Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak czesać psa?

Pielęgnacja sierści psa to jeden z najważniejszych aspektów dbania o jego kondycję i zdrowie. Niestety, wiedza większości opiekunów kończy się na głaskaniu pupila i zachwycaniu się miękkością jego sierści. Oto krótki przewodnik, który każdemu powinien przybliżyć tematykę tego niezwykłego wytworu psiego naskórka.

Czym jest psia sierść?

Sierść psa zamiennie nazywa się szatą. Składa się ona z okrywy zewnętrznej, będącej zbiorem włosów ościstych i gęstych włosów puchowych, które w środowisku hodowców nazywa się podszerstkiem. Jak łatwo się domyślić, szata ma podwójną funkcję. Zewnętrzne, najczęściej długie włosy, doskonale chronią psa przed oddziaływaniem wilgoci. Z kolei wewnętrzna warstwa puchowa, zabezpiecza zwierzę przed utratą ciepła.

Sierść psa – rodzaje i budowa

Istnieją różne rodzaje sierści psa. Różnią się one między sobą budową i strukturą. Z punktu widzenia opiekuna zwierzęcia, każdą z nich inaczej się pielęgnuje. Chcesz dowiedzieć się, jak często czesać psa. O tym napiszemy w dalszej części poradnika.

Sierść długa

Sierść długa nie jest jednorodnym tworem naskórka. Dzieli się ona na kilka różnych rodzajów. Najczęściej spotykane jej odmiany to sierść prosta, kręcona, wełnista i falowana. Jest ona bardzo miła w dotyku, stanowiąc jednocześnie doskonałą barierę ochronną. Niestety, wymaga też bardzo złożonej pielęgnacji i regularnego strzyżenia.

U niektórych ras psów, charakteryzuje się ona bardzo grubą warstwą puchową. Dzięki temu, np. owczarek niemiecki, bądź golden retriever, doskonale znoszą niskie temperatury. U niektórych ras, podszerstek w ogóle nie występuje. Wtedy, taką odmianę długiej sierści nazywamy włosiem. Jej występowanie jest charakterystyczne np. dla yorkshire terrierów.

Sierść krótka

Istnieją dwie podstawowe odmiany tzw. sierści krótkiej. Odmiana krótka, jest łatwiejsza w pielęgnacji. Z kolei odmiana długa wymaga znacznie większej troski, aczkolwiek nie linieje aż tak intensywnie, jak jej krótki odpowiednik. Trudno jednoznacznie zdefiniować strukturę sierści krótkiej. U niektórych psów składa się ona wyłącznie z podszerstka (np. krótkowłosy owczarek niemiecki malinois). Z kolei u innych, jej podstawowym elementem jest włosie ościste. Takie psy (np. jamnik lub doberman), są znacznie mniej chronione przed utratą ciepła.

Sierść szorstkowłosa

Psy o sierści szorstkowłosej, budzą zachwyt wśród potencjalnych nabywców. I to nie tylko dlatego, że mają specyficzny wygląd, ale również ze względu na strukturę ich szaty, która nie wymaga zbyt dużej liczby zabiegów pielęgnacyjnych (poza okresowym trymowaniem).

Przykładem rasy posiadającej sierść szorstkowłosą, jest jamnik szorstkowłosy, lub niemiecki wyżeł szorstkowłosy. Wbrew obiegowej opinii, podszerstek u tych ras jest bardzo gęsty, zapewniając psu komfort termiczny w każdych, nawet bardzo chłodnych warunkach.

Psy nagie

To specyficzna odmiana psów, które – jak sama nazwa wskazuje – nie posiadają sierści. Powodem tego zjawiska, jest niestety ingerencja człowieka. Jedynie niektóre z nich posiadają sierść szczątkową.

Brak sierści wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych okryć, których rolą jest zabezpieczenie zwierzęcia przed niskimi temperaturami. W Polsce psy takie są stosunkowo rzadko spotykane, ale od czasu do czasu, można zobaczyć na ulicy np. chińskiego grzywacza.

Sierść jednowarstwowa

Jest to sierść, w której nie wyróżniamy warstwy podszerstka. Psy o takiej szacie są idealne dla alergików, gdyż nie linieją i nie powodują reakcji alergicznej. Rasy, u których sierść zbudowana jest wyłącznie z warstwy okrywowej, to między innymi charcik włoski i maltańczyk.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSzczotka dla psa

Czym czesać psa?

Metody i stopień pielęgnacji psiej sierści, zależą przede wszystkim od jej struktury. Dlatego każdy z jej rodzajów, będzie wymagał nieco innych zabiegów pielęgnacyjnych oraz narzędzi.

Jak pielęgnować sierść długą?

W przypadku psów posiadających długą sierść, nie wystarczy nawet intensywne i częste czesanie. Konieczne jest również usuwanie martwych włosów, które odkładają się pomiędzy podszerstekiem a warstwą okrywową. Na szczęście w tym celu nie trzeba odwiedzać specjalisty. Wystarczy furminator, czyli gęsty grzebień, zaprojektowany specjalnie w tym celu. Oczywiście warto pamiętać o kompleksowym umyciu psa. Częstotliwość poszczególnych kąpieli koniecznie należy uzgodnić z weterynarzem. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie mycia sierści zwierzęcia, mogą doprowadzić do wielu schorzeń.

Kąpiel psów długowłosych powinna być poprzedzona i zakończona intensywnym rozczesywaniem sierści (zwłaszcza u psów ozdobnych). Nieusuwane kołtuny, mogą z biegiem czasu doprowadzić do powstania ciężkich stanów zapalnych w obrębie skóry psa. Po kąpieli, psa zawsze należy dokładnie wysuszyć. Jeśli pozostawimy go z mokrą sierścią, ryzykujemy jego przeziębieniem. Weterynarze zalecają również, by w przypadku psów o długiej sierści, stosować szereg środków pielęgnacyjnych, skupiających się na ochronie i regeneracji włosa.

Jak pielęgnować sierść krótką i szorstkowłosą?

Pielęgnacja psów posiadających sierść krótką i szorstką, jest o wiele prostsza, aniżeli w przypadku ras długowłosych. Polega ona przede wszystkim na usuwaniu podszerstka. Niestety, częstotliwość tych zabiegów jest bardzo zróżnicowana i zależna przede wszystkim od konkretnej rasy psa. Przykładowo, właściciele labradorów retrieverów, muszą pamiętać o tym, by wykonywać tą czynność tylko w okresie linienia. W przeciwnym razie, pozbawimy psa istotnej ochrony przed zimnem.

Rasy krótkowłose powinny być regularnie trymowane. Czynność ta winna być powtarzana od 2 do 3 miesięcy. Wykonuje się ją za pomocą specjalistycznego noża trymerskiego. Już po kilku takich przeprowadzanych regularnie zabiegach, sierść psa staje się gładka i błyszcząca. Poprawia się również kondycja skóry zwierzęcia, która odtąd nie jest tak podatna na stany zapalne.

Psy ras szorstkowłosych nie powinny być trymowane. Usuwanie podszerstka doprowadza w końcu do jego przerostu. Tym samym, sierść psiaka stanie się zbyt miękka i wypłowiała.

Błędy, których nie można popełniać podczas pielęgnacji sierści psa

Brak elementarnej wiedzy na temat budowy i struktury psiej sierści, w połączeniu z nieodpowiednią pielęgnacją, może doprowadzić do wystąpienia poważnych schorzeń skóry. Jakie błędy są najczęstsze wśród hodowców?

  • Używanie nieodpowiedniej szczotki do czesania. obór złej szczotki, może przynieść znacznie więcej problemów, niż pożytku. Przykładowo, zastosowanie klasycznej „pudlówki” wobec psów posiadających długą sierść, może doprowadzić do podrażnienia skóry i wystąpienia stanów zapalnych. Dlatego przed wyborem szczotki dla naszego pupila, zawsze warto porozmawiać z doświadczonym weterynarzem lub Groomerem
  • Używanie nieodpowiedniego szamponu. Bardzo częstym błędem początkujących właścicieli psów, jest zastosowanie wobec ich pupili klasycznych szamponów dla ludzi. Warto nadmienić, że składy chemiczne ludzkiego szamponu i jego „psiego” odpowiednika, diametralnie się od siebie różnią. Szampon przeznaczony dla psa, pozwala na utrzymanie odpowiedniego pH skóry. Z kolei perfumowane szampony dla ludzi, mogą doprowadzić psa do reakcji alergicznych i swędzenia.
  • Błędy w strzyżeniu.Wielu początkujących właścicieli psów uważa, że strzyżenie psa to prosta czynność. Tymczasem to od sposobu jego przeprowadzenia zależy kondycja obydwu warstw psiej szaty. Nieodpowiednie strzyżenie może doprowadzić do zachwiania równowagi pomiędzy okryciem zewnętrznym a podszerstkiem. Dlatego czynność tą warto polecić specjaliście.

Pielęgnacja sierści poprzez żywienie

Pielęgnacja psiej sierści to nie tylko częste czesanie i kąpiele. To również zapewnienie psu odpowiedniej diety. Bez niej, sierść z biegiem czasu stanie się matowa a w niektórych przypadkach może zacząć wypadać, również poza okresem w którym przypada linienie.

Z czego powinna składać się optymalna dieta psa? Przede wszystkim z białek, które jest głównym budulcem włosia. Wybierając odpowiednią karmę dla psa, warto zwrócić uwagę na zawarte w niej aminokwasy, z których najważniejsze to związki siarkowe: metionina i cystyna.

Niektóre składniki pełnowartościowych karm, wpływają nie tylko na kondycję samej sierści, ale przede wszystkim na strukturę skóry. Są nimi przede wszystkim kwasy omega 6 i witamina A. Dzięki nim skóra zwierzęcia jest lepiej odżywiona, bardziej elastyczna i odporna na powstawanie stanów zapalnych.

Czy wiesz, że?

  1. Każdy z włosów ościstych posiada swój własny, odrębny mięsień. To dzięki nim może on stroszyć swoją sierść, ostrzegając w ten sposób potencjalnego przeciwnika przed konfrontacją. Mięśnie te znajdują się tuż pod powierzchnią skóry.
  2. Niektóre psy mogą dosłownie „spalić się” na intensywnym świetle słonecznym. Najczęściej jest to spowodowane przez jasną sierść, która nie jest dobrą ochroną przed działaniem promieniowania ultrafioletowego. Dlatego psy o jasnej szacie, warto w czasie intensywnych upałów trzymać pod zadaszeniem i koniecznie (dotyczy to wszystkich ras), zapewnić im bardzo dużą ilość wody.
  3. Proces wzrostu i regeneracji psiej sierści pochłania ogromną ilość białek. Szacuje się, że jest to aż 1/3 niezbędnego, dobowego zapotrzebowania psa na ten składnik odżywczy. Stąd tak ważne jest, by zapewnić psu karmę bogatą w białka.
  4. Do czyszczenia dywanu z psiej sierści wcale nie trzeba wykorzystywać głośnego i budzącego strach u zwierzęcia odkurzacza. Do tego celu doskonale nadaje się zwykła, gumowa szczotka, ze specjalistyczną końcówką. Taki komplet z szufelką i innymi dodatkami, kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych.
  5. Za tak duże zróżnicowanie psiej sierści, odpowiedzialne są wyłącznie… trzy geny. Ich różne modyfikacje, były jednym z głównych powodów szybkiego rozrostu liczby ras psów w ostatnich dwóch wiekach. Zadziwiająca jest nie tylko liczba fenotypów, ale też szybkość, z jaką one powstają.

Podsumowanie

Sierść psa to bardzo złożony i jeszcze nie do końca zrozumiany wytwór psiego naskórka. Mimo to, jej pielęgnacja jest jednym z kluczowych aspektów opieki nad zwierzęciem. Wybór odpowiedniej dla siebie rasy psa, powinien uwzględniać również tą cechę czworonoga. Zwłaszcza, że nie wszystkie rasy wymagają długotrwałych zabiegów pielęgnacyjnych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

3 komentarzy na temat “Jak czesać psa?”

  1. Mój pies bardzo lubi czesanie i ma naprawdę piękną sierść. Mój psiak ma dość długą sierść, a furminator pomaga pozbyć się podszerstka, a to też jest ważne.

  2. Całe szczęście, jak pies chce się czesać 🙂 Ja kupiłam jakiś czas temu zgrzebło dla psa i muszę przyznać, że sprawdza się lepiej niż wszystkie szczotki razem wzięte. Super wpis! Bardzo dużo ciekawostek.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.