Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies rzuca się na inne psy?

Podobnie jak ludzie, psy podczas spaceru nawiązują ze sobą interakcje. Czasami obwąchują się, przyjaźnie merdając ogonami, innym razem powarkują, szczekają na siebie albo wręcz otwarcie przystępują do ataku. Dlaczego pies atakuje inne psy i jak poradzić sobie z tą sytuacją?

Dlaczego pies rzuca się na inne psy?

Pies nie rzuca się na innego psa bez powodu. Tym może być złość, strach albo… wysoki poziom testosteronu. Jak wiele zwierząt, pies przejawia instynkt dominacji, który u różnych ras jest nasilony w różnym stopniu. Jedne czworonogi bez problemu tolerują w swoim otoczeniu inne osobniki, inne reagują agresją na każdego psiaka pojawiającego się w pobliżu. Żeby uniknąć sytuacji, w której nasz pies rzuca się w ataku na inne zwierzęta spacerujące po parku, należy go jak najwcześniej socjalizować i oswajać z otoczeniem innych ludzi i zwierząt. Pies często rzuca się na inne psy również w obronie swojego właściciela – nawet jeśli ten tak naprawdę nie znajduje się w zagrożeniu.

Agresja może pojawić się także jako reakcja obronna w sytuacji, gdy inny pies próbuje odebrać naszemu czworonogowi jego własność: gryzak, zabawkę albo patyk. Agresywny pies to często również pies, który ma w sobie mnóstwo energii, które nie ma jak rozładować. Inne powody rzucania się na psy w parku? Może się zdarzyć, że motorem napędowym agresywnego zachowania jest strach – jeśli napotkany pies jest dużo większy lub jeśli nasz czworonóg miał przykre doświadczenia np. z konkretną rasą.

Co robić, jeśli pies jest agresywny?

Każdemu psu od czasu do czasu zdarza się warknąć na innego czworonoga. Jeśli jednak nasz zwierzak jest wyjątkowo agresywny lub jeśli rzuca się właściwie na każdego napotkanego na spacerze psiaka, lepiej nie bagatelizować tej sytuacji. Najważniejsze to spróbować ustalić przyczynę zachowania psa – dopiero znając podłoże, możemy właściwie zareagować. Pomocny w przypadku agresywnego psa może okazać się behawiorysta. Ten na podstawie obserwacji stwierdzi, co sprawia, że pies rzuca się na inne psy, i pomoże w usunięciu problemu – czy to utrwalonych złych wzorców, czy nadmiernego instynktu terytorialnego, czy silnego strachu.

Przeczytaj także:

SKĄD SIĘ BIERZE AGRESJA U PSA I W JAKI SPOSÓB SOBIE Z NIĄ RADZIĆ?

DLACZEGO PIES RZUCA SIĘ NA LUDZI?

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

0 komentarzy na temat “Dlaczego pies rzuca się na inne psy?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.