Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Doberman – wszystko o nim

Dobermany wzbudzają podziw swoją atletyczną sylwetką i dumnym charakterem. Są silne, wysportowane i szybkie w reakcjach. Mają mnóstwo energii i uwielbiają wyzwania.

To inteligentne, czujnie obserwujące rzeczywistość czworonogi. Doberman jest bardzo przywiązany do swojego opiekuna i świetnie sprawdza się jako pies stróżujący – to rasa wyhodowana, by towarzyszyć człowiekowi i chronić go. Choć dzisiejsze dobermany nie są tak ostre jak ich przodkowie, wymagają odpowiedzialnego podejścia oraz profesjonalnego wyszkolenia.

Doberman – pochodzenie rasy

Z powstaniem rasy wiąże się ciekawa historia. Za jej twórcę uważa się Karla Friedricha Louisa Dobermanna – żyjącego w XIX wieku niemieckiego poborcę podatkowego, właściciela zakładu przerobu odpadów rzeźnianych i hycla.

Ponieważ jego profesja nie cieszyła się dobrą sławą, Dobermann obawiał się o swoje życie. Postanowił więc wyhodować sobie psa obronnego. Najostrzejsze i najsilniejsze ze złapanych przez siebie psów krzyżował z psami rzeźnickimi. Chciał stworzyć rasę, która będzie czujna, waleczna i wytrzymała. Przodkami dzisiejszego dobermana są m.in. pinczer krótkowłosy, owczarek niemiecki, rottweiler i wyżeł niemiecki.

Pierwsza oficjalna wystawa dobermanów odbyła się już w 1899 roku, a jej zwycięzca Graf Belling von Gronland jest podobno wspólnym przodkiem wszystkich dzisiejszych psów tej rasy.

Atletyczna sylwetka – czyli wygląd dobermana

Rozpoznanie dobermana nie sprawia większych kłopotów. To pies, którego wyróżnia dumna, wpisana w kwadrat sylwetka. Dobermany mimo rozbudowanej muskulatury, są niezwykle zgrabne i poruszają się z wielką gracją. Mają krótki, prosty grzbiet i głęboką klatkę piersiową. Ich łapy dobrze umięśnione, ale szczupłe, przypominające wyglądem te kocie.

W ruchu dobermany przypominają konie – są szlachetne i eleganckie. Poruszają się płynnie, lekko i szybko. Znakiem rozpoznawczym psa tej rasy jest również głowa: długa, mocna, z wysoko osadzonymi uszami. Opiekunowie dobermanów podkreślają też, że to psy o wyjątkowo inteligentnym spojrzeniu.

Doberman ma oczy kształtem przybliżone do migdała, o ciemnej tęczówce i żywym, bystrym wyrazie. Sierść dobermana jest krótka, gęsta, dobrze przylegająca do ciała psa. Podszerstek u tej rasy nie występuje. Szata psa tej rasy jest czarna lub ciemnobrązowa, ale ciekawostką dla fanów dobermana będzie fakt, że dawniej hodowano również psy błękitne oraz kremowe z niebieskimi oczami. Dziś ani rozjaśniona czerń, ani dobermany albinosy nie są uznawane przez związki kynologiczne.

Doberman – pies z charakterem

Doberman to pies idealny dla tych, którzy uwielbiają psy o stanowczym, wyraźnym charakterze. To odważne, stanowcze czworonogi, które uwielbiają pełnić rolę przywódczą. Nie boją się nowych wyzwań, są bystre i szybko się uczą. Są czujnymi obserwatorami, w każdej chwili gotowymi do szybkiej reakcji. Ponieważ dobermany to silne zwierzęta, wyhodowane, by chronić człowieka przed zagrożeniem, należy jak najszybciej zacząć je szkolić. W przeciwnym rasie pies może stać się agresywny i stanowić zagrożenie dla otoczenia.

Mały doberman powinien dużo przebywać z ludźmi i mieć okazję dobrze spożytkować ogromne pokłady energii. Te psy to urodzeni sportowcy: są zgrabne, wytrzymałe, świetnie znoszą długotrwały wysiłek fizyczny. Podczas zabawy i szkolenia pies nauczy się współpracować ze swoim właścicielem: mimo mało uległego charakteru doberman ceni swojego opiekuna i jest mu posłuszny. Co dla wielu zaskakujące, ten szlachetny pies o atletycznej budowie, uwielbia pieszczoty i czułości – to świetny sposób na pogłębienie więzi między psem a jego panem.

Doberman w domu – jak o niego dbać?

Dzisiejsze dobermany nie są już tak ostre jak ich przodkowie. Coraz częściej zamiast pełnić rolę psa stróżującego, stają się oddanym towarzyszem i pełnoprawnym członkiem rodziny. To psy, które są bezgranicznie oddane swoim opiekunom. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na stanowczy i silny charakter, pies tej rasy wymaga odpowiedniego prowadzenia. Jeśli nie chcemy wychować przyszłego dyktatora rządzącego całą rodziną, wobec małego dobermana należy być delikatnym, ale i konsekwentnym. Pies tej rasy musi od początku mieć poczucie, że to nie on rządzi w domu.

Inna kwestia to zdrowie dobermana. Tutaj dobra wiadomość dla tych, których zachwycają te zgrabne, silne zwierzęta: dobermany cieszą się z reguły dobrym zdrowiem i są odporne na choroby. Jak każda rasa, mają jednak swoje słabości.

Z powodu braku podszerstka psa należy chronić przed chłodem: zimą przyda mu się osłaniająca kapa, w przeciwnym razie pies może często chorować, co w perspektywie czasu na pewno wywrze negatywny wpływ na jego zdrowie.

Należy również dbać i to już od małego o odpowiednią dawką ruchu. Pies musi się wyszaleć, ale nie może się przeforsowywać, ponieważ na dłuższą metę nadmierny wysiłek może przyczynić się go problemów od strony układu sercowo-oddechowego. Dbając o zdrowie dobermana, należy zatroszczyć się o odpowiednio kaloryczne, dobrej jakości pożywienie, a także pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

1 komentarz na temat “Doberman – wszystko o nim”

  1. Doberman wygląda jak bardzo niebezpieczny pies! No i na pewno dobermany są szybkie, bo bardzo smukłe. To prawda?

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.