Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak usunąć psu kleszcza?

Kleszcze to prawdziwa zmora. Do tej pory uznawało się, że są aktywne od początku wiosny aż do końca jesieni. Coraz cieplejsze zimy sprawiają jednak, że kleszcze mogą być aktywne i groźne także zimą – wystarczy kilka cieplejszych dni, by na nowo zaczęły szukać żywiciela. Wtedy każdy spacer może zakończyć się sprowadzeniem do domu niechcianego i wyjątkowo niebezpiecznego szczękoczułkowca.

Jako że ludzie coraz częściej zabezpieczają się przed kleszczami – nie tylko poprzez stosowne preparaty, ale też właściwy ubiór – to warto poświęcić nieco więcej uwagi swoim wiernym pupilom, którzy tak dobrze chronieni już nie są. Najpopularniejsze są oczywiście preparaty. Różne spraye, płyny i krople sprawdzają się także w przypadku pcheł, więc psiak korzysta podwójnie. Jak już ustaliliśmy wcześniej – taka ochrona jest potrzebna przez cały rok. Dlatego też jedynym słusznym rozwiązaniem jest korzystanie z preparatów przez cały czas – oczywiście uwzględniając przy tym etykietę i zalecenia producenta.

Problem w tym, że pies – podobnie zresztą, jak i Ty – nie poczuje, że kleszcz właśnie zadomowił się w skórze swojego nowego żywiciela. Choć samo żądło jest stosunkowo duże, to samo „zakotwiczenie” nie sprawia bólu, bo wraz z żądłem, kleszcz wprowadza także swoją ślinę, która zawiera środek znieczulający. Od tego momentu kleszcz zaczyna żerować na swoim żywicielu i trzeba się go jak najszybciej pozbyć.

Co kleszcz może zrobić psu?

Co prawda, nie każdy kleszcz powoduje – lub przyczynia się – do chorób. Mimo to nie można zakładać, że kleszcz, który zaatakował Twojego psiaka, niczego nie spowoduje. Same objawy dzieli się na te związane z ugryzieniem, jak i te, które świadczą o chorobie, którą kleszcze przenoszą. Objawy związane z samym ugryzieniem zaczną pojawiać się już po kilku/kilkunastu godzinach, podczas gdy pierwsze objawy związane z chorobami mogą pojawić się dopiero po miesiącach.

Do najpopularniejszych objawów związanych z ugryzieniem można zaliczyć obrzęk w miejscu ukąszenia, obfite zaczerwienienia oraz zauważalne zwiększenie ciepłoty skóry – zarówno w centrum, jak i okolicach ugryzienia. Co prawda, takie objawy są raczej niegroźne i pies szybko wróci do pełni sił, ale wizyta u weterynarza i tak jest zalecana, bo psiak może potrzebować dodatkowych leków, które wspomogą odporność i łagodzą objawy usunięcia kleszcza.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Usuwanie kleszcza na własną rękę wcale nie jest trudne – potrzebne są odpowiednie narzędzia, ale te łatwo kupić w sklepach zoologicznych za niewielkie pieniądze. Zastrzegamy, że zwykła pęseta kosmetyczna może nie wystarczyć. Z drugiej strony to ciągle lepsze rozwiązanie od – o zgrozo – łapania się za kleszcza gołymi palcami. Gdyby nie fakt, że niektórzy naprawdę tak robią, to nawet nie wspominalibyśmy o tym, a tak – przedstawiamy narzędzia, które powinien mieć każdy właściciel psa:

 • szczypce do wyciągania kleszczy,
 • haczyki do wyciągania kleszczy,
 • pętle do wyciągania kleszczy.

Niektórzy polecają także specjalne pompki, które „wysysaj” kleszcza, jednak to rozwiązanie nie jest idealne – prawdę mówiąc, nie jest nawet skuteczne i stanowczo odradzamy pompki. Ogólnie można założyć, że ich fenomen polega na braku konieczności operowania narzędziami w pobliżu kleszcza. Pompka jest prosta w obsłudze i higieniczna, ale nieskuteczna, więc nie ma sensu z niej korzystać. Pompka może nawalić w wielu płaszczyznach – często jest bezużyteczna w przypadku psów o bujnej sierści i nie zawsze sprawdza się, kiedy kleszcz jest naprawdę duży. Czasami kleszcz jest w trudno dostępnym miejscu i wtedy także nie ma sensu sięgać po pompkę. Sam widzisz – za wiele tu „ale”, żeby uznać pompkę za coś godnego polecenia.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiObroże na pchły i kleszcze dla psa

Szczypce, pętle i haczyki są dużo skuteczniejsze i tańsze. Dlatego też uważamy, że to jedyny słuszny wybór. Jeśli nie chcesz pozbyć się kleszcza na własną rękę, to lepszy od pompki będzie weterynarz.

Jak długo kleszcz siedzi w skórze psa?

Ile czasu minie, zanim kleszcz „napije się do woli”? Cóż, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Z drugiej strony, czy to pytanie ma jakikolwiek sens? W końcu kleszcza należy usunąć od razu, kiedy się go wykryje. Z każdym kolejnym dniem żerowania, kleszcz staje się większy. Dlatego też czasami zauważa się go w momencie, kiedy jest gruby i „napompowany”. To oczywiście niedobrze – kleszcza powinno się wykryć dużo wcześniej, kiedy jeszcze nie zdążył się zadomowić. Dlatego też po każdym spacerze powinno zrobić się odpowiednie oględziny – to zajmuje kilka chwil, a niweluje się w ten sposób naprawdę poważne choroby. Mowa nie tylko o kleszczowym zapaleniu mózgu, ale też boreliozie, anaplazmozie, piroplazmozie i kilku innych przypadłościach, które zagrażają życiu psa.

Wszelkie „odstraszacze” są więc koniecznością i to przez cały rok. Preparaty można podzielić na te, które:

 • wylewa się prosto na skórę,
 • są w formie tabletek do połknięcia,
 • występują w formie sprayów.

Na uwagę zasługują także specjalne obroże, które mają określoną datę ważności, po której obroże tracą swoje właściwości. Zaznaczamy jednak, że wyposażenie się w takie środki i preparaty, wcale nie zwalnia Cię z konieczności ciągłego monitorowania swojego psiaka. W końcu żaden preparat nie zapewnia stuprocentowej skuteczności i trzeba się z tym liczyć.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

4 komentarzy na temat “Jak usunąć psu kleszcza?”

 1. Fajny poradnik. Rozbudowany i szczegółowy. Sama od dawna wiem, jak usunąć psu kleszcza, ale nie miałam pojęcia, że niektórzy używają do tego pompki!!!

  (5/5)
 2. Sam często wychodzę z psem do lasu na długi spacer i naprawdę kleszczy jest coraz więcej – trafiają się nawet zimą :/

  (5/5)
 3. Świetny wpis! Nie zgadzam się tylko z tym, że tak surowo potraktowaliście pompki! Czasami są użyteczne!

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.