Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym umyć psa?

Opiekunowie swoich pupilów często nie zdają sobie sprawy z tego, jak skutecznym magnesem na brud jest ich psiak. Nie mówimy tutaj tylko o sporych psach, ale także o tych mniejszych, które słyną z tego, potrafią zajrzeć w każdy zakamarek mieszkania.

To oczywiście nie przeszkadza mu w rozdawaniu „buziaków” wszystkim domownikom i gościom. Ci z reguły nie odrzucają tych zalotów, mimo że psiak z czasem przypomina chodzącą kulkę kurzu i włosów. Jak sobie z tym radzić? Czym umyć psa, żeby efekty były bardziej zadowalające?

Połączenie niewielkich rozmiarów i stosunkowo długich włosów może i wygląda uroczo, ale trzeba mieć świadomość, że piesek jest często szczotką do zamiatania, a wrodzona skłonność do odkrywania każdego zakamarku Twojego domu sprawia, że nawet czyste i zadbane wnętrze nie jest w stanie ochronić pupila przed zabrudzeniem się. Dlatego też każdy opiekun powinien należycie zadbać o higienę swojego psa.

Problem w tym, że większość psiaków zwyczajnie nie lubi kąpieli. Z tym oczywiście można sobie poradzić – warto jednak pamiętać, że etap przekonywania psiaka do kąpieli jest procesem długim i żmudnym. W pierwszej kolejności powinno się zadbać o to, żeby pieskowi łazienka nie kojarzyła się tylko i wyłącznie z kąpielą. Dlatego jeszcze przed pierwszym myciem przyprowadź tutaj psa, pozwól mu zapoznać się z zapachami i wyglądem poszczególnych przedmiotów. Dobrze, jeśli zostawisz tutaj jakąś zabawkę lub właśnie tutaj dasz psiakowi smakołyka – to na pewno sprawi, że w łazience będzie się on czuł dużo lepiej, a to podstawa do wpakowania maluszka do wanny na szybką kąpiel.

Czym myć psa?

Kiedy w końcu nadejdzie czas kąpieli, musisz pamiętać o kilku zasadach. W pierwszej kolejności będziesz musiał dokładnie wyczesać psa – jeśli przed kąpielą pozbędziesz się martwych włosów, to dużo prościej doprowadzisz szampon do nasady włosów i skóry. Kiedy już pupil trafi do wanny, miski bądź brodzika, to pamiętaj, że wolno Ci używać tylko i wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla psów. To bardzo ważne – wszelkie szampony dla ludzi będą dla psa niebezpieczne, bo nasze pH skóry zasadniczo różni się od skóry psów.

Jaki szampon dla psa?

Producenci kosmetyków dla psów mają jasno wyznaczone wytyczne i granice. Dlatego też z reguły nie musisz się obawiać o to, że takie produkty zaszkodzą Twojemu pupilowi. Oczywiście im więcej uwagi poświęcisz na dobór odpowiedniego produktu, tym lepiej. W końcu poszczególne rasy mimo wszystko się od siebie różnią, więc dobór szamponu, który jest tworzony z myślą o konkretnej rasie, jest najlepszym pomysłem. Warto też zwracać uwagę na detale – skóra szczeniąt jest szczególnie wrażliwa i z tego powodu należy wybrać coś odpowiedniego dla szczeniąt.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSzampony dla psów

Kiedy już wiesz, że masz odpowiednie kosmetyki, a psiak został wcześniej wyczesany, nie pozostaje nic innego, jak zacząć kąpiel. Ograniczaj się tutaj tylko i wyłącznie do letniej wody. Twoje ruchy powinny być delikatne i dokładne, żeby nie splątać sierści. Do tego warto jeszcze zapamiętać, żeby unikać okolic oczu i uszu. Warto podczas kąpieli mówić do psiaka – spokojnym i opanowanym głosem. Dzięki temu piesek będzie spokojniejszy.

Kiedy już opanujesz to wszystko, szybko zauważysz, że kąpanie psiaka wcale nie musi być udręką. Co więcej, możecie to polubić, a to przecież prawdziwa rzadkość. Ostatnim pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć, dotyczy częstotliwości kąpieli. Jak często pupila powinno się odwiedzać łazienkę razem ze swoim pupilem? Cóż, to zależy. Tak naprawdę, kąpać psa trzeba wtedy, kiedy wymaga tego sytuacja. Nie ma jasno określonych zasad. Jeśli widzisz (lub czujesz), że psiak już powinien wskoczyć do wanny, to znaczy, że nadeszła właściwa pora. Po prostu!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

0 komentarzy na temat “Czym umyć psa?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.