Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Labrador – co trzeba wiedzieć?

Kiedy są szczeniętami, urzekają swoim zawadiackim wyglądem, który potrafi skraść każde serce. Przyjazne dla otoczenia, łagodne i wprost wymarzone dla rodzin z dziećmi — labradory, rasa uznawana za jedną z najlepszych. Czy zawsze bywa „różowo”?

Decydując się na zakup tego psa, wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest to dość wymagająca i początkowo destrukcyjna rasa. W naszym mini poradniku znajdziecie wszystko o labradorach, a konkretnie wszystkie informacje, które pozwolą na podjęcie świadomego wyboru.

Wszystko o labradorach

Pochodzenie labradorów

Labradory prawdopodobnie pochodzą z Nowej Fundlandii. To wymagający teren, pełen akwenów wodnych, które były wymarzonym środowiskiem dla labradorów retriver’ów. Pierwotnie były wspólnikami w pracy rybaków. Zwinne, wytrzymałe o masywnej budowie bez najmniejszego trudu wyławiały z wody ryby, a także były w stanie pomóc w ciągnięciu łodzi. Te zalety dostrzegli także marynarze.

Dla labradorów polecamy: Bozita Robur Maintenance 

Wygląd labradora

Labradory to psy o bardzo charakterystycznej budowie ciała, Średnia wielkość, zwarty tułów i silny kościec to cechy absolutnie wyróżniające tę rasę. Długość tułowia jest nieco dłuższa niż wysokość w kłębie. Klatka piersiowa jest szeroka z dobrze zaznaczonymi żebrami. Przednie łapy są silne, dobrze zbudowane i zarysowane, a łopatki są skośnie zarysowane. Tylne łapy posiadają dobrze wysklepione palce, są masywne i okrągłe. Wysokość labradorów w kłębie wynosi odpowiednio dla psów 56-57 cm, a dla suczek 54 – 56 cm.

Masywna głowa posiada wyraźnie zaznaczone łuki brwiowe. Szeroki nos z dobrze rozwiniętymi nozdrzami i brązowe lub orzechowe oczy średniej wielkości to kolejne cechy labradorów, podobnie jak średniej wielkości, zwisające, osadzone nisko uszy.

Charakter labradora

Potencjalni właściciele labradorów nieznający rasy i pomijający aspekt charakteru przyszłego pupila najczęściej są zdziwieni jego iście łowieckim zachowaniem, Okazuje się bowiem, że to nie pupil – maskotka, który grzecznie przeleży większość dnia na kanapie, a wymagający sporej dawki ruchu pies. Co więcej, jego łowiecki charakter potrafi ujawnić się szczególnie w okresie szczenięcym i zaskutkować zjedzoną częścią maskotek, obuwia i praktycznie wszystkiego, co labrador jest w stanie dostać w swoje zwinne szczęki. Naturalnie nie należy się obawiać, że pies zrobi krzywdę dziecku lub innym członkom rodziny, aczkolwiek jego niszczycielskiej siły wprost nie można się ustrzec. Jeśli tę przypadłość rozpatrywać by w kategoriach wad, byłaby to jedyna minusowa ocena postawiona przy tej rasie.

Delikatność labradorów jest wprost nieoceniona. Dość powiedzieć, że potrafią one — dzięki tzw. miękkiemu pyskowi — przenieść w nienaruszonym stanie inne zwierzę, czy kruche przedmioty. Ciekawostką jest fakt, że dobrze wyszkolony labrador bez najmniejszego trudu przeniesienie surowe jajko i bez sprzeciwu odda je swojemu właścicielowi.

Wracając jednak do bardziej przyziemnych spraw, pamiętajmy, że labrador kocha wodę i przestrzeń, a jego charakter wprost wymaga ciągłej aktywności. To przecież te psy wykorzystywane są we wszelakich akcjach ratowniczych, kierując się nie tylko siłą swojego ciała, ale też doskonałym zmysłem i delikatnością.

Labrador w domu

Labrador jest wymarzonym psem praktycznie dla każdego. Są świetnymi towarzyszami osób niepełnosprawnych i starszych. Idealne dla aktywnych i rodzin z dziećmi. Chcąc uniknąć wielu zniszczeń, konieczne jest zapewnienie młodemu psu sporej dawki aktywności.

Champion szampon dla szczeniąt

Profesjonalny, pierwszy szampon dla Twojego Labradora


Champion szampon dla szczeniąt


Poza tym trzeba pamiętać, że labradory to spore łakomczuchy i absolutnie nie chodzi o ich naturalny apetyt, a zwyczajne obżarstwo. Będąc właścicielem labradora, trzeba o tym pamiętać i niestety stać się nieczułym na błagalne spojrzenie pieska proszącego o kolejny przysmak. Te pupile z łatwością przystosują się do nowych warunków, są szalenie inteligentne i opiekuńcze. Wytrawni znawcy rasy są skłonni wysuwać stwierdzenie, że nie ma lepszej niani i towarzyszki dziecięcych zabaw od labradorów. Koniecznie trzeba pamiętać, że to psy, które muszą mieć zapewnioną właściwą żywność. To psy, które rzadko chorują, jednak ze względu na ich wrodzoną aktywność muszą otrzymywać karmę, która zapewni im właściwe odżywienie dla organizmu.

To chcecie wiedzieć o labradorach!

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat psów tej rasy! Chcesz o coś spytać? Pisz w komentarzach!

Czy labrador jest agresywny?

Labradory z natury nie są psami agresywnymi. Hodowcy zwracają ogromną uwagę na to, aby przy rozrodzie zwierząt nie potęgować cech agresywnych. Pies może przejąć agresywne zachowania, kiedy jest wychowany wśród agresywnych psów, ponieważ ta rasa uczy się zaskakująco szybko.

Labrador jak długo żyje?

Psy tej rasy żyją najczęściej ok. 10-12/14 lat. Najkrócej żyją labradory brązowe, ponieważ są narażone na większą liczbę chorób, np. skóry i uszu.

Ile labrador chodzi w ciąży?

Ciąża labradora, jak i innych psów trwa tylko dwa miesiące. Dokładniej jest to ok 58-63 dni. Pierwsze objawy świadczące o ciąży można wykryć już po tygodniu od krycia. Suczka staje się wtedy spokojniejsza, bardziej leniwa, zwiększa się jej apetyt i więcej śpi. Po 3-4 tygodniach zaczynają suczce nabrzmiewać sutki. Badanie USG można przeprowadzić najlepiej po czterech tygodniach, a jest to szczególnie ważne w przypadku pierwszego miotu suki.

Kiedy labrador jest dorosły?

Większość ras psów osiąga dorosłość w wieku ok 12-18 miesięcy, czyli kiedy pies ma rok – półtora roku. W przypadku większych ras, takich jak właśnie labradory – pies osiąga dorosłość nieco później, nawet do 2 roku życia.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

9 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

1 rok

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

1 rok

2 komentarzy na temat “Labrador – co trzeba wiedzieć?”

  1. Bardzo podobają mi się labradorki, niedawno stanąłem przed wyborem golden, czy labrador. Wybrałem tego pierwszego, ale już myślę, żeby sprawić mu kumpla w postaci labradora.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.