Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym dokarmiać ptaki zimą?

Ptaki, to właśnie one zaszczycają nas pięknym śpiewem co rano. Cudowne stworzenia, które dosłownie szybują nad Twoją głową, są zakochane w naszym kraju, tak bardzo, że nie myślą o tym, by opuścić nas, choć na chwilę.

Które ptaki zostają na zimę z Polski?

Pięknie wybarwionych ptaków egzotycznych nie znajdziemy w polskich lasach i parkach, ale to nie znaczy, że polskie ptaki są szare i nijakie. Żółta sikorka, czerwony gil, dzięcioł z czerwonymi spodniami i kolorowy wróbel. Przekonaj się, że polskie ptaki mogą Cię zaskoczyć!

Sikorka bogatka jest jednym z tych ptaków, które najbardziej dostrzegane są w okresie zimowym. Za sprawą jej kolorowego upierzenia, bardzo łatwo ją zauważyć. Warto wspomnieć, że sikorki budują gniazda w różnych, ciekawych miejscach (np. w norach w ziemi).

Gil, znany jako „ten z pomarańczowo czerwonym brzuchem”, bywa nazywany łuszczakiem. Nie jest to przypadek, bowiem ten ptak zdobywa pokarm, wyłuskując nasiona z klonowych „nosków”. Przypominamy, że Gile w Polsce znajdują się pod ochroną gatunkową.

Wróbel, który zazwyczaj lata z prędkością 35 kilometrów na godzinę, w wyjątkowych sytuacjach jest w stanie zwiększyć tę liczbę nawet dwukrotnie! Czy wiedziałeś, że wróble, mimo iż nie są uważane za ptaki wodne, to potrafią poruszać się w niej bardzo szybko?

Dzięcioł duży zalicza się do antyspołecznych gatunków samotników. Jest agresywny w stosunku do gatunków ptaków, które żyją w grupach. Zaskoczeniem może być fakt, że znaczna część gatunków dzięciołów ma wyraźny wzór lotu. Złożony jest z kilku szybkich uderzeń skrzydłami i ślizgu.

Jemiołuszka, średniej wielkości ptak z czubem na głowie. W naszym kraju zimuje albo przelatuje. Nie ma mowy o gniazdowaniu na tutejszych terenach. Żyje w stadach. Panuje przesąd, że duża liczba jemiołuszek wróży srogą zimę.

Kos, ptak odznaczający się długim ogonem. Najczęściej przemieszcza się, skacząc po ziemi. Jego lot jest wolny, ale zgrabny. Nie jest zbyt płochliwy. W okresie zimy samce zaszczycają nas głośnym i melodyjnym śpiewem. Określane są jako „fioletowe gwizdy”.

Inne ptaki, takie jak: słowik, dudek, kukułka, jaskółka, bocian czy żółta wilga opuszczają nas, kiedy z drzew spadają pierwsze liście, ale ich pięknym śpiewem i wyglądem możemy cieszyć się od nastania wiosny!

Co ptaki jedzą?

Ptaki zimujące muszą sobie radzić na własną rękę, a raczej własny dziób, o ile nie pomyślimy o odpowiednim pożywaniu dla nich. Żywią się tym, co znajdą pod warstwą śniegu. Problem pojawia się wtedy, kiedy gruba pokrywa śnieżna, utrzymuje się naprawdę długo. Wtedy ptaki potrzebują naszej pomocy!

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiKarma dla ptaków zimujących

Sikorka bogatka żywi się owadami, pająkami i innymi bezkręgowcami. Zimą wybiera pokarm roślinny, głównie nasiona i owoce, które jeszcze nie spadły z krzewów. Gile głównie spożywają nasiona drzew i krzewów leśnych. Z chęcią wydłubują pestki z owoców jarzębiny. Wiosną zajadają się pączkami drzew i młodymi pędami. Wróbel je przede wszystkim nasiona roślin i owoce, a jemiołuszka żywi się owocami jemioły. Nie odmówi również kuszącej jarzębiny.

Dzięcioł i kos stawiają na pokarm zwierzęcy. Dzięcioł duży, najchętniej sięga po larwy owadów znajdujące się pod korą drzew. Podczas zimy, kiedy trudniej znaleźć żywy pokarm, wzbogaca swój jadłospis o nasiona sosny i świerka, a także owoce. Kos natomiast spożywa drobne bezkręgowce, przeważnie owady i dżdżownice.

Jak ptaki przygotowują się do zimy?

Kiedy nadchodzą zimniejsze dni, niemal każde ptaki przygotowują się do chłodu. Jedne z nich odlatują w cieplejsze rejony, a te, które zostają – muszą sobie radzić, jak mogą.

Dzięcioły duże w zimę radzą sobie doskonale i to bez naszej pomocy! Odwiedzają lasy ze starymi dębami, bowiem w szczelinach ich kory znajdują się nasiona szyszek świerka. Dzięcioły wpychają je tam, by mieć pokarm zimą, oraz żeby zabezpieczyć je przed przykryciem śniegiem.

Sikorki bogatki na czas zimy łączą się w stada i to nie tylko z innymi sikorkami – możliwe jest spotkanie jej w grupie razem z innymi sikorkami, ale też na przykład z wróblami. Gile przylatują do Polski na zimę ze wschodu, gdzie zimy są o wiele sroższe niż u nas, by przezimować w łagodniejszych warunkach. Podobnie jest z jemiołuszkami, które traktują Polskę jako ciepły kraj, gdzie mogą dogodnie przezimować. Wróble, podobnie jak sikorki, łączą się razem i przesiadują w krzakach, praktycznie się nie ruszając. Kosy polegają na swoim instynkcie i zimą, jedzą to, co znajdą – owoce jarzębiny czy głogu oraz to, co dla nich przygotujemy!

Dlaczego ptaki nie mogą jeść chleba?

Chyba nie raz byliście w parku karmić kaczki chlebem prawda? Chleb to pieczywo, po które większość z nas z chęcią sięga. Nie ma nic lepszego od kromki ciepłego chleba na śniadanie, prawda?

Niestety ptaki nie podzielają naszego entuzjazmu pod tym kątem. Chleb dla nich jest toksyczny, szkodliwy i często powoduje uszkodzenie nerek, odwodnienie organizmu, kwasice oraz nieuleczalne choroby.

Jeśli chcesz pomóc polskim ptakom zimującym przetrwać ten trudny czas – wybierz odpowiednią karmę, która dostarczy ptakom energii na przetrwanie chłodnych dni! Postaw na wysokoenergetyczne kule łuszczowe, kolby ogrodowe czy pokarmy suche. Powieś je pod oknem, a oprócz dobrego uczynku, sprawisz ogromna przyjemność swoim dzieciom i kotu. Na pewno nie będą mogli się napatrzeć na nowych sąsiadów!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

Joanna Chabora

Miłośniczka zwierząt, opiekunka dwóch mruczków i jednego włochatego merdacza. O zdrowym żywieniu, pielęgnacji i opiece nad zwierzętami wie więcej niż niejeden weterynarz. Nic dziwnego, że to własnie ona odpowiada za najnowsze wpisy na blogu AlleZoo.
Jaki wąż na początek?

Joanna Chabora

3 lata

Co powinny jeść króliki?

Joanna Chabora

3 lata

Jak bawić się z psem?

Joanna Chabora

4 lata

Czym czesać kota?

Joanna Chabora

4 lata

Jak czesać psa?

Joanna Chabora

4 lata

Drapak dla kota brytyjskiego

Joanna Chabora

4 lata

4 komentarzy na temat “Czym dokarmiać ptaki zimą?”

  1. Wiedziałam dlaczego ptaki nie mogą jeść chleba, ale nie sądziłam, że jest dla nich, aż tak groźny!

  2. Lubię chodzić po lesie i obserwować, jak ptaki przygotowują się do zimy. Ja uwielbiam robić zdjęcia ptakom!

    (5/5)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.