Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym czesać kota?

Zdrowa i lśniąca sierść jest wizytówką każdego właściciela kota. Już na pierwszy rzut oka można ocenić, czy prawidłowo dbamy o futerko naszego pupila. Jeśli chcemy, aby zwierzak prezentował się nienagannie musimy poznać tajniki pielęgnacji sierści. Znasz je wszystkie?

W pierwszej kolejności należy określić jej strukturę. W dużej mierze to właśnie rodzaj sierści warunkuje sposób pielęgnacji. Pamiętajmy również o tym, aby zadbać o skórę pupila np. poprzez wybieranie dobrej jakości kosmetyków, które rekomendowane są przez lekarzy weterynarii. Dobrym wyborem są szampony, które tworzą warstwę ochronną przed pasożytami. Bez zaleceń weterynarza nie sięgajmy po produkty lecznicze np. przeciwłupieżowe. W przypadku problemów z sierścią lub skórą futrzaka należy w pierwszej kolejności zaczerpnąć porady specjalisty, gdyż samodzielna diagnoza może zaostrzyć problem.

Z czego składa się kocia sierść?

Budulcem kociej sierści jest przede wszystkim białko, a dokładnej keratyna. Właśnie dlatego na jakość włosia ma wpływ dieta zwierzaka. Musimy wspierać jego organizm od wewnątrz poprzez dostarczanie optymalnej ilości białka. Na wierzchniej części sierści znajdują się zachodzące na siebie komórki. To właśnie one odpowiadają za wysoki połysk futerka. Pierwszym niepokojącym objawem jest zmatowienie włosów. Może to świadczyć o chorobie lub niewłaściwej pielęgnacji.

W skład kociego włosa wchodzi: podszerstek (włosy puchowe), włosy okrywowe, a także włosy czuciowe.

Włosy puchowe są zwykle krótkie, miękkie, a także bardzo przyjemne w dotyku. Tworzą warstwę izolacyjną, która chroni przed utratą ciepła. Koty żyjące w chłodnych obszarach świata mają gęstą warstwę włosów puchowych. Mowa tutaj np. o leśnych kotach norweskich. Rasy przystosowane do życia w ciepłej temperaturze nie mają zbyt dużej ilości puszku. Przykładem są koty syjamskie.

Zewnętrzną stroną futerka są włosy okrywowe. Ich struktura, kolor i długość zależą w dużej mierze od rasy. Głównym zadaniem włosów okrywowych jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Lata ludzkiej integracji przyczyniło się do tego, że w przypadku wielu raz włosy okrywowe pełnią wyłącznie rolę ozdoby. Przykładem są koty perskie.

Włosy czuciowe umożliwiają odbieranie dotyku. Znajdują się one w różnych obszarach ciała, jednak najbardziej widoczne są one na pyszczku. Włosy czuciowe zlokalizowane są m.in. nad oczami, czy też policzkach. Do tej grupy zaliczają się również wąsy.

Jak czesać kota?

Regularne czesanie kota zapobiega tworzeniu się nieestetycznych kołtunów. Pozwala również usunąć różnego typu zanieczyszczenia. Kocie futerko dzieli się ze względu na długość (długie, półdługie, krótkie), gęstość (gęste i rzadkie), strukturę (proste i falowane), a także twardość (sztywne lub miękkie). Dobierając przyrządy do czesania kotów najczęściej kierujemy się jednak długością włosia.

Do wyczesywania kota przeznaczone są różnego typu grzebienie, szczotki oraz zgrzebła. Posiadają one zróżnicowane formy oraz rozmiary, więc wszystko zależy od naszych preferencji, a także upodobań naszego pupila.

Koty często nie lubią czesania – zwykle wynika to z faktu, że dany przyrząd wywołuje dyskomfort, a nawet ból. Dobrze jest zadbać o to, aby połączyć czesanie z masażem skóry. Dzięki temu zabieg ten będzie o wiele przyjemniejszy dla naszego pupila.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiSzczotka dla kota

Pielęgnacja krótkiej i średniej sierści

W przypadku kotów o krótkiej i średniej sierści mamy więcej możliwości. Przedstawicielami tej grupy są m.in. dachowce, czy też rasa Devon Rex. Dobrym wyborem są gumowe szczotki, które są dość łagodnie zakończone. Jest to bardzo ważne w przypadku ras krótkowłosych. Zbyt długie ząbki mogłyby podrażnić skórę. Czesanie za pomocą gumowej szczotki jest czystą przyjemnością, jednak należy pamiętać, że służy ona raczej do wyczesywania wierzchniej części futerka. Przy jej użyciu nie usuniemy martwych włosów położonych głębiej. Z tego względu warto zaopatrzyć się również w tradycyjny grzebień do wyczesywania sierści lub zgrzebło metalowe.

Trzeba pamiętać, że czesanie za pomocą tych akcesoriów wymaga większej dokładności. Jest to dość czasochłonne, gdyż musimy również zachować wyższy poziom ostrożności. W przypadku kotów krótkowłosych „dogłębne” czesanie można wykonać, co jakiś czas. Na co dzień z pewnością wystarczy gumowa szczotka lub rękawica.

Poniżej umieszczamy przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji krótkiej oraz średniej sierści:

 1. Koty krótkowłose mają zróżnicowaną strukturę sierści. Zwróćmy uwagę, że nawet dachowce nie są identyczne. Jedne z nich mają cienkie i przylegające do skóry futerko, inne zaś posiadają ogromne ilości podszerstka. Nie liczy się więc wyłącznie długość warstwy wierzchniej. Koty z grubszym futerkiem są trudniejsze w czesaniu, gdyż podczas pielęgnacji musimy dosięgnąć przyrządem głębiej.
 2. Szczotka typu pudlówka została stworzona z myślą o kotach długowłosych, jednak możemy użyć jej również w przypadku krótkiej i średniej sierści np. do napuszenia ogona, czy też dokładnego wyczesania podszerstka.
 3. Koty z gładką i mocno przylegającą sierścią najlepiej wyczesywać przy pomocy rękawicy. Możemy wygodnie założyć ją na dłoń, dzięki czemu mamy lepszą kontrolę nad wykonywaną czynnością. Dodatkowym plusem jest fakt, że kot będzie odbierał to, jako formę pieszczot, czy też zabawy. Najlepiej sprawdzają się rękawice o średniej twardości. Zbyt miękkie mogą ciągnąć włos.
 4. Furminator to przydatne urządzenie, które wspomaga usuwanie gęstego podszerstka. Pamiętajmy jednak o tym, aby używać go ostrożnie. Wystarczy chwila nieuwagi, aby kot został z łysym fragmentem. Po furminator warto sięgnąć w szczególności w przypadku intensywnego linienia. Już wiesz, jak często czesać kota furminatorem.
 5. Zwiększ częstotliwość czesania w okresie linienia.

Pielęgnacja długiej sierści

Czesanie kota z długą sierścią jest o wiele bardziej czasochłonne i wymagające. Nie sprawdzi się tutaj z pewnością szczotka, gdyż wygładzi ona jedynie wierzchnią część futerka, natomiast dalsze warstwy pozostaną nieoczyszczone i splątane. Przyda nam się metalowy grzebień lub zgrzebło. Warto jednak pamiętać o tym, aby wybierać akcesoria o większym zagęszczeniu ząbków. Dzięki temu staranne rozczesanie splątanych włosów będzie łatwiejsze. Zbyt duży rozstaw ząbków grzebienia sprawi, że poplątana sierść będzie po prostu przez nie przechodzić, co zwiększa ryzyko pojawienia się kołtunów.

AlleZoo Radzi: Jeśli sierść Twojego kota często się plącze, rozważ zmianę karmy na taką która zawiera więcej kwasów omega np. na karmę na bazie ryby. Można też spróbować wprowadzić suplement w postaci oleju rybnego lub inny zawierający kwasy Omega. Miejscowo pomoże Ci także spray ułatwiający rozczesywanie lub zastosowanie grzebienia z obrotowymi igłami.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są specjalne pudry, które ułatwiają czesanie długiej kociej sierści. Takie produkty wykazują również działanie odświeżające i oczyszczające. Pozytywnie wpływają także na wygląd wizualny futerka. Pielęgnacja długiej sierści wymaga od nas systematyczności. Kota najlepiej wyczesywać codziennie, aby nie dopuścić do powstania kołtunów. Rozczesanie mocno poplątanej sierści jest bolesne. Czasami zachodzi konieczność jej wycięcia. W trosce o dobro naszego pupila powinniśmy wprowadzić czesanie do codziennego rytuału pielęgnacyjnego.

Wybór narzędzia zależy w dużej mierze od rasy kota. Wiele ras posiada długą sierść, jednak każda z nich jest inna. Persy posiadają sierść, która wymaga najwięcej uwagi, gdyż ich podszerstek jest miękki, natomiast wierzchnia część nieco szorstka. Łatwiej jest w przypadku kotów angorskich, które posiadają sierść podatną na zabiegi pielęgnacyjne. Futerko jest jedwabiście gładkie, tak więc nie jest podatne na kołtunienie. Ragdolle nierzadko posiadają pokrywę wierzchnią dłuższą nić persy, ale grubość ich futerka jest znacznie mniejsza. Ciężki w pielęgnacji jest również kot norweski leśny, który posiada mnóstwo podszerstka, a jednocześnie długie i sztywne włosy wierzchnie.

Kilka wskazówek odnośnie pielęgnacji długiej, kociej sierści

 1. Niezależnie od rasy kota warto posiadać w domu podstawowe akcesoria pielęgnacyjne, czyli: szczotkę z twardego włosia, szczotkę typu pudlówka, grzebyk z gęsto osadzonymi ząbkami, metalowy grzebyk z rzadko osadzonymi ząbkami.
 2. Po wizycie na zewnątrz warto przeczesać kota szczotką, tak aby usnąć z niego drobne zanieczyszczenia związane z zabawą na dworze. W sezonie letnim często na wierzchnim włosie zatrzymują się pasożyty, które chcą dostać się do skóry.
 3. Kołtuny rozczesujmy grzebykami o gęstych ząbkach. Muszą być one solidne, tak aby rączka nie uginała się podczas czesania.
 4. Grzebyk z rzadko osadzonymi ząbkami przyda się podczas standardowego wyczesywania futrzaka, o ile jego sierść nie jest zbyt splątana.
 5. Kociego ogona nie wyczesujmy za każdym razem. Róbmy to raz, na jakiś czas. Pamiętajmy, że nasada ogona wymaga szczególnej troski. Znajdują się tam gruczoły łojowe. Jeśli zauważymy przetłuszczenie tego obszaru, to najpierw umyjmy futerko, a następnie delikatnie rozczeszmy.
 6. Jedwabistej sierści lepiej nie czesać pudlówką. Znacznie lepiej będzie wyglądać, jeśli włos przygładzimy klasyczną szczotką z włosiem.
 7. Szorstką lub falowaną sierść pielęgnujmy grzebieniem o szerokim rozstawie ząbków.
 8. Kotów z długą sierścią nie należy czesać rękawicą, gdyż sprawdza się ona jedynie w przypadku krótkich włosów. W przypadku ras długowłosych jest to jedynie przyrząd do masażu lub do zbierania martwej sierści po właściwym wyczesaniu.
 9. W przypadku kotów z grubym i gęstym podszerstkiem warto sięgnąć po furminator. Wybierzmy ten orryginalny o ostrych ząbkach, gdyż posłuży on znacznie dłużej i nie wyrządzi naszemu kotu krzywdy. Uważajmy, aby nie dociskać przyrządu zbyt mocno, gdyż możemy uzyskać łyse pola.

Pielęgnacja sierści kota podczas kąpieli

Teoretycznie koty są na tyle samodzielne, że doskonale radzą sobie podczas samodzielnego czyszczenia futerka. Ciężko jednak wyobrazić sobie brak kąpieli ras długowłosych. Istotnym jest to, aby nie kąpać zwierzaka zbyt często, gdyż jest to po prostu zbędne. Większość kotów nie lubi wody, więc wizyta w wannie jest dla nich stresująca.

Kąpiel musi odbywać się w komfortowych oraz bezpiecznych warunkach. Nie zaleca się mycia pupila na dworze, gdyż w szoku może on zwyczajnie uciec. Najlepiej kąpiel urządzić w łazience lub innym ciepłym pomieszczeniu. Woda nie może być zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Kąpiel kota można więc porównać do kąpieli dziecka. Dobrze jest posiadać termometr, który pozwoli osiągnąć optymalną temperaturę wody. Mokrego zwierzaka nie wypuszczajmy od razu z miejsca, gdzie był kąpany. Różnica temperatur może spowodować, że zwierzak po prostu się przeziębi. Osuszajmy kota specjalnym bardzo chłonnym ręcznikiem. Możemy również zastosować suszarkę, jednak nie przystawiajmy jej zbyt blisko, ani nie ustawiajmy na najwyższą moc. Szum urządzenia może przestraszyć pupila.

Kosmetyki do kąpieli dla kota

Jeśli chodzi o kosmetyki do kąpieli, to ważne jest, aby wybrać produkt o delikatnym i atestowanym składzie. Nie sięgajmy po produkty wątpliwej jakości, gdyż ich skład pozostawia zwykle wiele do życzenia. Pamiętajmy, że zakup dobrego kociego szamponu jest podstawą. Jego wysoka wydajność sprawia, że nie odczujemy tej inwestycji. Ponadto kota nie kąpiemy zbyt często, tak więc warto zrobić to raz, a porządnie. Bez dobrych produktów jest to niemożliwe. Należy sięgnąć po kosmetyki o składzie przystosowanym do skóry i sierści kotów. W żadnym wypadku nie używajmy tych przeznaczonych dla ludzi.

W przypadku długowłosych kotów możemy dodatkowo użyć specjalnej odżywki, która pomoże rozplątać kołtuny, a także zapobiegnie tworzeniu się kolejnych. Włosy staną się wyraźnie odżywione i lśniące. Zmianę można również zauważyć poprzez dotyk – sierść stanie się sypka i gładsza, dzięki czemu późniejsze czesanie przyniesie o wiele lepsze rezultaty.

W sprzedaży znajdują się również suche szampony dla kotów, czyli takie, które maja konsystencję pudru. Tego typu preparaty nie wymagają spłukiwania. Po prostu aplikujemy produkt na sierść, a jego nadmiar wyczesujemy. Suche szampony odświeżają futerko, a także poprawiają nieco jego stan wizualny i zapach. Oczywiście nie sprawdzają się w przypadku dużych zabrudzeń, ale będą idealne dla kotów których awersja na wodę jest duża.

Jak często czesać kota?

Koty krótkowłose należy czesać raz w tygodniu. W przypadku zwierząt o długiej sierści musi odbywać się to częściej – najlepiej co drugi lub trzeci dzień. Pamiętajmy o tym, aby w okresie intensywnego linienia wyczesywać kota częściej. Pupil próbuje w tym czasie samodzielnie pozbyć się martwych włosów, co może negatywnie odbić się na jego zdrowiu. Zlizywana sierść trafia do układu pokarmowego zwierzęcia.

Jeśli chodzi o kąpiel pielęgnacyjną, to najlepiej myć pupila tylko w przypadku silnego zabrudzenia, z którym nie poradzi sobie sam. Nie zaleca się kąpania kota częściej niż raz na trzy miesiące, jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Czy koty mogą pić mleko?

Joanna Chabora

8 miesięcy

Jak obciąć pazury kotu?

Joanna Chabora

3 lata

Czy kot może jeść psią karmę?
Kot i Pies jedzą z jednej miski

Joanna Chabora

3 lata

Jak prawidłowo karmić kota?
Koty jedzą z misek karmę

Joanna Chabora

3 lata

4 komentarzy na temat “Czym czesać kota?”

 1. Mi się tylko raz zdarzyło kąpać kota. Kotek trafił do mnie bardzo zaniedbany i miał brudną sierść, więc nie mogło obyć się bez kąpieli. Niestety obaj niezbyt dobrze to wspominamy i raczej nie powtórzymy tej przyjemności. Suchy szampon sprawdza się lepiej.

 2. Ja do końca nie wiedziałam, jak czesać kota. Mój kociak szybko się mechaci i ma kołtuny, więc bez odpowiedniej szczotki bym sobie nie poradziła. Całe szczęście, jak kociak jeszcze chce się czesać 🙂

 3. Mój kot w ogóle nie daje się wyczesać. Plecki jeszcze nieraz mogę poczesać, ale o brzuszku mogę zapomnieć. Może macie jakiś sposób na czesanie kociego brzuszka?

 4. Czesanie kota najlepiej zacząć od najmłodszych lat, aby przyzwyczaić kota do szczotki i samego zabiegu. Mój jeden kotek nie był przyzwyczajony i nie przepada za czesaniem, za tu drugi, którego czesałam od najmłodszych lat – uwielbia to!

  (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.