Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Owczarek niemiecki pies dla aktywnych

Jeśli jesteś miłośnikiem psów, który żyje aktywnie i ma dużo czasu dla swojego czworonożnego przyjaciela, owczarek niemiecki to idealna rasa dla Ciebie.

Czym charakteryzuje się ta rasa? Jakie usposobienie mają owczarki niemieckie? Dla kogo taki pies jest przeznaczony? Jak dbać o owczarka i jakie dolegliwości mogą się takiemu psu przytrafić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem poświęconym tej rasie.

Owczarek niemiecki – krótki opis rasy

Owczarki niemieckie są bardzo inteligentnymi i żwawymi psami, które potrafią całym serem służyć swojemu właścicielowi, ale pod warunkiem, że są odpowiednio ułożone i prowadzone silną ręką przez swojego właściciela. Owczarek niemiecki to duży i silny pies, który został wyhodowany przez oficera niemieckiej kawalerii – Maxa von Stephanitza, nieco ponad 100 lat temu. Oficer chciał stworzyć nową rasę psów, która będzie nadawała się nie tylko do pilnowania pasących się owiec, ale i stanie się doskonałą rasą obronną, która będzie z łatwością poddawała się tresurze. Rasa powstała podczas krzyżowania niemieckich psów pasterskich. Według FCI rasa ta została sklasyfikowana do sekcji psów pasterskich, podlega próbom pracy (na przykład jako pies-przewodnik lub pies policyjny).

Wygląd wzorca owczarka niemieckiego

Owczarki niemieckie to duże psy, osiągające wysokość w kłębie do 65 centymetrów. Suki najczęściej nie są wyższe w kłębie, niż 60 cm. Psy ważą od 30 do 45 kg, suki są nieco lżejsze i ważą od 22 do 32 kg.

Występują w dwóch odmianach – krótkowłosej i długowłosej. Owczarki krótkowłose mają gęstą, krótką i twardą sierść, natomiast długowłose charakteryzują się długą, miękką, nieprzylegającą do ciała sierścią. Ich umaszczenie jest czarne, miejscami podpalane w kolorze płowym, pomarańczowym lub żółtym.

Czy owczarki niemieckie są charakterne?

Psy tej rasy są bardzo inteligentne, silne i wymagające szkolenia, dlatego nie są to psy przeznaczone dla każdego. Na pewno nie nadają się do niedużych mieszkań czy dla osób starszych, które już nie mają sił na długie i wyczerpujące spacery.

Owczarki niemieckie bardzo przywiązują się do swoich właścicieli i ich rodzin, więc dobrze sprawdzają się jako stróżujące psy rodzinne.

Owczarek musi mieć swojego pana, który będzie go szkolił i od niego wymagał. Ponieważ są to psy bardzo silne i charakterne, właściciel także musi mieć silny charakter i być nieustępliwy.

Owczarki są bardzo inteligentne, dlatego łatwo nabywają nowych umiejętności i szukają nowych wyzwań. Suczki są bardziej uległe od psów, więc jeśli ktoś ma mniej doświadczenia w opiece nad psem, suczka będzie dla niego lepszym wyborem.

Psy tej rasy są bardzo nieufne względem zwierząt i ludzi, których nie znają, dlatego przedstawiając im inne zwierzęta lub ludzi, należy zachować ostrożność, dopóki pies się do nich nie przekona. Ze względu na swoją masę i rozmiary, trzeba zachować ostrożność podczas zabaw z dziećmi, aby pies niechcący nie wyrządził dziecku krzywdy. Owczarki są bardzo żwawe i chętnie bawią się z dziećmi i innymi zwierzętami, do których nabiorą zaufania.

Żywienie owczarka niemieckiego

Te duże i silne psy wymagają odpowiednio zbilansowanej diety. Chcąc oprzeć ją na suchej karmie, należy stosować karmę dla ras dużych. Jeśli mamy czas i ochotę, możemy samodzielnie przygotowywać jedzenie dla naszego pupila. Taka dieta musi zawierać przede wszystkim makarony, kaszę, warzywa, mięso, kości, ryby i jaja. Do posiłków należy dodawać również preparaty witaminowo – wapniowe, by móc zapewnić ochronę stawów na odpowiednim poziomie.

Dieta owczarka zależy przede wszystkim od wieku psa i jego stylu życia. Szczególną uwagę powinno zwrócić się na dietę szczeniąt, które wymagają karmy bogatej w wapń, fosfor oraz witaminy.

Styl życia owczarka niemieckiego

Owczarki są bardzo żwawymi psami, których wszędzie jest pełno. Wymagają codziennych, długich spacerów i mnóstwa zabaw. Uwielbiają aportować, biegać i pływać, dlatego trudno się z nimi nudzić. Jeśli pies ma do dyspozycji dużą działkę, duży ogród, może obyć się bez codziennych spacerów. Jeśli pies mieszka w mieszkaniu, codziennie trzeba chodzić z nim na spacery, które trwają minimum godzinę do dwóch.

Pielęgnacja owczarka niemieckiego

Zdrowy, dobrze odżywiony pies ma błyszczącą sierść i białe, zdrowe zęby. Jest to rasa, która nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Owczarki krótkowłose należy czesać tylko w okresie linienia, długowłose dwa razy w tygodniu – najpierw metalową szczotką z szeroko rozstawionymi zębami, później tak zwaną pudlówka. Pazury należy skracać tylko w sytuacji, gdy nie skracają się same w czasie zabaw. Należy regularnie usuwać kamień z zębów oraz dbać o czystość uszu.

Najczęstsze choroby u owczarka niemieckiego

Ze względu na rozmiary, owczarki niemieckie narażone są głównie na choroby układu ruchu, a w szczególności:

 • dysplazję stawu biodrowego
 • młodzieńcze zapalenie kości
 • zespół końskiego ogona
 • spondyloza
 • discopondylitis.

Oprócz chorób układu ruchu, zdarzają się też inne dolegliwości, przede wszystkim:

 • zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki
 • ostre rozszerzenie żołądka
 • ostry skręt żołądka
 • nużliwość mięśni
 • zapalenie jelit.

Dla kogo owczarek niemiecki ?

Owczarek niemiecki to doskonały pies dla ludzi aktywnych lub osób, które mają bardzo duże działki. Pies ten wymaga dużo ruchu i zaangażowania ze strony właściciela. Źle znosi samotność, więc nie nadaje się dla osób zapracowanych.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

1 komentarz na temat “Owczarek niemiecki pies dla aktywnych”

 1. Owczarek niemiecki to bardzo piękny i dostojny pies. Mi się marzy pies tej rasy, ale mieszkam w bloku, więc na razie mogę o tym zapomnieć. Dla owczarka niemieckiego najlepszy jest dom, bo pies potrzebuje dużo ruchu

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.