Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego psy szczekają?

Szczekający pies nie jest zjawiskiem niezwykłym. Każdy pies szczeka i każdy robi to na swój własny, oryginalny sposób. U psów szczekanie jest tym, czym płacz dla niemowlęcia, czyli sposobem komunikacji i wyrażania emocji. Dlaczego pies szczeka? Wyróżnić można kilka powodów.

Uwarunkowania szczekania

Szczekanie psa jest procesem mimowolnym. Pojawia się na skutek uwarunkowań genetycznych oraz pod wpływem środowiska. Psy, jako zwierzęta charakteryzujące się dużą inteligencją, bardzo szybko uczą się, że szczekanie zwraca uwagę ludzi, może spowodować ich zainteresowanie zwierzęciem lub wręcz przeciwnie – zainicjować ucieczkę.

Różne rodzaje szczekania

Analogia do sposobu komunikacji niemowlęcia nie jest przypadkowa w odniesieniu do psa. Każda matka wie, że niemowlęta, w zależności od komunikowanej potrzeby, płaczą w rożny sposób. Podobnie jest ze szczekaniem psa. Ten sam pies będzie szczekał inaczej kiedy się boi, a inaczej, kiedy chce zwrócić na siebie uwagę. Wyznacznikiem są często towarzyszące szczekaniu odgłosy, takie jak warczenie, prychanie, wycie, piszczenie lub skomlenie.

Dlaczego pies szczeka?

Chociaż każdy pies jest inny, wszystkie czworonogi szczekają najczęściej, ponieważ:

Chcą zwrócić na siebie uwagę człowieka

Niekoniecznie musi to być właściciel, dla psa liczy się każdy, kto zareaguje na szczekanie. Z tego powodu szczekają psy, które chcą być w centrum uwagi, nie lubią zostawać same w domu lub nie mają zapewnionej odpowiedniej dawki ruchu przed opuszczeniem domu przez właściciela.

Boją się

Pies, podobnie jak człowiek, ma swoją strefę bezpieczeństwa. Jej przekroczenie powoduje reakcję w postaci szczekania. Jeżeli zagrażający zwierzęciu obiekt nie odsunie się, pies często wpada w panikę i wycofuje się, po czym ponownie szczeka.

Jak pies tęskni to szczeka

Zwierzę, które nie ma zapewnionej odpowiedniej dawki socjalizacji, rozpoczyna szczekanie, kiedy osoba, do której pies bardzo się przywiązał, znika z pola widzenia. Reakcję tę można porównać do lęku separacyjnego u dzieci.

Są rozbawione

Szczekanie jest elementem zabawy, często towarzyszy mu machanie ogonem, bieganie i skakanie.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

10 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

2 komentarzy na temat “Dlaczego psy szczekają?”

  1. a jak pies owczarek kanapowiec, czasem szczeka pilnując posesji w dzień , na osoby obce i ewentualnie przechodzące psy, ……….. jego zachowanie uważane jest za zgodne z rasą ale jednocześnie uciążliwe dla JEDNEGO sąsiada ……… i wyrok sądu skazujący za uciążliwy hałas……

  2. Hej, a ja mam kochaną suczkę sznaucer olbrzym i mimo, iż jej szczekanie też jest wpisane w rasę ( szczerze, jestem z nią 24h i szczeknie z 2-3 razy dziennie) ma również wyrok sądu za szczekanie…. szkoda, że nie sądzą głupich ludzi za uporczywą nienawiść….

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.