Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego pies zjada swoje odchody?

Niejednej osobie udało się zapewne w życiu zobaczyć dość specyficzne zjawisko w postaci psa zjadającego własne odchody. Zjawisko to określa się mianem koprofagii i czasami jest ono całkowicie naturalnym zachowaniem u czworonoga. Najczęściej można się z nim spotkać w przypadku oszczenionych suk i szczeniąt naśladujących swoją matkę. Nie trzeba martwić się takim zachowaniem, chyba że zjadanie własnych odchodów nie jest sporadyczne, a zainteresowanie nimi psa nie mija. Pojawia się zatem pytanie – dlaczego pies zjada swoje odchody?

Czy psu „kupy” smakują?

Zdarza się tak, że pies je nie tylko swoje odchody, ale interesuje się również odchodami innych psów, kotów czy nawet koni. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne. Należy ich szukać w psychice swojego czworonoga lub w problemach z jego zdrowiem.

Jeśli pies boryka się z zaburzeniami trawienia i przerostem patogennej flory jelitowej, to wówczas spożywane przez niego jedzenie nie jest w pełni strawione i jego resztki znajdują się w kale zwierzęcia. Czasami pies po prostu czuje w swoich odchodach jedzenie i nie może się powstrzymać od zjedzenia ich, ale przyczyną zjadania własnych odchodów może być także niedobór witamin.

Innym czynnikiem takiego zachowania mogą być problemy psychiczne. Koprofagia może wynikać ze zbyt dużego stresu – szczególnie jeśli pies był karany przez właściciela za to, że załatwił się w złym miejscu. Takim postępowaniem człowiek może sam przyczynić się do tego, że pies ze strachu przed karą od razu zje swoje odchody, aby jej uniknąć.

Co zmusza psa do zjadania odchodów

Zjadanie własnych odchodów można zaobserwować także w przypadku psów żyjących w dużym stadzie, gdzie dochodzi do walki o jedzenie. Wówczas najsłabszy osobnik ze względu na chroniczny brak jedzenia może zainteresować się odchodami. Problem może tkwić również w tym, że pies czuje się opuszczony, czyli wynikać z tęsknoty. Pies może zacząć eksperymentować z jedzeniem swoich odchodów z nudów czy też w celu zwrócenia na siebie uwagi i wymuszenia na właścicielu poświęcenia mu większej ilości czasu.

Jeśli ze zdrowiem psa wszystko jest w porządku, to pozostają problemy behawiorystyczne. W związku z tym należy bacznie obserwować swojego pupila w celu poznania prawdziwej przyczyny jego niewłaściwego zachowania.

Dlaczego mój pies zjada kupy?

Czasami pies czuje w swoich odchodach jedzenie i nie może się powstrzymać od zjedzenia ich, ale przyczyną zjadania własnych odchodów może być także niedobór witamin. Zjadanie własnych odchodów może być również związane ze stresem. Choć dla właścicieli psów to zjawisko jest wręcz niedopuszczalne, to wśród psów uznawane jest za coś naturalnego.

Jakie witaminy dla psa, żeby nie jadł odchodów?

Gdy pies zjada odchody, warto podawać mu witaminy z grupy B, probiotyki i prebiotyki oraz suplementy, które uzupełniają dietę psa. Należy zadbać również o wzbogacenie jego codziennej diety. Jeśli problem nie będzie ustępować i podczas spacerów pies nadal będzie spożywał odchody, warto zainwestować w kaganiec, który mu to uniemożliwi.

Co jaki czas powinno się odrobaczać psa?

Gdy pies ukończy 12. miesięcy powinien być odrobaczany co około 3 miesiące. Regularne odrobaczanie ma korzystny wpływ na zdrowie psa, a ludzi chroni przed zakażeniem się chorobami odzwierzęcymi.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

1 komentarz na temat “Dlaczego pies zjada swoje odchody?”

  1. Oj naprawdę wiele razy zastanawiałem się, dlaczego pies je swoje odchody. Znacie ten powtarzający się schemat, prawda? Widzisz, że pies coś wcina, więc krzyczysz „wypluj to” i lecisz do niego, a ten czym prędzej połyka zawartość paszczy, jakby to była najsmaczniejsza rzecz na świecie. Typowy pies 😀

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.