Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Co powinien pić kot i ile?

Niestety w naszych przekonaniach i zbiorowej świadomości przyjęło się, że podstawowym napojem dla kota jest mleko. Szczególnie twórcy bajek uwielbiają opowiadać o kotkach, które ze smakiem je piją. Jednak, czy rzeczywiście jest to dobre rozwiązanie dla naszego zwierzaka? O ile dzieciom możemy wybaczyć niewiedzę, tak my, będą właścicielami kotów, powinniśmy znać odpowiedz na pytanie „Co powinien pić kot i ile?”.

Co podawać kotu do picia?

Każdy, kto opiekuje się kotem, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że kot nie powinien pić mleka. Szczególnie krowie może być dla niego bardzo szkodliwe. Małe kociaki od przyjścia na świat do jedynie kilku pierwszych tygodni życia piją mleko swojej mamy, które w tym momencie jest im niezbędne do przeżycia i rozwoju. Małe kotki dzięki laktazie mogą trawić mleko, jednak wraz z rozwojem, enzym ten zanika. Z tego właśnie powodu pojawiają się dolegliwości związane z nietolerancją laktozy.

Przede wszystkim woda!

Woda jest bardzo ważnym składnikiem w diecie kota, ale niestety nie zawsze poświęcamy jej należycie dużo uwagi. Woda to nie tylko budulec jego ciała, ale odpowiada również za wiele procesów, które zachodzą w organizmie naszego zwierzaka. Z tego właśnie powodu niedobór wody w diecie kota może prowadzić do wielu nieprzyjemnych i niebezpiecznych konsekwencji zdrowotnych.

Kot pije wodę ze szklanki

Niestety, koty, które karmione są głównie karmą suchą, zazwyczaj przyjmują o wiele za małą ilość płynów. Wszystko z tego powodu, że ewolucyjnie nie zostały przystosowane do samodzielnego zaspokajania potrzeby nawodnienia. Jeśli dieta naszego kota składa się głównie z pokarmów mokrych, którymi są mięso lub karma w puszce, będzie potrzebował on pić jedynie niewielką ilość.

Ile wody musi wypijać dziennie nasz kot?

To, ile nasz kot powinien pić, zależy dość mocno od tego, jaka jest jego aktywność, jaka jest aktualnie pora roku, jak go karmimy, czy cierpi na choroby. Wielu specjalistów spiera się na temat tego, jak powinno obliczać się zapotrzebowanie kota na spożycie wody. Istnieją różne modele obliczeń, Najlepiej skonsultować je ze specjalistą, który przeanalizuje nasz konkretny przypadek.

Analizując treści dostępne w internecie na potrzeby napisania tego artykułu przyjmujemy, że średniej wielkości kot 4kg powinien przyjąć na dobę ok. 200-220ml wody.

Jednak nie oznacza to wcale, że jest to woda, którą musi on wypijać bezpośrednio z miseczki. Większa część jego zapotrzebowania na płyny powinna być bowiem pobierana z pożywienia. Dlatego zanim udamy się do specjalisty w celu konsultacji powinniśmy przeanalizować jak wygląda codzienna dieta naszego kota.

Jeśli na podawanej karmie nie ma informacji o tym, jaka jest jej wilgotność, można przyjąć następujące kryteria:

  • karma sucha zawiera około 10% wody,
  • karma mokra – 75%,
  • surowe mięso – 70%.

Co zrobić jeśli kot pije zbyt mało?

Uważasz, że Twój kot pije zbyt mało wody? Rozważ ustawienie miski w innym miejscu niż karma. Zakup fontanny również może być dobrym rozwiązaniem, tym bardziej jeśli zauważyłeś, że Twój kot lubi spijać kapiącą wodę z kranu. Zakup fontanny to jednak już większy wydatek. Czasami wystarczy wymiana miski.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiMiska metalowa dla kota

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

0 komentarzy na temat “Co powinien pić kot i ile?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.