Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies rzuca się na ludzi?

Podobnie jak w przypadku ludzi psy także mogą mieć różne usposobienia. Nic więc w tym dziwnego, że mogą pojawić się pewne trudności wychowawcze. Jak sobie z tym radzić?

Najgorzej jeśli nasz czworonożny przyjaciel jest wrogo nastawiony do obcych ludzi i wręcz rzuca się na nich. Z całą pewnością nie należy takiego zachowania lekceważyć, gdyż wspólne życie może stać się nie lada wyzwaniem i skutkować wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami.

Należy pamiętać o tym, że pies sam z siebie nie jest zły, a winą za jego agresywne zachowanie często powinien niestety obarczyć się właściciel problematycznego zwierzęcia. Oczywiście nie zawsze to on ponosi winę za agresywne zachowanie psa, gdyż na kształtowanie jego charakteru i zachowań wpływa także otoczenie.

Dlaczego pies rzuca się na ludzi?

Na samym wstępie warto od razu zaznaczyć, że agresywne zachowanie psa jest stosunkowo trudne do zwalczenia i każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Przyczyną owej wrogości mogą być bowiem różne czynniki. Warto wobec tego udać się ze swoim czworonogiem do weterynarza czy też behawiorysty. Okazuje się, że problemem może nie być niewłaściwe wychowanie psa czy też toksyczne otoczenie, ale czynniki genetyczne i hormonalne. Nie zmienia to jednak faktu, że prawidłowo wyszkolony pies nie będzie reagował agresywnym zachowaniem ani też nie będzie wykazywał wobec obcych ludzi tendencji do nieuzasadnionej agresji. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku psa rzucającego się na ludzi jego właściciele także nie może czuć się bezpieczny w jego towarzystwie.

Wyróżnia się pięć typów agresji psów. Pierwszym jest agresja terytorialna, która stosunkowo często występie u psów obronnych. Druga jest agresja dominacyjna, którą można poznać po tym, że pies usiłuje podporządkować sobie innych, zyskując w ten sposób wysoką pozycję w stadzie. Trzeci typ agresji wynika ze strachu, a czwarty dotyczy agresji przemieszczonej – wówczas próba odciągnięcia psa może skończyć się atakiem na właściciela czy nawet obcą osobę. Ostatni typ agresji dotyczy suk, który po prosu wynika z niedopuszczania do siebie nikogo ze względu na konieczność obrony swojego potomstwa.

Przeczytaj także: Skąd się bierze agresja u psa i w jaki sposób sobie z nią radzić?

kolczatka dla psa

Kolczatka dla psa 

Pomoc podczas nauki chodzenia na smyczy dla psów „wyrywnych”

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

1 komentarz na temat “Dlaczego pies rzuca się na ludzi?”

  1. Ja dopiero niedawno dowiedziałam się, że nie można wejść do autobusu z psem bez kolczatki! Jest to potrzebne nawet u małych psiaczków, a to szczególnie mnie zaskoczyło!

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.