Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak wychować owczarka niemieckiego?

Owczarek niemiecki to rasa niezwykle piękna i popularna, którą zna niemal każdy, bez względu na to, czy jest przysłowiowym psiarzem, czy też nie. Jeśli zastanawiasz się, jak wychować owczarka niemieckiego i nauczyć go posłuszeństwa oraz ciekawi Cię, czy owczarek niemiecki jest agresywny i jak wyszkolić go na psa obronnego, to koniecznie czytaj dalej!

Czy owczarek niemiecki jest agresywny?

Owczarek niemiecki nie jest uważany za agresywną rasę. Wszystko jednak zależy od sposobu jego wychowania i tego, ile uwagi mu poświęcimy. To pies wykazujący się niezwykłą inteligencją, ze względu na co doskonale odnajduje się w różnego rodzaju warunkach i sytuacjach. Właśnie dlatego jest to rasa bardzo często wykorzystywana do pracy, głównie w wojsku, czy policji, gdzie sprawdza się świetnie. Pomimo swojego silnego charakteru, psy te równie dobrze nadają się do domu. Są niezwykle oddane swoim właścicielom, a odpowiednio wychowane potrafią dobrze dogadywać się również z innymi zwierzętami.

Czy owczarek niemiecki jest agresywny

Owczarek wykazuje niemal niewyczerpane pokłady energii i ciekawość świata. Ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i zajęcia, które zmęczą go zarówno fizycznie, ale co równie ważne – psychicznie. Znudzony pies, który nie wie w jaki sposób spożytkować swoją energię, może wpadać na nieodpowiednie pomysły i być rozdrażniony, co w efekcie może skutkować agresją, która może objawiać się na różne sposoby. Sfrustrowany owczarek może być niespokojny, nadmiernie pobudzony, przez co może na przykład podgryzać swojego właściciela, w celu zwrócenia na siebie jego uwagi, skakać na niego lub atakować inne zwierzęta, wobec których do tej pory nie wykazywał tego typu agresywnych zachowań.

Należy również zwrócić uwagę na to, aby samemu nie przejawiać w stosunku do psa negatywnych i agresywnych zachowań, ponieważ może to wpływać na ukształtowanie się takich cech również u niego. Karcenie najlepiej zastąpić wzmacnianiem pozytywnych cech, co z całą pewnością lepiej wpłynie zarówno na tresurę, psychikę psiaka, jak i Waszą relację.

Jak wychować owczarka niemieckiego

Jak wyszkolić owczarka niemieckiego na psa obronnego?

Owczarek niemiecki doskonale nadaje się na psa obronnego, ponieważ wykazuje się on dużą odwagą i przywiązaniem do swojej ludzkiej rodziny, której z całą pewnością nie pozwoli skrzywdzić. Aby jednak go tego nauczyć, należy poświęcić mu dużo uwagi i przemyślanej pracy. Najlepiej będzie, jeśli zajmie się tym wykwalifikowana osoba, która bez trudu przeprowadzi Twojego psa przez ten proces, ponieważ nieodpowiednia tresura w tym zakresie, może objawiać się negatywnymi skutkami, które później ciężko będzie wyeliminować. Psa nie można nauczyć agresji, a posłuszeństwa i umiejętności rozpoznawania nietypowych i zagrażających zachowań i sytuacji oraz odpowiedniego na nie reagowania. Aby wyszkolić owczarka niemieckiego na psa obronnego należy również pamiętać o tym, aby nie dał się on przekupić jakimikolwiek smakołykami, tylko wiernie i wytrwale bronił swojego właściciela w sytuacji zagrożenia. Stawiając na usługi profesjonalnego tresera możesz być pewien, że przy swoim psie będziesz mógł czuć się bezpiecznie, jak jeszcze nigdy wcześniej.

Jak wyszkolić owczarka niemieckiego na psa obronnego

Jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa?

Aby móc cieszyć się posłusznym i dobrze ułożonym owczarkiem niemieckim, warto zacząć nad tym pracować już od pierwszych tygodni jego życia. Szczeniak jest niezwykle podatny na bodźce z zewnątrz i chętny do nauki nowych rzeczy, dzięki czemu z łatwością oraz niezwykłym zapałem będzie przyswajał nową wiedzę i komendy.

Młody psiak jest niezwykle uroczy i chwyta za serce nie tylko swoich właścicieli, ale zazwyczaj również wszystkich innych ludzi dookoła. Będąc zauroczonym nowym członkiem rodziny, łatwo jest zapomnieć o jego odpowiednim wychowaniu i zachowaniu dyscypliny, której nauka jest niezbędna już od samego początku. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie można pozwalać szczeniakowi na zachowania, których nie zamierzamy tolerować u dorosłego psa. Nie chcesz, aby dorosły owczarek niemiecki spał razem z Tobą w łóżku albo wchodził na kanapę w salonie? Nie pozwalaj na to szczeniakowi! Pies nie zrozumie, dlaczego nagle zabraniasz mu czegoś, co wcześniej było codziennością. To, ze Twój szczeniak wita Cię każdego dnia po pracy skacząc swoimi małymi łapkami w Twoje objęcia Cię rozczula, ale nie wyobrażasz sobie, żeby dorosły, kilkudziesięciokilogramowy wilczur robił to samo? Postaw granice od samego początku! Nie ma sensu mieszać psu w głowie, a co więcej – pamiętaj, że oduczenie dorosłego psa nawyków, które nabył już jako szczeniak, jest znacznie trudniejsze i trzeba na to poświęcić o wiele więcej czasu, niż na początku.

Co może być pomocne, kiedy chcesz nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa? Zdecydowanie lepiej jest postawić na pozytywne wzmacnianie odpowiednich zachowań owczarka, niż karcenie, a co gorsze – przemoc fizyczną lub psychiczną, której pod żadnym pozorem nie można nawet brać pod uwagę. Pies ma czuć się w naszym towarzystwie bezpiecznie i komfortowo. Jeśli pozbawimy go tego poczucia może to skutkować negatywnymi zmianami w jego psychice, rozdrażnieniu, a w efekcie agresją.

Jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa

Podczas nauki posłuszeństwa warto więc wyposażyć się w smakołyki, które dla psiaka stanowią doskonałą motywację do wykonywania zlecanych mu poleceń. Pies, który widzi przed sobą swój ulubiony przysmak, będzie robił wszystko, aby go zdobyć, a nauka w takich warunkach będzie przebiegała znacznie szybciej i przyjemniej dla obu stron. Owczarek będzie z łatwością przyswajał nową wiedzę, uczył się nowych komend i znaczenia Twoich słów, wiedząc, że czeka go za to coś pysznego. Odpowiednia motywacja jest niezbędna, ponieważ pomaga skupić na Tobie oraz stawianych przez Ciebie zadaniach uwagę psa i wzbudzić jego zainteresowanie, którego w innych okolicznościach mogłoby brakować. Kolejnym sposobem na nagrodzenie psa może być zabawa z nim. Owczarki uwielbiają różnego rodzaju gry i rozrywkę, dlatego taka chwila radości pomiędzy udanymi komendami będzie również doskonałym rozwiązaniem.

Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z nauczeniem swojego owczarka niemieckiego posłuszeństwa, to z pomocą mogą przyjść Ci liczne kursy, czy szkoły, a nawet psie przedszkola, w których to wykwalifikowani treserzy zajmą się nauką Twojego psiaka podstaw dobrego wychowania. To dobra praktyka, jeśli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie podjąć się tego wyzwania, a chcesz mieć w domu ułożonego i posłusznego psa.

Jeżeli do tej pory zastanawiałeś się, jak nauczyć owczarka niemieckiego posłuszeństwa, to w tej chwili nie powinieneś mieć z tym większych problemów. To rasa niezwykle inteligentna i pojętna, a odpowiednio prowadzona może stać się doskonałym towarzyszem czy to podczas spaceru, czy w domu. Owczarek niemiecki jest wyjątkową rasą, która pomimo swojej siły, potrzebuje również dużo miłości i uwagi. Każdy kto poświęci mu odpowiednio dużo czasu i uczucia przekona się o tym, jak wspaniałym towarzyszem potrafi być owczarek niemiecki.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

4 komentarzy na temat “Jak wychować owczarka niemieckiego?”

  1. Super wpis! Przyjemnie się czyta, a że jestem akurat na etapie wychowywania mojego psiaka, to zastosuję się do rad 😀 dzięki!

    (5/5)
  2. Witam , sporo ciekawych informacji 😊 sam ma owczarka i pare rzeczy bym naprawił . Muszę się przyznać do błędu , że nie zawsze poświęcałem my odpowiednią ilość czasu i zastanawiałem czemu pies był czasem rozdrażniony .

    (5/5)
  3. Cześć! Miałam owczarka niemieckiego, nigdy mnie nie zawiódł i był zawsze posłuszny. Niestety był bardzo chorowity – odszedł za szybko. Teraz posiadam kundelka, który jest strasznie nieusłuchany. Najgorsze są spacery, strasznie ciągnie. Linka treningowa dla psa biothane, którą zakupiłam sprawia, że spacery stają się o wiele przyjemniejsze. Pozdrawiam 🙂

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.