Joanna Chabora CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym karmić kota alergika?

Weterynaria w Polsce jest słabiej rozwinięta w przypadku kotów niż psów, jednak mimo tego coraz częściej porusza się temat alergii u kotów.

Tym bardziej, że może być ona wywoływana zarówno przez czynniki zewnętrzne, takie jak chociażby środki czystości, jak i alergeny pokarmowe – problem alergii jest więc bardzo powszechny.

Odpowiednia diagnostyka

Kluczowe jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki, która uwzględni wszystkie możliwe przyczyny występowania objawów. Warto bowiem pamiętać, że podawanie zwierzęciu codziennej dawki sterydów mającej zmniejszać efekty reakcji alergicznej, jednocześnie może także osłabiać odporność oraz powodować skutki uboczne. Również bezzasadne ograniczenie diety kota będzie wywierać negatywny wpływ na jego zdrowie. Z drugiej strony nie można też zignorować występujących objawów i liczyć na to, że same ustąpią. Każda sytuacja, w której kot uporczywie się drapie lub notorycznie miewa problemy żołądkowe powinna być znakiem, że koniecznie należy odwiedzić weterynarza. Jest to ważne nie tylko ze względu na możliwość znalezienia przyczyny alergii, ale także dlatego, że objawy te mogą być powodowane przez inne, znacznie poważniejsze dolegliwości, w przypadku których szybka i trafna diagnoza będzie mieć ogromne znaczenie.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiAnimonda Integra

Objawy alergii u kota

Alergia u kota spowodowana czynnikami zewnętrznymi może objawiać się przede wszystkim uporczywym drapaniem po głowie czy szyi, a czasem także po bokach czy na brzuchu. W przypadku alergii pokarmowych typowymi objawami jest z kolei biegunka oraz wymioty. Warto jednak pamiętać, że nawet wystąpienie wyżej opisanych dolegliwości nie musi w każdym wypadku oznaczać alergii. Objawy w postaci drapania mogą mieć podłoże psychiczne, a te typowe dla alergii pokarmowych czasem mogą wskazywać na obecność pasożytów czy bakterii w organizmie zwierzęcia lub wynikać z niedoborów pokarmowych.

Nietolerancja pokarmowa u kota

Najczęstsza alergia u kota to alergia pokarmowa. Zwierzę może być uczulone nie tylko na mięso, ale także na jajka, ryby czy konserwanty znajdujące się w karmach. Prócz objawów typowych dla problemów z trawieniem takich jak biegunki, niejednokrotnie pojawia się także łysienie, drobne strupki czy wzmożone drapanie się. Jednocześnie warto pamiętać, że biegunka może występować nie tyle w wyniku alergii pokarmowej, ale także po spożyciu mleka – koty, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie trawią bowiem laktozy. Aby więc ostatecznie potwierdzić alergię pokarmową, należy przede wszystkim wykluczyć ewentualne choroby skóry czy inne czynniki mogące powodować powstawanie opisanych dolegliwości, a następnie wprowadzić dietę eliminacyjną. Innym rozwiązaniem jest przeprowadzenie testów z krwi. Wielu weterynarzy uważa jednak, że takie testy mogą okazać się niemiarodajne. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że po odstawieniu alergenów stwierdzonych w testach weterynaryjnych, objawy nie ustępują.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiArion Original

Inne przyczyny alergii u kota

Alergia u kota może być także powodowana ukąszeniami niektórych owadów. Silny świąd i wylizywanie powodowane są chociażby przez pchły. Zdarza się także, że koty silnie reagują na ukąszenia komarów, co jest widoczne w okolicach nosa i uszu zwierzęcia. Niejednokrotnie też zwierzęta mogą cierpieć na alergię kontaktową. Typowymi objawami jest uporczywe drapanie czy łysienie. W takich przypadkach najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie eliminacja alergenu z życia kota, a kiedy nie jest to możliwe, należy zastosować dodatkowe terapie wybrane przez weterynarza.

Podłoże psychiczne alergii u kota

Wspomniane objawy mogą mieć także podłoże psychiczne. W takim przypadku niezwykle ważne jest, by wyeliminować przyczyny wystąpienia takich dolegliwości, a przynajmniej zadbać o załagodzenie skutków pojawiającego się stresu. Dobrym rozwiązaniem może być zapewnienie zwierzęciu zabawy każdego dnia czy stworzeniu mu kryjówki, w której będzie czuło się bezpiecznie. Choć przyczyny o podłożu psychicznym nie są związane z alergią, nie można ich ignorować. Przy braku jakiejkolwiek reakcji mogą bowiem zakończyć się nawracającym zapaleniem pęcherza czy zachorowaniem na nieuleczalne zapalenie otrzewnej.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.