Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Ile lat żyją rybki?

Wielbiciele rybek akwariowych, podobnie jak posiadacze psów, kotów, czy gryzoni, nie lubią się rozstawać ze swoimi pupilami, którymi się opiekują. Wkładając wiele serca w ich hodowanie, liczymy, że będą żyć jak najdłużej i ciągle pływać w naszym akwarium. Często wybierając rybki, stawia się na gatunki, które charakteryzują się długowiecznością. Ile tak naprawdę będą z nami?

Ile żyje glonojad?

Istnieje wiele gatunków glonojadów, a od tego między innymi zależy długość ich życia. Dodatkowym aspektem jest dbanie o dietę, ponieważ te stworzenia wymagają dość zróżnicowanej diety. Codzienne karmienie nie jest ani trochę problematyczne, bo wystarczy im podać tabletkę lub pokarm w płatkach, jednak co kilka lub kilkanaście dni podaje się im pokarm pochodzenia zwierzęcego. Niektórym osobnikom białko zwierzęce wystarczy raz na tydzień lub rzadziej, jednak inny powinny je dostawać na przykład co drugi dzień. Z tego powodu najlepiej jest skonsultować się z weterynarzem lub specjalistą, który będzie wiedział.

Największy przedstawiciel glonojadów hodowlanych to zbrojnik lamparci, który jest w stanie osiągnąć nawet 50 centymetrów długości, a potrafi przeżyć do 20 lat. Mniejsze osobniki potrafią przeżyć średnio 12 – 13 lat. Jeśli chcesz ocenić którego gatunku przedstawiciela posiadasz – przyjrzyj się jego rozmiarom i na tej podstawie będziesz w stanie ustalić przewidywalną długość życia. Pamiętaj, że jest zmienna w zależności od glonojada, ponieważ wiele zależy od genetyki. Dlatego nawet dwa osobniki tego samego gatunki mogą osiągnąć różną długość życia.

Ile żyją gupiki?

Gatunek zwany także pawim oczkiem to najbardziej popularne rybki akwariowe. Ich maksymalna długość ciała to 5 centymetrów, a dodatkowo występują w różnych wariantach umaszczenia. Popularność gupików wynika z tego, że są naprawdę proste w opiece. Zwłaszcza polecane są dla osób, które zaczynają swoją przygodę z akwarystyką. Gupiki nie wymagają specjalnego przygotowania wody, wystarczy, że zadbasz o czystość i odpowiednie wyposażenie akwarium w rośliny na różnych wysokościach. Stanowią między innymi podstawowy element diety, ale także są schronieniem, które daje upragniony odpoczynek.

Dodatkowo wyposaż gupiki w domki dla rybek. Jest to istotne, ponieważ tam będą szukać chwili spokoju i wytchnienia. Pamiętaj, aby je karmić często i małymi porcjami, ponieważ na długość ich życia oprócz warunków w akwarium, wpłynie także sposób ich odżywiania. Największym przysmakiem gupików są insekty, ale jeśli zakupisz karmę dla rybek w postaci płatków, to także będą zadowolone. Jeśli zadbasz o wszystkie wymienione aspekty, będziesz w stanie się cieszyć ich obecnością naprawdę długo – do 2 lat.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPokarm dla rybek

Ile żyją neonki?

Rybka występująca bardzo często pod nazwą bystrzyk neonowy, kiedyś była niesamowicie nieosiągalna z powodu swojej wysokiej ceny. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłemu ubarwieniu, które przyciąga wzrok za każdym razem, gdy się przechodzi koło akwarium. Ich charakterystyczny pas potrafi przybierać barwy: czerwony i zielony. Umaszczenie diamentowe charakteryzuje się posiadaniem wszystkich tych odcieni. Amatorzy z pewnością polubią te rybki, ponieważ są niezwykle łatwe w pielęgnacji i nie wymagają skomplikowanej wiedzy na temat całego gatunku.

Jednak, aby żyć jak najdłużej, potrzebują bezsprzecznie odpowiednio przygotowanego akwarium. Tolerują praktycznie każdą wodę, jednak najlepiej będzie, jak zdecydujesz się na miękką. Nie możemy dopuścić, aby pojawiły się glony i nie umieszczaj z nimi dużych ryb, ponieważ neonki mogłyby bardzo łatwo zostać zjedzone. Ryby, które nie zagrażają neonkom, są to: razbora klinowa, brzanka sumatrzańska i kirysek. Wówczas będziesz mógł oglądać je w swoim akwarium nawet do 10 lat!

Ile żyje złota rybka?

Należą do rodziny karpiowatych i istnieje wiele odmian, które różnią się umaszczeniem, kształtem płetw i ogonów. Ich maksymalna długość to 40 centymetrów, a hodowlane złote rybki osiągną od 20 do 25 centymetrów. W większości nie będą sprawiać żadnych problemów w pielęgnacji, a nawet woda w akwarium nie musi być wcale podgrzewana, jak w niektórych przypadkach. Za to obowiązkowo musisz zaopatrzyć całą powierzchnię w rośliny i filtr dopasowany do wielkości akwarium i wlewanej wody.

Aby posiadać zdrowe złote rybki – musisz zwracać uwagę na prawidłowe odżywianie. W tym przypadku musisz mocno się zastanowić i skupić przy codziennym karmieniu, ponieważ one nie znają pojęcia sytości, mogłyby jeść w nieskończoność. Jeśli będziesz karmić je zbyt często lub zbyt dużo, możesz doprowadzić do nadwagi lub uszkodzenia wątroby. Zdecydowanie lepszą opcją będzie dawanie mniejszych porcji co jakiś czas. Dzięki takim działaniom Twoja złota rybka będzie żyć zawrotną ilość – ponad 20 lat.

Ile żyje molinezja?

Są niezwykle chętnie hodowane i to nie bez przyczyny! Nie tylko charakteryzują się pięknym wyglądem, ale także są niezwykle towarzyskie w grupie. Jeśli zainteresował Cię ten gatunek i chcesz jak najlepiej go hodować, to zaopatrz się koniecznie w zbiornik o długości 60 cm. Potrzebują dużo przestrzeni, ponieważ są bardzo ruchliwe i jeśli nie dostarczysz im swobody ruchu – mogą się stać nawet agresywne wobec innych rybek lub mocno osowiałe i niechętne do poruszania się. Pamiętaj, że nie tylko zbiornik, ale także filtr i woda muszą się charakteryzować odpowiednimi parametrami, jeśli chcesz, aby rybki czuły się w niej dobrze.

W złych warunkach molinezje często chorują, a poznasz ich zły stan po osowiałości, zmniejszeniu aktywności i stuleniu płetw. Aby nie dopuścić do takich sytuacji, dokładnie dobierz dietę, która powinna być połączeniem pokarmu pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Spirulina lub plankton nadadzą się idealnie, a jeśli chodzi o pokarm zwierzęcy, to wybierz larwy komarów, dafnie, ochotkę. Tak zadbane rybki będą żyły nawet do 3 lat!

Ile żyją mieczyki?

Mieczyki są rybkami typowo stadnymi o usposobieniu towarzyskim i ruchliwym. Występują w bardzo dużej liczbie odmian hodowlanych. Możemy spotkać między innymi barwy: pomarańczową, czarną, czerwoną, ale także odmianę: berlińską, kohaku i wagtail. Planując kupno mieczyka, musisz przede wszystkim przygotować mu siedlisko. Podobnie jak wiele gatunków – lepiej trzymać je w grupach, a do tego potrzebujesz akwarium na około 100 litrów. Aby prawidłowo się rozwijał i nie zapadał na karłowatość, zadbaj o to, aby miało minimum 80 cm długości powierzchni zbiornika.

Pamiętaj, aby jak na jednego samca przypadały 2-3 samice, ponieważ samce lubią wyznaczać rewiry. Z tego powodu istotne jest zaczerpnięcie informacji o podobnych gatunkach, które mają identyczne wymagania oraz usposobienie. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będziesz mógł oglądać je w swoim akwarium przez około 4-5 lat!

Ile żyje danio?

Ta rybka wywodzi się z Azji i należy do rodziny karpiowatych. Preferuje słodką wodę, a wyróżnić możemy kilka odmian różniących się między sobą wyglądem, ale także i usposobieniem. Danio są idealnymi rybkami dla wielbicieli ruchliwych osobników, które jednak powinny żyć w stadzie. Więc jeśli chcesz kupić rybkę, to zdecyduj się na 8 do 10 sztuk, aby mogły się cieszyć swoim towarzystwem. Są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, jednak potrzebują przestrzeni, zwłaszcza jeśli masz w planach zakup kilku osobników. Zbiornik nie może być mniejszy, niż 60 litrów, a dodatkowo posiadać pokrywę, bowiem danio może próbować z niego wyskoczyć.

Są to ryby wszystkożerne, przy których dobór karmy nie powinien być w żaden sposób problematyczny. Zwracam uwagę na to, aby dieta była przede wszystkim urozmaicona o inne produkty, niż tylko granulat i płatki. Mrożone lub świeże jedzenie będzie idealnym pokarmem, które pozwoli uzupełnić inne mikroelementy i witaminy. Dzięki temu zachowasz danio w odpowiedniej kondycji i będzie z Tobą przez 1,5 roku.

Jakie rybki żyją najdłużej?

Najdłużej żyjącymi rybkami w warunkach akwariowych są często gatunki z rodziny kąsaczowatych (Loricariidae) i sumokształtnych (Siluridae). Przykłady to: kąsacz zielony (20 lat), kąsacz złocisty (15-20 lat) oraz sumkoształt chiński (15-20 lat)

Ile żyje złota rybka w akwarium?

Życie złotej rybki w warunkach akwariowych może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak warunki hodowlane, genetyka, żywienie i opieka nad nią. Przeciętna długość życia złotej rybki w odpowiednich warunkach wynosi około 10–15 lat.

Które rybki żyją najkrócej?

Najkrócej żyjącymi rybkami w warunkach akwariowych są zwykle gatunki, które mają krótki cykl życiowy lub są hodowane jako ryby jednoroczne. Przykłady to: gupiki (1-3 lat),
mieczyki (2-3 lat), neonki (2-5 lat).

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Glonojad, czyli zbrojnik pospolity

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić glonojada?

Joanna Chabora

1 rok

Przekopnice

Joanna Chabora

1 rok

Czym karmić ślimaki?

Joanna Chabora

2 lata

Kirys – ryba

Joanna Chabora

2 lata

Pyszczaki – ryby

Joanna Chabora

2 lata

3 komentarzy na temat “Ile lat żyją rybki?”

  1. Od lat u mnie w rodzinie stało akwarium w kuchni i nie zmieniło się to do dziś, uwielbiamy z tatą patrzeć na rybki i zawsze mamy kilka gatunków

    (5/5)
  2. swojemu dziecku kupiłam parę rybek, bo mi doradzono i myśleliśmy, że wymagają mniej opieki, co było błędem, bo były z nami dość krótko

    (5/5)
  3. Cieszy mnie zwracanie uwagi na fakt, że rybki akwariowa także wymagają odpowiedniej opieki i dużej ilości odpowiedzialności, żeby żyły jak najdłużej.

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.