Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies zjada patyki?

Wielu naszych Czytelników skarży się, że ich psy zjadają lub chociaż obgryzają drewniane patyki. Czy jest to normalne zachowanie i jak ewentualnie można mu zapobiec? Jak wpłynąć na psa, by zaniechał gryzienia patyków? Odpowiedzi na te pytania zamieszczamy w dzisiejszym wpisie.

Patyki a szczenięta

Gryzienie wszystkiego co twarde jest normalne u szczeniąt. Ich zęby rozwijają się niezwykle szybko, co przedkłada się na charakterystyczny dyskomfort, objawiający się uczuciem swędzenia. Mimo to, warto w przypadku zaistnienia takich sytuacji, podać zwierzęciu coś twardego, np. dedykowane kości. Drewno ze względu na swoją specyfikę może bardzo łatwo odłożyć się z układzie pokarmowym psa, co skutkuje zwiększonym ryzykiem powstania stanu zapalnego.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiMokra karma dla psa

Czy duży pies może jeść patyki?

W przypadku dużych (dorosłych) psów ciągłe zjadanie patyków nie należy do standardowych czynności psa i – najczęściej – jest objawem różnych zaburzeń.

Dlaczego pies zjada patyki? Najczęstszym powodem jest stres. Drewniana papka, będąca pozostałością obgryzanego patyka, bardzo często jest żuta przez zwierzę, co ma zminimalizować ewentualny stres. W takiej sytuacji, bezwzględnie należy zapewnić psu spokój o ile jest to oczywiście możliwe.

Nadmierne gryzienie patyków może też być związane z chorobami dziąseł, bądź uszkodzeniem i nieprawidłowym wzrostem zębów. Zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji, koniecznie należy zwrócić się o pomoc do weterynarza.

Jak oduczyć psa gryzienia drewna?

Oduczenie psa nawyku gryzienia patyków jest bardzo czasochłonne. Niemniej z punktu widzenia zwierzaka jest to bardzo istotna i ważna czynność.

Oprócz wymienionego wyżej spokoju, pies powinien (chociażby okresowo) mieć założony kaganiec. Opcjonalnym rozwiązaniem jest smycz, lub lina treningowa. Ne zapominajmy również o wizycie u weterynarza!

Kilka słów podsumowania…

Reasumując, zjadanie patyków przez psa (zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasu) zawsze powinno wiązać się z wizytą u weterynarza. Zasada ta powinna również w pewnym stopniu obejmować szczenięta, aczkolwiek w ich przypadku zjawisko to ma często naturalną etymologię.

Przeczytaj także:

DLACZEGO PIES JE TRAWE?

JAK ODUCZYĆ PSA SIKANIA W DOMU?

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

0 komentarzy na temat “Dlaczego pies zjada patyki?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.