Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Pies myśliwski z długimi uszami – przegląd kilku ras

Psy myśliwskie cieszą się dużą popularnością wśród miłośników czworonogów. Wbrew błędnym skojarzeniom mogą być nie tylko wiernymi towarzyszami, ale także mieć łagodne usposobienie.

Doskonałym przykładem takich psów będą chociażby labradory czy cocker spaniele. Jakie są najbardziej cenione rasy psów myśliwskich i jakie mają wady i zalety i dlaczego tak ważne są długie uszy?

Dlaczego psy myśliwskie zazwyczaj mają długie uszy?

To jeden z niewątpliwych uroków, ale i przede wszystkim niezwykle funkcjonalna sprawa. Psy myśliwskie podczas tropienia mając głowę skierowaną ku dołowi, dzięki swoim długim, zwisającym uszom zamiatają wręcz zapach w kierunku nosa. Dzięki temu są w stanie dłużej trzymać trop, a także jest on dla nich bardziej intensywny. Należy pamiętać, że jeśli pies ma długie uszy nie zawsze oznacza, że jest to pies myśliwski. Poniżej scharakteryzujemy kilka najpopularniejszych ras.  

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

To jeden z najpopularniejszych psów myśliwskich. Ma duży temperament, jest energiczny i obdarzony pasją myśliwską. Choć na co dzień jest raczej spokojny, w terenie staje się psem zawziętym i całkowicie pochłoniętym polowaniem. Jednocześnie chętnie podporządkowuje się właścicielowi, jeśli tylko ten potrafi narzucić zwierzęciu swoją wolę bez uciekania się do przemocy. Taki pies może mieszkać wszędzie, pod warunkiem, że zapewni się mu dużo ruchu i ćwiczeń. Wyżeł niemiecki krótkowłosy jest bowiem zwierzęciem, które nie znosi bezczynności. Bez możliwości wybiegania się przynajmniej przez godzinę dziennie może być nieposłuszny czy uciekać się do niszczenia przedmiotów. Dużymi zaletami wyżłów niemieckich krótkowłosych jest wytrwałość oraz wytrzymałość. Psy te są także bardzo inteligentne, szybko się uczą i są chętne do współpracy z człowiekiem. Niewątpliwie jest to rasa odpowiednia dla ludzi aktywnych, którzy lubią kontakt z przyrodą, a także są w stanie zapewnić zwierzęciu konsekwentne wychowanie.

Karma Bozita Robur dla szczeniąt

Karma Bozita Robur Mother & Puppy – Idealna dla aktywnych szczeniąt

Cocker spaniel

Ten pies myśliwski z długimi uszami jest popularny przede wszystkim w Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych. Jego cechami charakterystycznymi prócz długich uszu są ciemne i okrągłe oczy oraz miękka, lśniąca sierść. Rasa ta doskonale nadaje się do wypasania bażantów oraz kuropatw, choć obecnie cocker spaniele są znane przede wszystkim jako psy wystawowe. Są to zwierzęta niezwykle aktywne i skore do zabawy. Szybko przywiązują się też do człowieka. Cechuje je wysoka inteligencja, dzięki czemu czworonogi z łatwością przyswajają kolejne sztuczki oraz rozumieją wydawane polecenia. Jednocześnie mogą być też także bardzo uparte. Z drugiej strony mają zdolność do szybkiego przyzwyczajania się do nowego środowiska. Dzięki temu są w stanie poradzić sobie w wielu sytuacjach. Warto jednak pamiętać, że opieka nad takimi zwierzętami jest bardzo czasochłonna – konieczna jest regularna pielęgnacja futra i uszu. Cocker spaniele ze względu na swoje przyjacielskie usposobienie nie sprawdzą się też w roli psów stróżujących.

Jamniki

Są to niezwykle dzielne psy, które w trakcie pogoni za ofiarą potrafią być bardzo wytrwałe. Istnieje wiele odmian tej rasy, między innymi jamniki krótkowłose czy szorstkowłose. Co więcej, te psy mogą występować zarówno w standardowej wielkości, jak i w odmianie karłowatej czy króliczej. Wszystkie jamniki łączy jedno – są niezwykle inteligentne i mają wesołe usposobienie. Jednocześnie są niezwykle czujne i często głośno szczekają. Mogą być więc doskonałym psem do stróżowania, choć z drugiej strony dla niektórych, szczególnie mało cierpliwych osób takie głośne zwierzę nie będzie najlepszym wyborem. Warto także pamiętać, że jamniki miewają problemy z wypadającym dyskiem, a na starość mogą wystąpić u nich tendencje do przejadania się, a co za tym idzie – otyłość. Ważne jest więc, by dbać o prawidłową dietę czworonoga i zapewnić mu dostateczną ilość ruchu, by zwierzę mogło pozostać zdrowe.

Seter szkocki

Te psy myśliwskie z miękką, lśniącą sierścią mogą być doskonałymi towarzyszami, a jednocześnie cechuje je duża pasja łowiecka. Seter szkocki jest spokojniejszy niż inne odmiany seterów. Jako pies myśliwski doskonale sprawdzi się zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Nie sprawia problemów przy szkoleniu, a ze względu na swój przyjacielski, wyważony charakter coraz częściej jest ceniony także jako pies rodzinny. Ta rasa okaże się odpowiednim wyborem dla osób preferujących aktywny tryb życia. Uwielbia bowiem długie spacery i potrzebuje ruchu. Jeśli codziennie będzie się mu zapewniało odpowiednią ilość aktywności, może mieszkać nawet w niewielkim mieszkaniu. Gordon seter jest psem łagodnym i przyjaznym, a jednocześnie sprawdzi się także jako pies stróżujący, który na pewno ostrzeże mieszkańców domu przed intruzem.

Arion Active dla aktywnych

Karma Arion Active – Świetna jakość w jeszcze lepszej cenie

Jakie są psy myśliwskie?

Psy myśliwskie to zwierzęta bardzo aktywne i inteligentne. Mają doskonały węch, są żywiołowe i odporne na zmęczenie. Uwielbiają współpracować z człowiekiem i są wobec niego lojalne. Uwielbiają aktywność fizyczną, dlatego też doskonale sprawdzają się podczas tropienia, polowania czy aportowania.

Jak zaspokoić potrzeby psa myśliwskiego?

Pies myśliwski potrzebuje na co dzień dużo aktywności fizycznej. Nie jest to typowy kanapowiec, a gdy jego podstawowe potrzeby nie zostaną odpowiednio zaspokojone, może zacząć problematycznie się zachowywać. Psom myśliwskim warto zapewniać codzienne, długie spacery, zabawy z szarpakiem, nosework. Doskonale sprawdzą się również maty węchowe.

Jaka rasa psa na polowanie?

Najbardziej znanymi rasami psów do polowań są: cocker spaniel, golden retriever, labrador retriever, jamnik czy beagle.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Co ile pies ma cieczkę?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Dlaczego pies wyje?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Ile razy dziennie karmić psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jak tresować psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

Jakie przysmaki dla psa?

Joanna Chabora

11 miesięcy

2 komentarzy na temat “Pies myśliwski z długimi uszami – przegląd kilku ras”

  1. Mi się zawsze marzył pies z długimi uszami i w końcu mam. Szkoda, że mało kto wspomina o tym, ze psy z długimi uszami tarzają te uszy w wodzie i pokarmie 🙂 Musiałam kupić specjalne miski z podwyższeniem 🙂

    (5/5)
  2. Mi się bardzo podobają psiaki z długimi uszami. Szczerze mówiąc wolę malutkie pieski, bo takie są najsłodsze!

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.