Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Rodzinne podróżowanie samochodem coraz częściej oznacza konieczność zabrania ze sobą ulubionego pupila. Jednak pies czy kot to równoprawny pasażer, który w czasie podróży powinien korzystać z najnowszych rozwiązań.

Pasy dla psa czy specjalne transportery wyściełane matami to jedynie dwa sposoby, umożliwiające bezpieczny przewóz czworonogów w samochodzie.

Jak podróżować z psem samochodem?

Co prawda przepisy ruchu drogowego nie precyzują, w jaki sposób powinien być przewożony pies czy kot w samochodzie, jednak może mieć to duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy samego zwierzęcia jak i ludzi. Pies, który swobodnie się porusza po desce rozdzielczej czy wchodzi kierowcy na nogi, gdy ten kieruje samochodem, stanowi niebezpieczeństwo.

Dodatkowo za taki sposób przewożenia pupila kierowca może zapłacić mandat, bowiem nie zapewnił podróżującemu psu bezpiecznych warunków. Poruszające się zwierzę może rozpraszać kierującego pojazdem, czasem może również wpaść w panikę, co może stwarzać niebezpieczeństwo dla podróżujących samochodem. Większość kierowców zapomina także, że każdy niezabezpieczony przedmiot, który znajduje się w poruszającym się samochodzie, jest niezwykle groźny w przypadku stłuczki czy wypadku. Podobnie jest z psem czy kotem, które w czasie kolizji drogowej mogą się poruszać z bardzo dużą prędkością, a ich ruch będzie nieskoordynowany i bezwładny. Dlatego specjaliści od bezpieczeństwa w ruchu drogowym kładą duży nacisk na to, aby w samochodzie pojawiły się pasy dla psa, a inne przedmioty, jak gaśnice, torebki czy większe butelki z wodą, były odpowiednio unieruchomione w czasie podróżowania.

Jak przewozić psa w samochodzie?

Zastanawiasz się, jak przewozić psa w aucie? Zabierając psa czy kota w podróż warto zadbać o jego bezpieczne przewożenie. Małe psy i koty powinny podróżować na tylnych siedzeniach w specjalnych transporterach, które należy przypiąć pasami bezpieczeństwa. W transporterach powinny się pojawić miękkie legowiska lub koce, umilające podróż. Można je również przewozić w bagażnikach, jeśli podróżujemy samochodem typu combi. Większe psy mogą być przewożone w specjalnie zaprojektowanych szelkach, które wpina się do pasów bezpieczeństwa.  W tym przypadku warto zadbać o dodatkową kurtynę z siatki, którą montuje się aby oddzielić tylne i przednie siedzenia. Kurtyna dodatkowo zapobiegnie przesuwaniu się psa w czasie podróży. Pies może również podróżować w specjalnym hamaku, który montuje się pomiędzy przednimi i tylnymi siedzeniami. Hamak zabezpiecza także tapicerkę samochodu przed pobrudzeniem, a jednocześnie umożliwia pupilowi podróż w zamkniętej przestrzeni.

Przygotowanie psa do podróży

Warto przyzwyczajać swojego psa do podróżowania samochodem od szczeniaka. Dzięki temu pies oswoi się z samą jazdą, nie będzie również reagować na pojawiające się bodźce. Jeśli nasz pupil posiada awersję do samochodów, warto pomyśleć nad uspokajającym, antystresowym suplementem diety.

Podróż z psem powinna być rozłożona na etapy, najlepiej dwugodzinne, po których musi nastąpić przerwa w podróży z obowiązkowym wyjściem psa z samochodu, aby umożliwić mu załatwienie potrzeb fizjologicznych. To właśnie w czasie postojów warto psa napoić. Psy najlepiej znoszą podróż wczesnym rankiem lub w nocy, dlatego w czasie największego nasłonecznienia (pomiędzy godziną 11:00 a 17:00) najlepiej w ogóle zrezygnować z podróży samochodem. Podróż z psem cierpiącym na chorobę lokomocyjną może się wiązać z koniecznością podania mu odpowiednich leków. Taki pies w czasie podróży powinien być często pojony, warto także zadbać o niewielkie przekąski, minimalizujące ryzyko wymiotów.

Planując podróż z psem warto także zadbać o ogólne warunki, panujące w samochodach. Montaż dodatkowych rolet na szybach zabezpieczy pojazd przed nadmiernym nagrzewaniem, same rolety można również zasunąć, aby światło słoneczne nie drażniło pupila w czasie jazdy. Psy bardzo źle znoszą podróż w samochodach mocno nagrzanych, ale równie źle reagują na nadmiernie wychłodzone wnętrze, w którym działa klimatyzacja. Niewskazane jest również otwieranie okien przy miejscu, gdzie podróżuje pies, ze względu na możliwość jego przeziębienia.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

3 komentarzy na temat “Jak przewozić psa w samochodzie?”

  1. Ja nie mam problemu z przewożeniem psa w samochodzie, bo mam dość duży samochód i składane siedzenia – pies ma z tyłu naprawdę dużo miejsca. Warto pamiętać za każdym razem o wyłożeniu auta folią lub materiałem, bo przy deszczowej pogodzie pies może zabrudzić pół auta.

  2. Zupełnie czymś innym jest przewożenie małego pieska jak takiego na zdjęciach, a czymś innym przewożenie psiaka większej rasy. Ja mam Bernardyna i zawsze składam tylne fotele, żeby go przewieźć 🙂

    (5/5)
  3. Fajny wpis 🙂 Ja mam wielkiego psa, więc podróżowanie z psem jest nieco utrudnione. Bez dużego auta chyba by się nie udało!

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.