątko, może on bać się Twoich pupili. To kot, a może pies? Jeśli zauważysz, że chomik gryzie klatkę, gdy zwierzęta są w pobliżu, ograniczaj ich kontakty, bądź zmień miejsce położenia klatki, aby chomik czuł się bezpiecznie.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Co zrobić, gdy chomik gryzie klatkę?

Jeśli zauważysz, że Twój chomik gryzie klatkę, warto podjąć odpowiednie działania, aby zrozumieć i rozwiązać przyczynę tego zachowania:

 • Sprawdź rozmiar klatki

Upewnij się, że klatka jest odpowiednio duża, aby chomik mógł swobodnie się poruszać i wykazywać naturalne zachowania. W przypadku małej klatki rozważ zakup większej, bardziej przestronnej przestrzeni. Na szczęście klatki dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz klatkę do wymagań swojego chomika.

 • Dbaj o higienę klatki

Regularnie czyść klatkę, wymieniaj podłoże i zapewnij świeżą wodę. Zachowanie czystości w klatce pomoże uniknąć niezadowolenia chomika i zmniejszy ryzyko pojawienia się niepożądanych zachowań.

 • Zapewnij bezpieczne i spokojne otoczenie

Unikaj nagłych ruchów w pobliżu klatki i zapewnij chomikowi ciche i spokojne środowisko. Ograniczenie stresujących bodźców może pomóc w zmniejszeniu skłonności do gryzienia klatki. To szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają dzieci i inne zwierzęta. Spokojne, ustronne miejsce uchroni chomika przed niepotrzebnym stresem.

 • Skonsultuj się z weterynarzem

Jeśli problem z gryzieniem klatki utrzymuje się, warto skonsultować się z weterynarzem specjalizującym się w opiece nad gryzoniami. Profesjonalne doradztwo może pomóc w zrozumieniu i rozwiązaniu problemu.

Co trzeba zrobić, żeby chomik nie gryzł klatki?

Powodem może być zbyt mała klatka, niewymienione podłoże, zbyt ruchliwe otoczenie, w którym stoi klatka. Zapewnij chomikowi odpowiednie warunki, w których będzie czuć się bezpiecznie i swobodnie. Możesz zacząć od wyczyszczenia klatki i zmiany jej miejsca położenia w bardziej ustronne miejsce. Jeśli to nie pomoże, powodem gryzienia klatki może być jej rozmiar.

Dlaczego chomik ucieka z klatki?

Chomik może uciekać z klatki z różnych powodów. To zwierzęta o dużej aktywności i potrzebie eksploracji. Gdy klatka jest za mała, niewystarczająco zaopatrzona w zabawki czy elementy do gryzienia, chomik może odczuwać frustrację i próbować uciekać. Z racji tego, że chomiki są bardzo aktywne, powinny mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń oraz zabawki – chomiki uwielbiają się bawić!

Co zrobić, żeby uspokoić chomika?

Jeśli zauważyłeś, że Twój chomik stał się nerwowy, zapewnij mu kącik, w którym będzie miał ciszę i spokój. Klatka powinna stać w ustronnym miejscu, a w niej powinny znajdować się zabawki, za których pomocą chomik będzie mógł tworzyć kryjówki.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy mysz gryzie ludzi?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Czy królik to gryzoń?

Joanna Chabora

12 miesięcy

Świnka morska – co trzeba wiedzieć?

Joanna Chabora

1 rok

Czy można hodować jeża?

Joanna Chabora

1 rok

Czy można hodować nietoperza?

Joanna Chabora

2 lata

Jak długo żyją gryzonie?

Joanna Chabora

2 lata

5 komentarzy na temat “Dlaczego chomiki gryzą klatkę?”

 1. Mój chomik gryzł klatkę i wystarczyło, że przeniosłam ją z salonu do sypialni- problem zniknął. W sypialni ma ciszę i spokój, a w salonie zawsze coś się dzieje. W dzień cały dzień śpi, a w sypialni nikt mu nie przeszkadza. Za to w nocy buszuje… i mnie budzi 🙂

  (5/5)
 2. Mój chomik to prawdziwy czyścioch. Jak gryzie klatkę, to od razu wiem, że musze wymienić mu podłoże. Długo nie wiedziałam o co mu chodzi, byłam nawet u weterynarza na kontroli, czy wszystko w porządku, chomiczek jest w pełni zdrowy. Po prostu lubi mieć porządek w swoim małym domku.

  (5/5)
 3. Ja mam właśnie taki problem i szukam rozwiązania. Super wpis jak zawsze ! Spróbuje zmienić miejsce klatki i zobaczymy, może to pomoże.

  (5/5)
 4. Może mysz hodowlana to nie chomik, ale było i zjawisko gryzienia prętów. Znikło ono wraz z chwilą zapewnienia stałego dostępu do od powiednich rozmiarów kołowrotka; czyli to raczej nuda i potrzeba zużycia na coś energii pochodzącej z jedzenia

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.