Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak mądrze wybrać smycz dla psa?

Smycz jest obowiązkowym elementem wyposażenia niemalże każdego psiarza. Większość spacerów, szczególnie tych, które odbywają się w mieście lub przy ruchliwych ulicach, oznacza konieczność przypięcia pupila na smycz przede wszystkim po to, by zapewnić mu bezpieczeństwo. Jednak wybór samego modelu tego akcesorium nie jest wcale tak oczywisty i zależy od od wielu czynników – między innymi charakteru i przyzwyczajeń czworonoga, a także rodzaju spacerów, jakie najczęściej odbywamy.

Jak mądrze wybrać smycz dla psa?

Wielu psiarzy, oprócz codziennych, krótszych lub dłuższych spacerów z pupilem, regularnie odbywa z nimi również dłuższe wycieczki, na przykład poza miasto. Dobierając smycz, można wybrać jedno z dwóch rozwiązań: postawić na jeden, uniwersalny model, który sprawdzi się w wielu sytuacjach (choć może mieć swoje mankamenty) lub zakupić kilka rodzajów smyczy i zamieniać je w zależności od rodzaju spaceru.

Poniżej przedstawimy pokrótce dostępne rodzaje smyczy i wskażemy, czy są one przeznaczone do określonego typu spacerów (aktywności), czy też maja charakter raczej uniwersalny.

Smycz tradycyjna

Najprostsza, tradycyjna smycz, o przeciętnej długości 120-130 cm jest odpowiednim wyborem na codzienne, krótkie spacery. Sprawdzi się szczególnie dobrze w mieście, gdyż daje psu wystarczającą możliwość oddalenia się od właściciela w celu załatwienia swoich potrzeb (czy obwąchania krzaczka), ale jednocześnie – jest na tyle krótka, że w razie nieoczekiwanej sytuacji (na przykład osoba, która w jakiś sposób rozdrażni psa czy inny, agresywny czworonóg) istnieje możliwość szybkiej reakcji.

Podstawową zaletą tradycyjnej smyczy jest jej stosunkowo duża wytrzymałość, a także znaczny stopień kontroli nad psem. Będzie doskonałym wyborem do spacerów w warunkach miejskich, jednak nie sprawdzi się podczas wycieczki z pupilem do lasu czy na łąkę. W takim przypadku będzie po prostu znacznie za krótka i czworonóg, zachwycony możliwością spaceru, może wykazywać nadzwyczajną tendencję do ciągnięcia. Dodatkowo, uniemożliwi psiakowi swobodne eksplorowanie terenu bez konieczności „wymuszania” na właścicielu wchodzenia w gęstsze zarośla.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSmycz TREND by Chico

Smycz składana przepinana

Ten model można określić zdecydowanie bardziej uniwersalnym od powyższego. Modele przepinane zazwyczaj mierzą około 2 metrów długości i cechą, która je wyróżnia, jest możliwość dopasowywania jej długości poprzez przepięcie karabińczyka na jedną z (zazwyczaj) trzech obręczy.

Zdecydowaną zaletą modeli składanych jest to, że w razie konieczności istnieje możliwość przepięcia psa na krótszą smycz (na przykład gdy mija się większą grupę ludzi czy osoby z psami), a wtedy, gdy to możliwe – wydłużenie jej. Może jednak okazać się niewygodna podczas codziennych spacerów: przepięcie na najkrótszą opcję wiąże się z tym, że na końcu, zamiast standardowej, niewielkiej pętelki, zostaje ogromna pętla. W związku z obecnością karabińczyków na obydwu końcach smyczy, można również wykorzystać ją do biegania z psem (po uprzednim zakupie specjalnego pasa do dopinania czworonoga). W ten sposób możliwa jest wspólna aktywność z pupilem, a jednocześnie zachowanie pełnego komfortu podczas joggingu.

Smycz automatyczna

Ten typ smyczy jest preferowany przez wielu właścicieli. Daje spore możliwości dopasowywania do aktualnej sytuacji, w związku z tym smycze automatyczne są uznawane za wysoce uniwersalne. Należy jednak zaznaczyć, że nie są odpowiednim wyborem dla psów, które mają tendencję do „nagłych zrywów”. Zdarza się bowiem, że psiak ni stąd, ni zowąd rusza biegiem, na przykład za ptakiem czy kotem. W takiej sytuacji, puszczona luzem smycz automatyczna stanowi zagrożenie zarówno dla zwierzaka, jak i prowadzącego go człowieka.

Jednak na ogół, jeśli pupil nie jest zanadto porywczy, smycz automatyczna stanowi odpowiedni wybór dla większości użytkowników. Dzięki możliwości regulacji, w mieście można ją odpowiednio skrócić, a na spacerze w innym miejscu – wydłużyć, zapewniając psiakowi swobodną możliwość eksploracji.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSmycze automatyczne

Smycz do samochodu

Model smyczy samochodowej jest wyposażony w specjalny port do pasów. Osoby podróżujące z czworonogiem choćby od czasu do czasu powinny koniecznie zainwestować w smycz samochodową. Nie jest to duży wydatek, a zapewnia zwierzakowi duże bezpieczeństwo w trakcie jazdy samochodem.

Pies zapięty na smycz samochodową jedzie w samochodzie

Co zrobić, gdy pies szarpie?

Powyżej omówiliśmy najczęściej spotykane rodzaje smyczy, jednak żaden z nich nie jest przygotowany na pupila, który ma tendencję do szarpania. W tym zakresie nic nie zastąpi cierpliwości i pracy z psem, jednak aby zmniejszyć ryzyko urazów i zwierzaka, warto zainwestować w specjalny amortyzator. Dzięki niemu, pies jest mniej narażony na szarpnięcia. Amortyzator wpinany do smyczy i obroży (szelek) sprawdzi się również podczas biegania czy jazdy na rowerze z psem.

Co jeszcze ma znaczenie w wyborze smyczy?

Podczas wyboru smyczy dla psa istotny jest nie tylko jej rodzaj, ale również materiał wykonania. Wskazać można między innymi na smycze skórzane, wykonane z linki, taśmy czy z odblaskiem.

Modele skórzane są dość drogie, jednak charakteryzują się najwyższą wytrzymałością. Smycze taśmowe i wykonane z linki są tańsze i stosunkowo wytrzymałe, jednak mogę okazać się dyskomfortowe dla prowadzącego (na przykład podczas szarpnięcia). Zdarza się również, że mechacą się wraz z biegiem czasu, jednak ich niewygórowana cena sprawia, że bez żalu można wymienić je na nowe.

Smycz z odblaskiem może być wykonana z różnych materiałów i charakteryzuje się obecnością elementów, które odbijają światło. Są szczególnie dobrym wyborem dla osób, które spacerują z pupilem po zapadnięciu zmroku w słabo oświetlonych, ruchliwych miejscach.

Mamy nadzieję, że lektura powyższego artykułu ułatwi dopasowanie najlepszego rodzaju smyczy dla Państwa pupila.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

0 komentarzy na temat “Jak mądrze wybrać smycz dla psa?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.