Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić owczarka niemieckiego?

Zastanawiasz się, czym karmić owczarka niemieckiego, aby zaspokoić jego wszystkie potrzeby żywieniowe? Czym karmić psa tygodniowego, a czym dorosłego? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego.

Owczarek niemiecki – potocznie nazywany wilczurem – to niezwykle popularna i lubiana rasa wywodząca się, jak sama nazwa wskazuje z Niemiec. Są to zwierzęta należące do grupy psów pasterskich, które cechuje niezwykle wysoka inteligencja. Dzięki temu bardzo często wykorzystywane są do pracy, najczęściej w różnego rodzaju służbach, ale równie dobrze sprawdzają się np. w dogoterapii, ze względu na to, że jest to rasa niezwykle zrównoważona i oddana człowiekowi. Należy jednak pamiętać, że jest również wymagająca. Owczarkowi należy zapewnić odpowiednią ilość ruchu, uwagi i dbać o jego prawidłowy rozwój i odpowiednio zbilansowaną dietę.

Czym karmić owczarka niemieckiego?

Tak samo, jak każdy człowiek dba, a przynajmniej powinien dbać, o to, aby jego dieta była odpowiednio zbilansowana, bogata w wartości odżywcze, makro i mikroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, tak samo musimy zwracać dużą uwagę na to, czym karmimy nasze psiaki, aby zapewnić im jak najlepsze warunki rozwoju. Naturalnie, tak jak u ludzi, sposób żywienia zmienia się wraz z upływem miesięcy, a następnie lat, tak samo sytuacja wygląda wśród owczarków. Na początku szczeniaki czerpią wszelkie niezbędne im składniki odżywcze z mleka matki, następnie stopniowo ich dieta zostaje rozszerzana o dodatkowe elementy aż do momentu, w którym osiągają dorosłość i ich dieta pozostaje w miarę stała i opiera się na sprawdzonych, lubianych przez nasze czworonogi produktach.

Wyróżniamy różne typy pokarmów, które możemy serwować naszym czworonożnym przyjaciołom. Należy do nich między innymi: karma sucha lub mokra, posiłki przygotowywane samodzielnie, czy barf. Warto obserwować pupila i zobaczyć, jaki typ i forma jedzenia najbardziej mu odpowiada, i na tej podstawie przygotowywać jego dietę.

Sucha karma owczarka niemieckiego

Czym karmić szczeniaka owczarka niemieckiego?

Określenie sposobu i rodzaju żywienia szczeniaka owczarka niemieckiego jest niezwykle istotną kwestią, która mocno rzutuje na jego dalszy rozwój. Nie jest to sprawa prosta, ponieważ potrzeby małego psiaka zmieniają się niemal z tygodnia na tydzień. Aby pies miał zapewnione jak najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju i mógł dzięki temu cieszyć się długimi latami świetnej kondycji i dobrego zdrowia, to właśnie w pierwszych miesiącach jego życia należy zwrócić największą uwagę na jak najlepsze zbilansowanie jego diety. Nie oznacza to oczywiście, że dorosłe psy mogą jeść cokolwiek. Ich dieta musi być również bogata we wszystkie niezbędne im do prawidłowego funkcjonowania składniki, ale dorastający szczeniak cechuje się jednak znacznie większymi wymaganiami pod tym względem, aby mógł prawidłowo i zdrowo się rozwijać.

Czym zatem najlepiej jest karmić szczeniaka owczarka niemieckiego?

Na samym początku należy zaznaczyć, że szczeniaki do 3-4 tygodnia życia powinny przyjmować jedynie pokarm od matki. Niedopuszczalne jest w tym okresie podawanie psu jakiejkolwiek karmy czy smakołyków. Wyjątek stanowi sytuacja, w której z jakiegoś powodu szczeniak nie ma dostępu do takiego mleka. W takiej sytuacji należy zapewnić mu odpowiedni substytut, który bez trudu można dostać w sklepie oraz odpowiednią suplementację niezbędną do prawidłowego rozwoju psiaka. Pamiętajmy, że w tym przypadku konieczny jest substytut mleka odpowiedni dla psów! Nie można zastąpić go zwyczajnym mlekiem odzwierzęcym czy roślinnym. Jak karmić takie szczeniaki? Za pomocą butelki ze smoczkiem, co najlepiej oddaje sposób, w jaki szczeniak przyjmowałby pokarm od matki.

Po tym okresie, czyli pomiędzy 3-4 tygodniem życia, do diety małych czworonogów można wprowadzić inny pokarm poza mlekiem matki, lecz jedynie w charakterze dodatkowego, uzupełniającego źródła kalorii. W tym celu należy zaopatrzyć się w karmę przeznaczoną specjalnie dla młodych psów z uwzględnieniem rasy – w przypadku owczarka będą to karmy dla dużych ras psów. Najlepiej, żeby była to karma mokra, ponieważ taka forma jest najprzystępniejsza dla szczeniaka, ale jeżeli dysponujemy suchą karmą, możemy uprzednio namoczyć ją w wodzie, aby nabrała odpowiedniej konsystencji. Należy również zwrócić szczególną uwagę na to, aby już od samego początku psu podawać jedzenie w misce, ponieważ młody pies najwięcej i najszybciej się uczy, a jak wiadomo – lepiej jest od początku kształtować dobre nawyki, niż później pracować nad zmianą złych.

Kiedy nasz szczeniak osiągnie 5 tydzień życia, jego głównym źródłem pożywienia nadal powinno być mleko matki, lecz podawana dodatkowo karma nie musi już być w tak płynnej i miękkiej formie jak wcześniej.

Kiedy nasz szczeniak osiągnie 6-7 tydzień życia nadchodzi przełom, ponieważ od tej pory staje się niezależny od matki i jej pożywienia. Przyjmuje się, że w tym okresie psiak powinien otrzymywać około 200 kcal na 1 kg masy ciała, zatem łączną niezbędną, dobową ilość kalorii można z łatwością obliczyć. Młode psiaki jedzą zdecydowanie częściej niż dorosłe, dlatego w tym czasie pies powinien otrzymywać mniej więcej 5 posiłków dziennie. Ilość tą należy stopniowo zmniejszać wraz z upływem kolejnych miesięcy.

Tak na przykład 3-miesięczny pies nie powinien już otrzymywać 5 posiłków dziennie, a jedynie 3 lub ewentualnie 4.

Kiedy owczarek skończy 6 miesięcy, jego dzienne posiłki powinny oscylować w granicach 2 – 3.

Warto zwrócić również uwagę na fakt, że wraz z ukończeniem przez psa 7 miesiąca życia, jego zapotrzebowanie kaloryczne stopniowo maleje. Tak jak wcześniej przyjmować należało około 200 kcal na 1 kg masy ciała, tak teraz wraz z upływem kolejnych miesięcy ilość kalorii należy stopniowo zmniejszać aż do uzyskania 100 kcal na 1 kg masy ciała. Razem ze spadkiem zapotrzebowania kaloryczności, spada również ilość dziennych posiłków. Wraz z biegiem czasu pies powinien jeść raz, maksymalnie dwa razy dziennie.

Pomiędzy 8-9 miesiącem życia psiaka do diety warto wprowadzić posiłki przygotowywane samodzielnie, tj. gotowane mięso (najlepiej drobiowe) razem z ryżem lub makaronem.

Warto również szczeniakowi podawać suplementy specjalnie dla niego przeznaczone, aby dodatkowo wspomagać jego rozwój i funkcjonowanie organizmu.

Jak karmić szczeniaka owczarka niemieckiego?

Sposób, w jaki należy karmić szczeniaka zmienia się dość dynamicznie. Te najmłodsze maluchy pobierają pokarm od matki – gdy nie ma takiej możliwości, substytut mleka jest im podawany za pomocą butelki ze smoczkiem. Kiedy do diety pupila wprowadzamy kolejne produkty, należy pamiętać, aby podawać mu je w misce. Uczy to od małego czystości i dyscypliny, na co należy zwracać dużą uwagę od początku, ponieważ później psa znacznie trudniej jest oduczyć złych nawyków. Szczeniaki powinny dostawać pokarm znacznie częściej, w odróżnieniu od dorosłych psów, którym wystarczy 1 do 2 posiłków dziennie. Bardzo młode psiaki mogą być głodne co 2 godziny, a nawet częściej! Trzeba pamiętać, żeby obserwować swojego psa i starać się jak najlepiej odczytywać jego komunikaty, aby móc jak najlepiej dostosować pory i ilość posiłków do jego potrzeb.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSucha karma dla psa

Owczarek niemiecki z miską
Na fotografii 5-letni owczarek niemiecki – Dragon

Czym karmić dorosłego owczarka niemieckiego?

Dieta dorosłego owczarka musi być odpowiednio zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędne mu do prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki. Owczarki mają z natury nieposkromiony apetyt, dlatego tak ważne jest przemyślane skomponowanie diety.

Sucha karma dla owczarka niemieckiego

Sucha karma jest najpopularniejszym pożywieniem dla czworonogów na rynku. Wybierając ją, warto kierować się jej jak najwyższą jakością oraz odpowiednią zawartością witamin i minerałów. Ten rodzaj karmy jest szczególnie polecany dla owczarków niemieckich, ponieważ mają one skłonność do występowania dolegliwości żołądkowych. Warto również zaznaczyć pozytywny wpływa suchej karmy na uzębienie czworonogów, ponieważ ułatwia ona usuwanie osadzającego się kamienia nazębnego oraz wspomaga usuwanie resztek jedzenia gromadzących się między zębami. Zdecydowanie warto stosować ją w diecie swojego pupila, urozmaicając ją dodatkowo innymi formami karmy.

Mokra karma dla owczarka niemieckiego

Wybierając mokrą karmę, należy zwrócić szczególną uwagę na jej skład, aby była jak najwyższej jakości i bogata w wartości odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu naszego pupila. Zwykle jest ona bardziej lubiana przez czworonogi niż karma sucha, dlatego w przypadku, kiedy mamy problem z zachęceniem psa do suchej karmy, można zmieszać ją razem z mokrą. Dzięki swojej konsystencji i dużej zawartości wody ma ona dobry wpływ na układ moczowy psa, także warto wprowadzić ją do diety owczarka.

Samodzielnie przygotowywane posiłki dla owczarka niemieckiego

Samodzielne przygotowywanie posiłków jest bardzo dobrym i pełnowartościowym elementem diety dla owczarka. Najczęściej taki posiłek opiera się na gotowanym mięsie (zwykle drobiowym lub wołowym) z dodatkiem kasz, makaronów czy ryżu oraz warzyw. Taki posiłek jest w stanie zapewnić niemal wszystkie zapotrzebowania pupila i dostarczyć mu odpowiednio dużo wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jego organizmu.

Barf dla owczarka niemieckiego

Jest to dieta oparta na świeżym, surowym mięsie i podrobach oraz dodawanych do nich warzywach i suplementach. Została opracowana tak, aby jak najlepiej imitować naturalne pożywienie dla pierwotnych psów, mięsożerców i szybko znalazła wielu zwolenników. Ten sposób żywienia wzorowany jest na posiłku wilka, co idealnie nadaje się dla jego bliskiego kuzyna, czyli właśnie owczarka. Właściciele czworonogów, u których stosuje się dietę barf chwalą sobie jej pozytywne efekty, tj.: zauważalnie zdrowsze uzębienie, błyszcząca sierść, polepszenie wzroku, czy zauważalna poprawa w przypadku chorób chronicznych. Warto zainteresować się tym tematem i sprawdzić, czy taki sposób karmienia będzie odpowiadał naszemu psu.

Komponując dietę dla swojego czworonoga, należy wprowadzać różne typy i kombinacje pokarmu, aby móc dobrać posiłek jak najlepiej odpowiadający jego potrzebom i dostosowany do jego aktywności fizycznej, ale również taki, którym będzie się zajadał ze smakiem.

Nie należy również pomijać suplementów w diecie owczarka. Specjalnie dobrane będą wspierać organizm oraz ustrój naszego pupila, co z pewnością wyjdzie mu na dobre.

Jak karmić dorosłego owczarka niemieckiego?

Dieta dorosłego owczarka i sposób jego karmienia różni się znacząco od sposobu, w jaki karmimy szczeniaka. Psa uznaje się za w pełni dorosłego kiedy skończy 18 miesięcy, ale już znacznie wcześniej pies powinien dostawać zaledwie 1, maksymalnie 2 posiłki dziennie, w odróżnieniu od szczeniaków, które mogą potrzebować ich aż 5 w ciągu doby. Posiłek należy oczywiście podawać w misce specjalnie do tego przeznaczonej. Najlepiej, aby ostatni posiłek podany został do godziny 19, ale przede wszystkim należy obserwować psa i starać się jak najlepiej odczytywać jego komunikaty, aby posiłki oraz ich pory karmienia dobrać jak najlepiej.

Czy karmienie owczarka krótko i długowłosego czymś się różni?

Zasadniczo jedyne istotne różnice, jakie występują pomiędzy owczarkiem niemieckim krótkowłosym a owczarkiem niemieckim długowłosym są wyłącznie wizualne. Sposób ich karmienia począwszy od pierwszych tygodni życia, po jego resztę jest taki sam, dlatego jeśli jesteś właścicielem któregokolwiek z tych pięknych stworzeń, to śmiało możesz korzystać z informacji zawartych w tym artykule.

Jakich produktów należy unikać karmiąc owczarka niemieckiego?

Tak samo, jak organizm ludzki, tak i psi, nie jest w stanie trawić lub tolerować niektórych produktów. O tyle o ile człowiek ma łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju środków wspomagających trawienie i jest w stanie łatwo określić swój problem, tak niestety nasz pies nie może wprost zakomunikować swoich dolegliwości właścicielowi. Z tego względu trzeba zwracać szczególną uwagę, aby nie spożywał produktów, które szkodzą jego zdrowiu, a nawet zagrażają życiu.

Lista tych produktów jest dość obszerna. Należą do niej przede wszystkim:

 • słodycze pod każdą formą (szczególnie czekoladowe),
 • alkohol,
 • kości kurczaka (ze względu na to, że po rozgryzieniu są one niezwykle ostre i niebezpieczne dla przewodu pokarmowego psiaka),
 • ostre dania i przyprawy,
 • mleko,
 • owoce tj. winogrona, rodzynki, cytrusy, awokado,
 • warzywa tj. rośliny strączkowe, czosnek, cebula, ziemniaki, rośliny rdestowate (np. gryka, szczaw, rabarbar),
 • orzechy.

Należy również zwrócić uwagę na to, aby posiłki podawane pupilowi nie były gorące, ponieważ nie jest on w stanie poskromić swojego apetytu i będzie jadł pomimo odczuwalnego bólu, co może doprowadzić do poparzeń przewodu pokarmowego.

Warto też zwrócić uwagę na sposób, w jaki włączamy jajka do diety psa. Są one często zalecane ze względu na mnogość składników odżywczych, lecz zanim zaserwujemy je naszemu pupilowi, należy poddać je obróbce termicznej, ponieważ surowe jajko może zawierać salmonelle, która jest groźna nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt.

Czego nie powinien jeść owczarek niemiecki?

Owczarek, tak jak inne psy, nie powinien jeść przede wszystkim produktów przeznaczonych dla ludzi, takich jak słodycze czy produkty zawierające kofeinę. Co ważne – psom nie powinny być podawane kości drobiowe, które mogą być dla psa śmiertelnie niebezpieczne! Mogą one być przyczyną zadławienia lub zakrztuszenia.

Jakie owoce może jeść owczarek niemiecki?

Owoce powinny stanowić niewielką część diety psa i powinny być podawane wyłącznie jako przysmak (raz na jakiś czas). Chcąc poczęstować psa owocem, możemy wybrać banana, arbuza, jabłko bądź gruszkę. Chcąc wprowadzić nowe produkty do diety pupila, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.

Czy owczarek niemiecki może jeść kości?

Tak, ale wyłącznie te zakupione w sklepie zoologicznym, będące bezpieczne dla psa. Jeśli chodzi o kości drobiowe ( np. te, będące pozostałością z obiadu) to absolutnie nie wolno podawać ich psom! Są one bardzo kruche i mogą utknąć w przełyku, doprowadzając do zadławienia psa. W tym przypadku rasa nie ma znaczenia – psy nie powinny jeść kości, które nie są zakupione w sklepie zoologicznym.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

2 komentarzy na temat “Czym karmić owczarka niemieckiego?”

 1. Ale fajny wpis! Owczarki niemieckie to moja ulubiona rasa! Psiaki są naprawdę kochane, ale trzeba odpowiednio dbać o ich dietę, bo to jednak psy rasowe i często chorują.

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.