Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jaka karma dla psa seniora?

Tak samo jak i u człowieka, u naszych czworonogów wraz z wiekiem zachodzą nieodwracalne zmiany. Dotyczy się to zarówno sprawności fizycznej, jak i ilości oraz rodzaju spożywanego jedzenia. Z biegiem lat psy coraz chętniej (czasem nawet i muszą) pozostają w domu, gdyż kondycja fizyczna nie pozwala im na pokonywanie różnorodnych przeszkód, identycznie jak kiedyś.

Pewne jest to, że karma, zarówno dla starszych, jak i młodszych psiaków, powinna być bogata we wszelkie składniki mineralne, dostosowane pod potrzeby psiego seniora.

 • Obowiązkowo produkty muszą cechować się wysoką zawartością lekkostrawnego białka zwierzęcego.
 • Z oczywistych względów nie może też zabraknąć minerałów wzmacniających kości oraz ewentualnie suplementów diety, takich jak glukozamina i chondroityna, które odgrywają istotną rolę w naprawie chrząstki oraz kości psa. Badania pokazują, że potrzeba mniej więcej dwóch miesięcy, aby rozpoczęła się pełna regeneracja zniszczonej chrząstki. Warto pamiętać, że oba wcześniej wspomniane składniki są w pełni bezpieczne dla zdrowia Twojego podopiecznego.
 • Równie ważne są witaminy, które wzmocnią nadgryzioną przez ząb czasu odporność. Dodatkowo zadbają o prawidłowe procesy trawienia, a dodatkowo opóźnią oznaki starzenia. W karmie powinny zatem się znaleźć witaminy z grupy B, K, E oraz A.

Karmy z powyższymi składnikami potrafią być nieco droższe, jednak pamiętaj, że na zdrowiu nie ma co oszczędzać. Zapewnij swojemu czworonogowi pieskie życie także i na stare lata.

Jaka karma dla starego psa?

Czas leci nieubłaganie szybko. Jeszcze wczoraj Twój piesek cieszył się ze szczenięcych lat, a dzisiaj przechodzi na zasłużoną emeryturę. To właśnie w tym okresie Twój włochaty przyjaciel potrzebuje specjalnej opieki oraz troski z Twojej strony. By jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, pies w podeszłym wieku powinien dostawać odpowiednio zbilansowaną dietę. Dobra wiadomość jest taka, że średnia długość życia psa się wydłuża – a to dzięki coraz większej świadomości na temat prawidłowego odżywiania pieska.

Powszechnie przyjmuje się, że magiczną granicą między dorosłym a starym psem jest skończenie siedmiu lat. Oczywiście istnieje wiele czynników, które mogą przyspieszyć bądź spowolnić ten proces, jednak pamiętaj, aby to właśnie po takim czasie powoli zastanawiać się nad zmianą psiej diety” – mówią eksperci Allezoo

Starsze psy powinny więc dostawać karmę bogatą w białka, a przede wszystkim taką, która zmniejszona jest w liczbę kalorii. Pamiętaj, że metabolizm futrzaka jest znacznie obniżony, toteż jego zapotrzebowanie na kalorie będzie znacznie mniejsze. Zyska na tym sylwetka psa, ponieważ dzięki temu utrzymasz ją w zdrowej kondycji.

Jaka karma dla starszych psów?

Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że psia starość charakteryzuje się podwyższonym ryzykiem zachorowań. Poważnemu pogorszeniu ulegają najczęściej zmysły psa – mogą one znacznie odbiegać od poziomu z najlepszych lat. Oprócz zmysłów uszkodzeniom podlegają również nerki. Równie często psa dotykają choroby wątroby, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych i nowotworów. Do wyboru masz oczywiście karmę suchą lub mokrą, jednak z ostatecznym wyborem warto skierować się najlepiej do lekarza weterynarii. Zrób to na pewno wtedy, kiedy zauważysz pierwsze oznaki starzenia, a więc uszkodzone zęby lub dziąsła. W takiej sytuacji mokra lub półsucha karma może okazać się prawdziwym wybawieniem.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiMokra karma dla psa

A co z porami karmienia? Powinno się ono odbywać dwa lub maksymalnie trzy razy w ciągu dnia, przede wszystkim o stałych porach. Jednym słowem – karmić regularnie, ale w mniejszych proporcjach, ponieważ Twój pies nie będzie potrzebował aż tyle energii co kiedyś. Karma oprócz lekkości powinna być na pewno smaczna. Przyglądając się bliżej szczegółom, zwróć uwagę na to, że dedykowana zawartość wygląda następująco:

 • ok. 5% włókna pokarmowego (wyższa zawartość może skutkować zaparciami,
 • min. 25% białka w suchej masie,
 • nienasycone kwasy tłuszczowe,
 • przeciwutleniacze, które zadbają o kondycję zarówno skóry, jak i samej sierści.

Jaka karma dla psa na stawy?

Oznaki zewnętrzne starzenia to jedno. Najniebezpieczniejsze jest to, czego nie widać gołym okiem, jeśli zatem widzisz, że Twój pies utyka lub słania się z bólu, to nie ignoruj tego. Zwierzę może cierpieć na chorobę kości lub stawów. Problem jest niezwykle poważny, ponieważ nie dotyczy się on tylko starszych psów! Bardzo często z powyższymi problemami borykają się też o wiele młodsze psy. Warto zapobiegać tym trudnościom, niż je potem leczyć. Odpowiednio dobrany pokarm zadba o to, aby zwierzak nie wpadł w szybką otyłość, ponieważ to ta jest najczęstszą przyczyną problemów z kośćmi i stawami.

Interesować Cię będą głównie takie karmy, które w swoim składzie zawierać będą przede wszystkim fluor oraz wapń. Pozostałymi składnikami budulcowymi jest fosfor, magnez oraz siarka. Przyjrzyj się zatem każdemu z nich po kolei:

 • Wapń – to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania kości, mięśni oraz układu nerwowego. Poza tym, skutecznie chroni przed zawałami mięśnia sercowego, więc jest to kolejny czynnik, o który warto zadbać w diecie psa,
 • Fosfor – jest on z kolei odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego pH psa. Obok wapnia jest podstawowym składnikiem kości. Na dodatek bierze czynny udział w procesach metabolicznych czworonoga.
 • Siarka – ten składnik jest niezbędny w utrzymaniu równowagi biochemicznej psiego organizmu. Utrzymuje prawidłowy wzrost ciała, a także występuje w procesie tworzenia tkanki łącznej, glukozaminy oraz kolagenu w chrząstkach.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe składniki, ciężko wybrać karmę, która zawierałaby każdy z nich. Dlatego zwróć uwagę na potrzeby swojego psa, a na pewno znajdziesz coś dla niego!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

4 komentarzy na temat “Jaka karma dla psa seniora?”

 1. Zastanawiałem się, jaka karma dla starszych psów będzie dobra. Moje dwa psy są na dodatek trochę chorowite i zacząłem panikować. Dzięki!

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.